Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. W Polsce już 5005 MW w farmach wiatrowych

W Polsce już 5005 MW w farmach wiatrowych

W 2015 roku pobiliśmy rekord przyrostu mocy elektrowni wiatrowych i wyprzedziliśmy rządowy plan rozwoju tej technologii o trzy lata. Przed branżą jeszcze pół roku dynamicznego rozwoju, a później co najmniej cztery niewiadome.

oze wiatraki 800

oze wiatraki 800W 2015 roku pobiliśmy rekord przyrostu mocy elektrowni wiatrowych i wyprzedziliśmy rządowy plan rozwoju tej technologii o trzy lata. Przed branżą jeszcze pół roku dynamicznego rozwoju, a później co najmniej cztery niewiadome.

W 2015 roku pobiliśmy rekord przyrostu mocy elektrowni wiatrowych i wyprzedziliśmy rządowy plan rozwoju tej technologii o trzy lata. Przed branżą jeszcze pół roku dynamicznego rozwoju, a później co najmniej cztery niewiadome.

oze wiatraki 800Na koniec 2015 roku łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wyniosła 5005 MW, wynika z najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Przyrost rok do roku o niemal 1300 MW (35%) to efekt planowanych zmian w systemie wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE), które miały wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Dotychczasowy system tzw. zielonych certyfikatów miał zastąpić zupełnie nowy – aukcyjny.

{norelated}Inwestorzy, obawiając się nowych przepisów, za wszelką cenę starali się uruchomić jak najwięcej wiatraków do końca 2015 roku, bo gwarantowało im to pozostanie w dotychczasowym systemie wsparcia.

oze wiatr polska mw 2015Ostatecznie rząd przyszedł z pomocą tym inwestorom, którzy nie zdążyli na czas i w grudniu parlament uchwalił ustawę odraczającą zmianę systemu wsparcia o pół roku. To oznacza, że jeszcze przez najbliższe sześć miesięcy możemy się spodziewać znacznych ilości oddawanych do użytku farm wiatrowych, chociaż najprawdopodobniej nie będzie ich już tyle, ile w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Co dalej?

Na razie wiadomo tylko, że minister energii Krzysztof Tchórzewski chce się przyjrzeć nowemu systemowi wsparcia i prawdopodobnie bardziej wesprzeć m.in. biogazownie rolnicze, które generują wyższe przychody dla rolników i łatwiej nimi sterować w systemie energetycznym, ale na razie produkują „zieloną” energię niemal dwukrotnie drożej.

wiatraki na 1000 osobDrugą niespodzianką mogą być przepisy ograniczające lokowanie farm wiatrowych na wielu obszarach kraju. Posłowie PiS byli dotychczas bardzo aktywni w walce z lokalizacjami dużych farm wiatrowych w pobliżu wsi, ale także lasów, od których wiatraki powinny w ich ocenie stawać co najmniej w odległości 3 km. W poprzedniej kadencji do Sejmu trafił nawet stosowny projekt ustawy, sygnowany przez obecną minister edukacji, posłankę Annę Zalewską.

Trzecią niewiadomą są w końcu wolumeny energii, jaką rząd będzie chciał zakontraktować od podmiotów planujących budowę farm wiatrowych. Koalicja PO-PSL chciała kupić tyle energii, aby w Polsce powstało jeszcze ok. 2500 MW farm wiatrowych. Gdyby ten rząd także trzymał się tego planu (przewidującego przyrost mocy wiatraków do 6650 MW w 2020 roku), to powinien zakontraktować na aukcjach już tylko ok. 1500 MW.

Tyle tylko, że na 2020 roku świat się nie kończy. Nowy rząd, podobnie zresztą jak poprzedni, nie ma jednak pomysłu na to jak dalej powinna się rozwijać polska energetyka – to czwarta i najważniejsza niewiadoma.

Zapewne zainteresuje Cię także tekst:

Szklanka do połowy zielona

Zielone technologie rozwijają:

W ostatnich miesiącach wydobycie i sprzedaż węgla były najwyższe od dawna, a zwały przy kopalniach zmalały do poziomu nie widzianego od ponad trzech lat. Sukces? Nie, to piętrzenie problemów.

wegiel polska wydobycie sprzedaz 2016
Rynek energii rozwija:

Budowa inteligentnych sieci i zarządzane popytem powinno być priorytetem. Z jednej strony zmusi nas do tego polityka Komisji Europejskiej, z drugiej - mogą one sprawić, że mało elastyczny polski system energetyczny będzie bardziej efektywny - pisze dr Jan Rączka*

raczka
Rynek energii rozwija: