Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką

W drugiej połowie 2015 roku dystrybutorzy energii wydali w Polsce więcej warunków przyłączenia dla instalacji fotowoltaicznych, niż wszystkich innych technologii OZE razem wziętych. Zainteresowanie panelami słonecznymi rośnie proporcjonalnie szybko do spadku ich cen.

Z opublikowanych właśnie danych Agencji Rynku Energii wynika, że w drugiej połowie 2015 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych wydali warunki przyłączenia dla 556 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 110 MW.

{norelated}W tym samym czasie dokument niezbędny do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej uzyskało 58 instalacji wiatrowych o łącznej mocy 90 MW, 14 instalacji biogazowych o mocy 13 MW i tylko dwie małe elektrownie wodne – jedna o mocy 75 kW w Dolnośląskiem, a druga o mocy 760 kW w Małopolsce.

Najwięcej instalacji słonecznych planowanych jest w województwach: dolnośląskim (17 MW), podlaskim (16 MW) i warmińsko-mazurskim (15 MW). Z danych ARE wynika, że żadne warunki przyłączenia dla odnawialnych źródeł energii nie zostały wydane w drugiej połowie 2015 roku w województwach lubuskim i zachodnio-pomorskim, a więc na terenie działania Enei Operator.

Inwestorzy planują przyłączenie największej mocy instalacji solarnych na napięciu 6 i 15 kV (4 MW), mniej na napięciu 20 kV (20 MW) i do 0,4 kV (6 MW). Warto jednak dodać, że mikroinstalacje (o mocy do 40 kW) nie wymagają uzyskania warunków przyłączenia. Od września 2013 roku w przypadku takich urządzeń przyłączanych przez odbiorców energii wystarczy zgłoszenie tego faktu spółce dystrybucyjnej. Zdecydowana większość instalacji powstających w oparciu o zgłoszenie, to także panele fotowoltaiczne.

Z danych ARE wynika, że 31 grudnia 2015 roku łączna moc paneli fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wynosiła 107 MW w stosunku do 27 MW rok wcześniej (co oznacza imponujący wzrost o 400% rok do roku) i niespełna 3 MW jeszcze w 2013 roku.

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) wynika, że od 2010 roku ceny paneli fotowoltaicznych na świecie spadły o 80%.

Kost kompletnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW i większej to obecnie ok. 6 tys. zł/kW, a całkowite koszty produkcji w tej technologii (LCOE) w instalacjach o takiej skali to ok. 550-650 zł/MWh.

Zobacz także...

Tydzień Energetyka 7 VI - 13 VI

Redakcja WysokieNapiecie.pl

Umowa społeczna z energetyką; Zamknięcie Bełchatowa w planie województwa łódzkiego; Dyspozycyjnych źródeł energii będzie coraz mniej; Potencjalne opóźnienie budowy Baltic Pipe...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE