Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o propozycji podniesienia opłaty przejściowej

Bartłomiej Derski mówił na antenie Polskiego Radia o propozycji podniesienia opłaty przejściowej i możliwych kierunkach przeznaczenia dodatkowych funduszy.

Bartłomiej Derski mówił na antenie Polskiego Radia o propozycji podniesienia opłaty przejściowej i możliwych kierunkach przeznaczenia dodatkowych funduszy.

Według propozycji rządu, przeciętne gospodarstwo domowe zamiast 3,87 zł brutto zapłaci dodatkowo 8 zł brutto. Takie zapisy pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. – Ponad dwukrotny wzrost opłaty można uznać za bardzo duży. Warto też zauważyć, że składka będzie w zasadzie dwa razy większa niż sama dotacja przeznaczana na OZE – mówił na antenie Polskiego Radia Bartłomiej Derski.

Całą rozmowa na stronie Polskiego Radia

W perspektywie budowy gazociągu Nord Stream II i jego lądowych odnóg, priorytetem dla polskiego rządu stał się korytarz importowy gazu z Norwegii. Realizacja planu wymaga kosztownego zaangażowania się Danii. Jednak na razie, zamiast przekonywać Kopenhagę do współpracy, Polska uderzyła w interesy jednej z największych duńskich firm.

Bartłomiej Derski w Raporcie Gospodarczym radia TOK FM mówił o kurczących się dostępnych mocach w polskim systemie energetycznym i sposobie na poradzenie sobie z tym problemem.

PSE prognozują, że z polskiego systemu tylko do 2020 r. trzeba będzie wycofać bloki wytwórcze o mocy od 3 do 6,6 GW. Do 2035 r. zagrożone jest nie tylko utrzymanie bezpiecznego poziomu rezerw w systemie, ale nawet to, czy krajowe elektrownie będą w stanie pokryć całość zapotrzebowania na prąd.