Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Naimski weźmie nadzór nad PSE i Gaz-Systemem

Naimski weźmie nadzór nad PSE i Gaz-Systemem

Poseł PiS i b. minister gospodarki Piotr Naimski zostanie wiceministrem w kancelarii premiera i przejmie nadzór nad dwiema kluczowymi spółkami odpowiedzialnymi za przesył energii elektrycznej (PSE) i gazu (Gaz Systemem) – ustalił Obserwator Legislacji  Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

ministerstwo energetyki energii kompetencje

Poseł PiS i b. minister gospodarki Piotr Naimski zostanie wiceministrem w kancelarii premiera i przejmie nadzór nad dwiema kluczowymi spółkami odpowiedzialnymi za przesył energii elektrycznej (PSE) i gazu (Gaz Systemem) – ustalił Obserwator Legislacji  Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

0 olePiotr Naimski otrzyma wkrótce nominację na Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – udało nam się potwierdzić w trzech niezależnych źródłach zbliżonych do rządu.

Jako rządowy pełnomocnik będzie odpowiedzialny przede wszystkim za nadzór nad dwiema jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa – PSE i Gaz-Systemem. Obie mają monopol na przesył w Polsce odpowiednio energii elektrycznej i gazu. Zatem to od decyzji wiceministra Naimskiego będzie w dużej mierze zależeć obsadzanie rad nadzorczych obu przedsiębiorstw.

Za obsługę kancelaryjno-biurową pełnomocnika odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju.

ministerstwo energetyki energii kompetencjePiotr Naimski ma tytuł doktora nauk przyrodniczych, w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję wiceministra gospodarki. W latach 1991-1992 pracował w MSW, kierowanym wówczas przez Antoniego Macierewicza, a następnie przez kilka miesięcy kierował UOP.

W ostatnich wyborach był jednym z twórców linii programowej PiS w energetyce i niemal pewnym kandydatem na fotel Ministra Energii. W ostatniej chwili zapadła jednak decyzja o przyznaniu tej nominacji Krzysztofowi Tchórzewskiemu. Spekulowano wówczas, że posłowi Naimskiemu zaszkodziły wypowiedzi o potrzebie restrukturyzacji zatrudnienia i możliwości zamykania najbardziej nierentownych kopalń.

Pełnomocnik ds. infrastruktury jest nową, utworzoną na początku tego miesiąca, instytucją. Jego powołanie związane było z planami przeniesienia nadzoru nad wszystkimi kontrolowanymi przez państwo spółkami z sektora energetycznego do Ministerstwa Energii oraz likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. W takim przypadku Minister Energii nie mógłby sprawować jednocześnie nadzoru nad wytwórcami prądu i gazu oraz operatorami systemów przesyłowych. Wyklucza to wprost tzw. trzeci unijny pakiet liberalizacyjny. Chociaż plany likwidacji MSP i przeniesienia nadzoru nad wytwórcami do ME zostały odsunięte w bliżej nie oznaczoną przyszłość, to funkcja osobnego pełnomocnika została utrzymana.

W rezultacie za regulację sektora energetycznego i nadzór nad górnictwem odpowiada Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, za nadzór nad wytwórcami energii elektrycznej i gazu odpowiada Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz, a za nadzór nad operatorami systemów przesyłowych odpowiedzialny będzie Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, umocowany w KPRM, a obsługiwany przez Ministerstwo Rozwoju.

{loadmodule mod_email}

Rynek energii rozwija:

Polskie Radio, powołując się na analizę Obserwatora Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl pisze o kosztach, jakie mogą wiązać się z przyjęciem poselskiego projektu nowelizacji ustawy o OZE w pierwotnej wersji.

Szukanie nowych rynków zbytu dla polskiego węgla – co zapowiada minister Tchórzewski – to dobry kierunek. Jednak realnie rzecz biorąc szanse na utrzymanie wszystkich kopalń dzięki temu są znikome. Zamiast żyć złudzeniami, zacznijmy inwestować w nowe miejsca pracy.

wegiel wydobycie zuycie
Rynek energii rozwija: