Menu
Patronat honorowy Patronage

Radio Zet – o sytuacji energetyki w czasie upałów

Bartłomiej Derski mówił w Radiu Zet o sytuacji polskiego systemu energetycznego w czasie upalnych szczytów zapotrzebowania na moc.

Bartłomiej Derski mówił w Radiu Zet o sytuacji polskiego systemu energetycznego w czasie upalnych szczytów zapotrzebowania na moc.

– Ryzyko ponownych ograniczeń w dostawach energii w Polsce oczywiście istnieje, chociaż od zeszłego roku mamy lepszą sytuacje na granicach. Uruchomiliśmy połączenie energetyczne z Litwą, przywróciliśmy import z Ukrainy i poprawiamy zdolności importu z Niemiec. Łącznie to kilka procent naszego szczytowego zapotrzebowania. Niestety od ubiegłego roku także o kilka procent wzrosło kolejny raz z rzędu zużycie energii w upalne dni, głównie na klimatyzację i wentylację – mówił dla informacji Radia Zer red. Derski

Spółki energetyczne i rząd chcą, aby odbiorcy energii płacili nie tylko za zużyty prąd, ale także sam dostęp do niego. Założenia zmian w prawie zostaną pokazane 4 lipca. Pieniądze maja pomóc utrzymać nierentowne elektrownie i sfinansować budowę nowych. Paradoksalnie ich pogarszający się wynik finansowy to efekt… urynkowienia tego sektora.

Powtarzające się upalne dni to problem nie tylko dla elektrowni, ale także sieci elektroenergetycznych. Nagrzewające się przewody ograniczają możliwości przesyłu energii. Tymczasem z roku na rok coraz więcej linii energetycznych musi być remontowanych, a każde ograniczenie w przesyle staje się coraz większym kłopotem. Sytuację może poprawić opomiarowane sieci z systemem zarządzania przesyłem energii, opracowane przez polskich naukowców we współpracy ze spółkami sieciowymi.

Materiał partnera