Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką

W drugiej połowie 2015 roku dystrybutorzy energii wydali w Polsce więcej warunków przyłączenia dla instalacji fotowoltaicznych, niż wszystkich innych technologii OZE razem wziętych. Zainteresowanie panelami słonecznymi rośnie proporcjonalnie szybko do spadku ich cen.

oze przyczenai planowane 2015

W drugiej połowie 2015 roku dystrybutorzy energii wydali w Polsce więcej warunków przyłączenia dla instalacji fotowoltaicznych, niż wszystkich innych technologii OZE razem wziętych. Zainteresowanie panelami słonecznymi rośnie proporcjonalnie szybko do spadku ich cen.

oze przyczenai planowane 2015Z opublikowanych właśnie danych Agencji Rynku Energii wynika, że w drugiej połowie 2015 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych wydali warunki przyłączenia dla 556 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 110 MW.

{norelated}W tym samym czasie dokument niezbędny do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej uzyskało 58 instalacji wiatrowych o łącznej mocy 90 MW, 14 instalacji biogazowych o mocy 13 MW i tylko dwie małe elektrownie wodne – jedna o mocy 75 kW w Dolnośląskiem, a druga o mocy 760 kW w Małopolsce.

Najwięcej instalacji słonecznych planowanych jest w województwach: dolnośląskim (17 MW), podlaskim (16 MW) i warmińsko-mazurskim (15 MW). Z danych ARE wynika, że żadne warunki przyłączenia dla odnawialnych źródeł energii nie zostały wydane w drugiej połowie 2015 roku w województwach lubuskim i zachodnio-pomorskim, a więc na terenie działania Enei Operator.

Inwestorzy planują przyłączenie największej mocy instalacji solarnych na napięciu 6 i 15 kV (4 MW), mniej na napięciu 20 kV (20 MW) i do 0,4 kV (6 MW). Warto jednak dodać, że mikroinstalacje (o mocy do 40 kW) nie wymagają uzyskania warunków przyłączenia. Od września 2013 roku w przypadku takich urządzeń przyłączanych przez odbiorców energii wystarczy zgłoszenie tego faktu spółce dystrybucyjnej. Zdecydowana większość instalacji powstających w oparciu o zgłoszenie, to także panele fotowoltaiczne.

oze produkcja polsce 2 2015Z danych ARE wynika, że 31 grudnia 2015 roku łączna moc paneli fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wynosiła 107 MW w stosunku do 27 MW rok wcześniej (co oznacza imponujący wzrost o 400% rok do roku) i niespełna 3 MW jeszcze w 2013 roku.

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) wynika, że od 2010 roku ceny paneli fotowoltaicznych na świecie spadły o 80%.

Kost kompletnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW i większej to obecnie ok. 6 tys. zł/kW, a całkowite koszty produkcji w tej technologii (LCOE) w instalacjach o takiej skali to ok. 550-650 zł/MWh.

Rynek energii rozwija:

{jcomments on}22 kwietnia polski rząd wraz z innymi krajami UE podpisze porozumienie klimatyczne osiągnięte w Paryżu. Jakie będą jego skutki dla światowej i polskiej gospodarki – zastanawiali się uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez WysokieNapiecie.pl

copfoto1 images thumb medium220 0
Rynek energii rozwija:

Rozwiązanie problemów sektora węglowego to najważniejsze wyzwanie stojące przed polską energetyką – takiego zdania są uczestnicy i absolwenci programu Akademia Energii, organizowanego przez Fundację im. Lesława Pagi.

ome 3

Już wszystkie najpopularniejsze technologie produkcji „zielonej” energii elektrycznej są w stanie konkurować z nowymi elektrowniami na paliwa kopalne – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA). Ich tezę potwierdzają także dane instytucji finansowych.

oze lcoe 2015 2016
Rynek energii rozwija:

Bartłomiej Derski mówił w programie „Zapraszamy do Trójki” o sposobach na większą elastyczność systemu energetycznego i ich wpływie na ceny energii.