Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Polskie Radio – 7 mld zł zostanie przekazane branży górniczej

Polskie Radio – 7 mld zł zostanie przekazane branży górniczej

Górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa ma wynosić 7 mld zł - zakłada uchwalona w środę przez Sejm nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. O tym, na co zostanie przeznaczona ta kwota mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń.

Górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa ma wynosić 7 mld zł – zakłada uchwalona w środę przez Sejm nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. O tym, na co zostanie przeznaczona ta kwota mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń.

W obowiązującej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego górny limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa wynosi 3 mld zł. W toku prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy sejmowa Komisja do spraw energii i skarbu państwa poparła poselską poprawkę zwiększającą ten limit do 7 mld zł.

Pieniądze mają zabezpieczyć restrukturyzację branży do 2022 r. i mają być przeznaczone m.in. na osłony dla odchodzących z pracy górników.

Jak podkreślił Rafał Zasuń, „nie wiadomo czy to będzie 7 mld, bo rząd ustawowo, poprzez Sejm, zwiększył limit wydatków, które mogą być wydane w górnictwie”.

– Mimo to jest to paradoksalnie dobra informacja – podkreślił Zasuń. – Przede wszystkim dlatego, że oznacza to, że rząd liczy się z jednej strony z większą liczbą górników, którzy będą chcieli odejść i którzy dostaną odprawy po przejściu na wcześniejsze emerytury, a z drugiej strony więcej pieniędzy będzie potrzebne na likwidację kopalń – wyjaśnił.

Gość dodał, że kopalnie trzeba zlikwidować, bo nadpodaż węgla na rynku jest tak ogromna, że „w tej chwili mamy do czynienia z produkcją na zwały”. – Górka na zwałach nie maleje. To ciągle ponad 5 mln ton – podsumował.

Cała rozmowa tutaj

Brytyjski rząd dał zielone światło budowie elektrowni jądrowej Hinkley Point C.  Jednocześnie zapowiedział, że uchwali regulacje, dające mu decydujący głos w kwestii struktury własnościowej infrastruktury krytycznej, w tym elektrowni atomowych.

nuclear under construction
Technologie wspiera:

Czy kontrolowane przez Skarb Państwa wielkie energetyczne spółki mogą stać się źródłem jakiś innowacji? To jedno z pytań, któe stały się osią dyskusji o innowacjach w energetyce podczas panelu zorganizowanego przez portal WysokieNapiecie.pl na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

krynica2016panel
Rynek energii rozwija:

Komisja Europejska opublikowała nowy scenariusz rozwoju energetyki w Unii Europejskiej do 2050 roku.  Polska energetyka musi zmniejszać emisję dwutlenku węgla, co oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel. Komisja Europejska nie będzie jednak nakłaniać nas do szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii - mówił w rozmowie emitowanej przez Wirtualną Polskę red. Rafał Zasuń.