Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Rozwiązanie problemów górnictwa to priorytet

Rozwiązanie problemów górnictwa to priorytet

Rozwiązanie problemów sektora węglowego to najważniejsze wyzwanie stojące przed polską energetyką – takiego zdania są uczestnicy i absolwenci programu Akademia Energii, organizowanego przez Fundację im. Lesława Pagi.

ome 3

Rozwiązanie problemów sektora węglowego to najważniejsze wyzwanie stojące przed polską energetyką – takiego zdania są uczestnicy i absolwenci programu Akademia Energii, organizowanego przez Fundację im. Lesława Pagi.

Drugim po bolączkach górnictwa kluczowym problemem jest sfinansowanie inwestycji w nowe moce wytwórcze. Na dalszych miejscach znalazły się konieczność zmniejszenia emisji CO2 i radzenia sobie w warunkach niestabilnych regulacji.

ome%203Pomoc w ratowaniu górnictwa i budowa nowych mocy wytwórczych może oznaczać konieczność zaangażowania kilkudziesięciu miliardów złotych. Tymczasem coraz więcej banków i funduszy nie chce finansować projektów opartych na węglu. A przecież – jak uczestnicy Akademii Energii odpowiedzieli we wcześniejsze pytania – Polska energetyka jeszcze przez dekadę powinna bazować na tym właśnie surowcu. Pisaliśmy o tym w drugim artykule z cyklu Oczami Młodego Energetyka : Młodzi wierzą w przełom, ale i w… węgiel

W Akademii uczestniczą młodzi ludzie, którzy nie tylko interesują się energetyką, ale też bardzo często wiążą z nią swoją przyszłość i mają szanse, by w przyszłości nią zarządzać. Wyniki ankiety wskazują z jednej strony na bardzo dużą świadomość wyzwań, przed którymi stoi ten sektor, ale potwierdzają istnienie ogromnej sprzeczności.

„Stare” metody wytwarzania energii i oparte na nich modele biznesowe zaczynają powoli odchodzić do przeszłości, a nie widać jeszcze gotowej recepty jak ujarzmić ten przełom i zapewnić stabilne dostawy taniej energii, osiągając przy tym stabilny zysk.

O opinię na temat największych wyzwań jakie będą kształtować przyszłą politykę energetyczną Polski, uczestników Akademii spytał partner projektu – The Boston Consulting Group, międzynarodowa firma doradztwa strategicznego. W badaniu wzięło blisko 100 osób, czyli 70 proc. studentów, którzy przez 5 lat uczestniczyli w programie.

Pełny raport z badania „Oczami Młodego Energetyka”, przeprowadzonego przez BCG i Fundację im. Lesława Pagi, zostanie przedstawiony podczas finału V. edycji Akademii Energii, który odbędzie się już w najbliższy piątek, 22 kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Już wszystkie najpopularniejsze technologie produkcji „zielonej” energii elektrycznej są w stanie konkurować z nowymi elektrowniami na paliwa kopalne – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA). Ich tezę potwierdzają także dane instytucji finansowych.

oze lcoe 2015 2016
Rynek energii rozwija:

Bartłomiej Derski mówił w programie „Zapraszamy do Trójki” o sposobach na większą elastyczność systemu energetycznego i ich wpływie na ceny energii.

Górnicze związki zawodowe w poniedziałek będą naradzać się ws. projektu porozumienia płacowego dla ponad 30 tys. pracowników Kompanii Węglowej. Chociaż na szali leżą ich miejsca pracy, związkowcy walczą o premie. Rząd oddał już wszystko co mógł, a i tak może nie dojść do porozumienia ze związkami.

wegiel gornik