Czy europejski przemysł obłowił się na systemie ETS?

Czy europejski przemysł obłowił się na systemie ETS?

Czy najbardziej wysokoemisyjny europejski przemysł, który najgłośniej protestował przeciwko zaostrzaniu polityki klimatycznej, solidnie się obłowił na systemie ETS? Dodatkowe zyski w latach 2008-2014 w skali EU sięgnęły 8 mld euro – dowodzi najnowszy raportu holenderskiego think-tanku CE Delft. Jednak według branży energochłonnej, rzeczywistość jest trochę inna.

Raport opisuje trzy podstawowe mechanizmy generowania dodatkowych zysków. W drugim okresie rozliczeniowym systemu EU ETS (2008-2012) przemysł wywalczył sobie duże przydziały darmowych uprawnień do emisj. W praktyce okazały się za wysokie. W związku z tym niepotrzebne uprawnienia sprzedawano, generując dodatkowe przychody dla instalacji. Drugi mechanizm korzystał z instrumentów Protokołu z Kyoto (JI/CDM) i konwersji na uprawnienia EUA na korzystnych warunkach w latach 2008-2012. Natomiast darmowe uprawnienia sprzedawano lub "przerzucano" na kolejne lata. Wreszcie dość powszechnie wliczano koszty emisji w ceny, generując większe przychody, podczas gdy uprawnienia były darmowe, a więc i koszty emisji – zerowe.

Na sprzedaży darmowych uprawnień najwięcej zarobiły  Hiszpania, w ujęciu procentowym najmniej uprawnień (67 proc.) wykorzystała Szwecja, a potem Irlandia i Hiszpania – odpowiednio 27 i 26 proc. Na drugim końcu były Polska i Słowenia, które sprzedały tylko po 12 proc. przyznanych uprawnień. Jedynym w 19 wziętych pod uwagę w raporcie państw, których przemysł w sumie musiał dokupić uprawnień, była Austria.

Czy zatem groźba ucieczki emisyjnego przemysłu z Unii Europejskiej, słynne „carbon leakage”, okazała się fałszywy, a przemysł znalazł w ETS nowy sposób na biznes? Niekoniecznie. Jak bowiem ocenia przewodniczący Forum CO2 - stowarzyszenia organizacji gospodarczych energochłonnych branż polskiego przemysłu - Krzysztof Łokaj, metodologia przyjęta w raporcie jest problematyczna. Rozważa on bowiem zakres 2008-2014, w którym mieszczą się częściowo dwa okresy rozliczeniowe EU ETS – koniec drugiego i początek trzeciego - drastycznie różniące się zasadami przydziału oraz wielkościami alokacji uprawnień.

- Większość nadmiarowych uprawnień pojawiło się w latach 2008-2009 przy okazji spadku aktywności gospodarczej operatorów instalacji z okazji kryzysu. W III. okresie rozliczeniowym bezpłatnych uprawnień jest znacznie poniżej potrzeb ze względu na bardzo wyśrubowane benchmarki - podkreśla Łokaj. - Od roku 2013 ilość dostępnych bezpłatnie uprawnień jest znacząco niższa od potrzeb operatorów, więc koszty systemu EU ETS także istotnie wzrosły. Gdyby nie stosunkowo niska cena uprawnień na rynku, to sytuacja przedsiębiorstw byłaby znacznie trudniejsza - dodaje.

Potwierdza to zresztą i sam raport, w którym czytamy, że  w III. okresie rozliczeniowym nadwyżki przydziałów zasadniczo udało się zlikwidować wprowadzając benchmarki, jednak „w niektórych gałęziach przemysłu i w niektórych krajach problem nadal istnieje”.

Przewodniczący Forum CO2 ocenia też, że z raportu wynika negatywne nastawienie do wykorzystania  mechanizmów JI/CDM. - Po to stworzono te mechanizmy, żeby z nich korzystać - zauważa.

Podobnego zdania jest przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu Henryk Kaliś. - Trudno winić firmy za to, że wchodząc w posiadanie dodatkowych aktywów, jak nadmiar uprawnień czy możliwość ich konwersji nie będą z nich korzystać – powiedział nam Kaliś. Jego zdaniem, cała sytuacja to dowód na patologię obecnej formy całego systemu ETS. - Rozliczenia emisji powinny następować post factum, tymczasem KE ma tendencję do regulowania wszystkiego z góry – ocenił.

Zobacz także...

Komentarze

0 odpowiedzi na “Czy europejski przemysł obłowił się na systemie ETS?”

 1. z tym ETSem to po naszemu tak to było: cena w hurcie to marginalny koszt zmienny najdroższego chodzącego producenta OK? a tych były dwa rodzaje:

  1. ci co musieli uprawnienie CO2 dokupić wliczali je zwyczajnie w tenże koszt i cena rosła

  2. ci co dostali za darmo mieli wybór: sprzedać za kaskę albo wykorzystać do produkcji czyli ci także wliczali CO2 w koszt na zasadzie tzw. „opportunity cost” i cena rosła, ale ci wydatku nie mieli gdyż friko jest friko po prostu

  gatunek nr 2 był więc spoko beneficjentem bo cena prądu w hurcie urosła o cenę certyfikatu, który jednak był za darmo

  upraszczając: większość sumy wartości darmowych uprawnień była zyskiem który spadł z nieba („windfall profit”) dla węglowej zwłaszcza energetyki europejskiej bo ceny urosły a wydatki nie

  tylko z tego tytułu węglowa energetyka w Europie zarobiła wiele miliardów, a np atomowa nie wierzyła własnym oczom że im też spadają z nieba podobne miliardy bo ceny wyższe a koszty bez zmian, a oni w ogóle nawet nie wiedzą co to CO2, czy ETS i co w ogóle kaman bo po co im to – radowali się więc chłopaki

  to już przeszłość stety niestety i poszło (akcent na „o”) i good bye sunshine albowiem teraz ceny prądu w hurcie leżą gdyż CO2 jest prawie za darmo a OZE o marginalnym koszcie zmiennym zero wywaliło pół energetyki z merit order i zabiło ceny, no ale to już inna opowieść, natomiast miliardy w ostatnich 10 latach skapnęły i to jest fakt – konsument złupiony skutecznie bo wybulił na to i ma teraz mniejszą przekątną LCD niż mógłby mieć gdyby nie ETS

  niektóre branże – zwłaszcza huty i cement też zarobiły miliardy ale inaczej – ci walili sprytną ściemę w prognozach produkcji i dostali więcej niż potrzebowali, więc nadwyżkę zamienili spoko na gotówkę i imprezują np w Indiach na maxa za pieniądze i za zdrowie twórców ETS

  dla porządku tylko powiemy że od ETSu CO2 w atmosferze nie ubyło ani tonę, a to co ubyło to z powodu kryzysu i zmniejszenia produkcji oraz z powodu krajowych subsydiów do OZE; ci wyjątkowi którzy poświęcili się dla dobra atmosfery o zainwestowali też nie zmniejszyli CO2 w tejże jak np guru strategii i zarządzania wartością firmy EON, który w nadziei na obiecywane powszechnie 70 euro za tonę CO2 i wynikającą z tego śmierć węglówek wybudował sobie ultrafajoskie nówki gazówki, które zmienił na muzeum techniki jeszcze przed uruchomieniem (to pierwszy taki przypadek na świecie) więc stoją sobie z powodu że jest po 5 euro, a do palenia żywą kaską nikt nie jest specjalnie wyrywny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Patronat honorowy

Nasi partnerzy

PGEPG SilesiaPSE

Zamów Obserwator Legislacji Energetycznej

Dowiedz się więcej o Obserwatorze Legislacji Energetycznej