Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. Polsat News – o restrukturyzacji górnictwa

Polsat News – o restrukturyzacji górnictwa

Bartłomiej Derski mówił na antenach stacji Polsat News i Polsat News 2 o potrzebie restrukturyzacji górnictwa na Śląsku i jego dalszych losach.

Bartłomiej Derski mówił na antenach stacji Polsat News i Polsat News 2 o potrzebie restrukturyzacji górnictwa na Śląsku i jego dalszych losach.

Dziennikarz WysokieNapiecie.pl w ponadpółgodzinnej rozmowie w środę, 27 kwietnia, mówił o potrzebie ratowania Kompanii Węglowej ze względów społecznych i gospodarczych. Przekonywał jednak, że to kolejny w ciągu ostatnich 25 lat taki zabieg, a żaden z nich nie zakończył się pełnym sukcesem, czyli zdolnością śląskiego górnictwa do konkurowania na światowych rynkach.

Redaktor Derski tłumaczył, że cięcia pozapłacowych kosztów to długotrwały proces, które efekty będą mniejsze, niż się powszechnie uważa. Tym bardziej, że Polska Grupa Górnicza będzie musiała znacznie zwiększyć inwestycje, jeżeli jej celem będzie utrzymanie się na rynku nie tylko przez najbliższe 2-3 lata, ale kolejne 2-3 dekady.

Jak mówił, związki zawodowe powinny się zgodzić na znacznie większe cięcia kosztownych dodatków socjalnych w tych kopalniach, które bez obniżenia kosztów będą musiały zostać zamknięte. Dzięki temu możliwe byłoby utrzymanie etatów socjalnych zwłaszcza w tych miejscowościach, które są najbardziej uzależnione od węglowej monokultury gospodarczej.

Kapituła konkursu Towarowej Giełdy Energii na Platynowe Megawaty nagrodziła dwóch dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl – Rafała Zasunia i Bartłomieja Derskiego.

tge2016 konkurs

Pierwszy transport amerykańskiego LNG do Europy właśnie trafił do Sines w Portugalii. Wpływ na europejski rynek gazu będzie czysto symboliczny, bo w zachodniej części kontynentu trudno o miejsce bardziej oddalone i z gorszym dostępem do głównych unijnych ośrodków konsumpcji.

gaz lng iberyjski
Rynek energii rozwija:

Polska Grupa Górnicza powinna przetrwać spokojnie do wiosny 2017 r. Rząd wyczyścił sobie przedpole do następnej fazy restrukturyzacji czyli zamykania… nie, już nie kopalń.

wegiel kw wyniki 2016

Polska Grupa Górnicza wystartuje z kapitałem własnym, w większości opłaconym gotówką, w wysokości niemal 2,5 mld zł. Kolejny 1 mld zł to zrolowane finansowanie dłużne, a kolejnych ok. 3,5 mld zł to kredyty kupieckie u swoich poddostawców.

pgg