Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. W 2015 mniej zmian sprzedawcy energii

W 2015 mniej zmian sprzedawcy energii

Już blisko 550 tys. spośród 17 mln odbiorców energii elektrycznej w Polsce przynajmniej raz zmieniło sprzedawcę prądu. Jednak w 2015 roku na pierwszą zmianę zdecydowało się mniej osób, niż w rok wcześniej.

zmiana sprzedawcy pradu 2015

Już blisko 550 tys. spośród 17 mln odbiorców energii elektrycznej w Polsce przynajmniej raz zmieniło sprzedawcę prądu. Jednak w 2015 roku na pierwszą zmianę zdecydowało się mniej osób, niż w rok wcześniej.

zmiana sprzedawcy pradu 2015W grudniu 2015 roku na zmianę sprzedawcy energii po raz pierwszy zdecydowało się 13,3 tys. gospodarstw domowych i 2,7 tys. firm – wynika z opublikowanych właśnie danych Urzędu Regulacji Energetyki.

Łącznie w 2015 roku na pierwszą zmianę sprzedawcy energii zdecydowało się 139,4 tys. odbiorców prądu – 103,6 tys. rodzin i 35,8 tys. firm i instytucji. To znacznie mniej, niż w rekordowym 2014 roku (182,3 tys.).

O gorszym wyniku zdecydowała przede wszystkim o jedną trzecią mniejsza liczba gospodarstw domowych, które skorzystały z prawa do wybory sprzedawcy energii. To efekt mniejszego zainteresowania tym segmentem samych sprzedawców. Niskie ceny w taryfach dla gospodarstw domowych pięciu największych sprzedawców energii (jedne z ostatnich cen kontrolowanych przez państwo), skutecznie zniechęcają mniejsze firmy, które chciałyby wejść na ten rynek.

zmiana sprzedawcy energii rok 2015Nadal najwyższe marże można osiągnąć w grupie małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie ceny nie są już kontrolowane, a wiedza o możliwości zmiany sprzedawcy i skali oszczędności nadal jest relatywnie niska. Tam w 2015 roku przybyło o niemal 19% więcej nowych aktywnych odbiorców, niż rok wcześniej.

Więcej o przyczynach spadającej liczby nowych klientów piszemy tutaj: Zastój na rynku energii

 

Rynek energii rozwija:

Tygodnik "Wprost" kontynuuje, rozpoczętą kilka dni temu przez WysokieNapiecie.pl, dyskusję o tzw. kołowych przepływach energii elektrycznej między Polską i Niemcami.

Bartłomiej Derski rozmawiał w Radiowej "Trójce" o negocjacjach płacowych w Kompanii Węglowej i ich znaczeniu dla spółki.

Justyna Piszczatowska opowiadała w Rozmowie Dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia o ryzyku związanym z nasilającym się zjawiskiem przepływów kołowych energii z Niemiec, przez Polskę, o którym portal WysokieNapiecie.pl informował w ostatnich dniach.

W miarę jak spadają światowe ceny węgla, śląskie kopalnie coraz szybciej tracą kontakt z rynkiem. Rząd zaś nie może się zdecydować czy ratowanie górnictwa ma być projektem politycznym czy ekonomicznym

wegiel koszty wydobycia do ceny