1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Polimex Mostostal i Siemens wybudują PGE gazowe bloki szczytowe

Polimex Mostostal i Siemens wybudują PGE gazowe bloki szczytowe

Konsorcjum Polimeksu Mostostalu i spółek z grupy Siemens zostało wybrane przez PGE na generalnego wykonawcę bloków OCGT w elektrowniach Dolna Odra oraz Rybnik. Jednostki o łącznej mocy blisko 1,2 GW od 2030 roku powinny rozpocząć pracę na rynku mocy.
Polimex Mostostal i Siemens wybudują PGE gazowe bloki szczytowe
Montaż turbiny gazowej Siemensa na budowie bloku w Rybniku w lutym 2025 roku. Fot. PGE

Przetargi na OCGT w Dolnej Odrze i Rybniku rozstrzygnięte

We wtorek PGE formalnie rozstrzygnęła przetargi na budowę bloków gazowych szczytowych pracujących w cyklu otwartym (OCGT) w Rybniku oraz Dolnej Odrze. Wyniki nie są szczególnym zaskoczeniem, gdyż w obu postępowaniach oferty złożył tylko jeden wykonawca, czyli konsorcjum w składzie Polimex Mostostal, Siemens Energy oraz Siemens Energy Global.

Za budowę bloków o mocy 588 MW każdy konsorcjum ma otrzymać kolejno 1,464 mld zł i 481 mln euro w Rybniku oraz 1,482 mld zł i 469 mln euro w Dolnej Odrze. W obu przypadkach PGE musiała podnieść budżet postępowań do wartości wybranych ofert, gdyż pierwotny budżet dla każdego z przetargów wynosił po 2,817 mld zł. Wszystkie podane kwoty to kwoty brutto.

– Umowy z wykonawcami zostaną zawarte po uzyskaniu stosownej informacji ze strony Komisji Europejskiej co do braku przeciwwskazań do zawarcia takiej umowy na gruncie przepisów w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny – wyjaśniła PGE.

W grudniowej aukcji rynku mocy grupa pozyskała dla obu inwestycji 15-letnie kontrakty. Szczegółowo o wynikach tej aukcji – ostatniej w ramach dotychczasowego mechanizmu mocowego – pisaliśmy w artykule pt. Rynek mocy zaskoczył elektrowniami gazowymi i bateriami.

rynek mocy aukcje 2030 dsr bess gaz

Cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Lubera, od niedawna nowy prezes PGE, zaakcentował, że powierzenie kontraktów konsorcjum , którego liderem jest „uznana polska firma to kolejny wyraźny sygnał, że Grupa PGE konsekwentnie wzmacnia udział krajowych wykonawców w realizowanych projektach inwestycyjnych”.

Oczywiście Polimex Mostostal od wielu lat jest zaangażowany w dużą część największych projektów energetycznych (z sukcesami, ale również potknięciami), ale podkreślanie modnego politycznie tematu local content obowiązkowo musi mieć też przełożenie na politykę informacyjną państwowych firm.

PGE chce mieć więcej bloków szczytowych

Przetargi na OCGT w Rybniku i Dolnej Odrze spółka ogłosiła w sierpniu. Po kilku przesunięciach terminów otwarcie ofert ostatecznie wyznaczono na 8 grudnia – tuż przed aukcją rynku mocy, zaplanowaną na 11 grudnia.

PGE chciała w ten sposób najpewniej uniknąć podobnego scenariusza jak Enea, która odrzucała prośby potencjalnych wykonawców o wydłużenie czasu na złożenie ofert na bloki gazowo-parowe w Połańcu, po czym żadnych ofert nie otrzymała.

Również 8 grudnia z zarządu PGE zostali odwołani prezes Dariusz Marzec oraz wiceprezes Maciej Górski, a p.o. prezesa został właśnie Dariusz Lubera.

Zobacz więcej: PGE bez prezesa, ale bliżej budowy nowych elektrowni gazowych

Nowe bloki będą zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej elektrowni gazowo-parowej w Dolnej Odrze i budowanej elektrowni gazowo-parowej w Rybniku. Pierwszą z nich, o mocy 1,4 GW, wybudowało konsorcjum General Electric i Polimeksu Mostostalu. Natomiast blok w Rybniku o mocy niemal 900 MW realizuje konsorcjum Polimeksu i Siemensa.

Bloki gazowe elektrownie grudzien 2025
Największe istniejące, budowane i planowane bloki gazowe.

Nowe bloki OCGT o mocy 588 MW każdy mają być przygotowane do pracy w trybie szczytowym do 1500 godzin rocznie i do 250 uruchomień w ciągu roku. Wymagana żywotność wynosi 25 lat.

PGE wymaga pracy w zakresie obciążeń od 40 do 100 procent mocy znamionowej, a średnia dyspozycyjność bloku w 12-letnim cyklu eksploatacyjnym to minimum 94 procent. Przewidziano też wymóg zaprojektowania bloków pod kątem potencjalnego podłączenia do instalacji CCS oraz współspalania wodoru.

Minimalny czas na oddanie bloków do eksploatacji to 184 tygodnie, a maksymalny 196 tygodni (Rybnik) oraz 212 tygodni (Dolna Odra). Ponadto zamówienia przewidują 12-letni serwis wybudowanych elektrowni.

PGE w przetargach na OCGT zastrzegła zakaz udziału wykonawców z państw trzecich, czyli pochodzących z krajów spoza Unii Europejskiej bądź niebędących stroną umów gwarantujących wzajemny dostęp do rynku zamówień publicznych, jak również tworzących z takimi firmami konsorcja lub zatrudniających je jako podwykonawców. Dodatkowo zaostrzone zostały wymagania związane z pochodzeniem systemów teleinformatycznych.

PGE – zgodnie z aktualną strategią – planuje w perspektywie najbliższych 10 lat wybudować 10 GW mocy w elektrowniach gazowych, z czego 6 GW w technologii OCGT.

Polimex Mostostal i Siemens napędzane energetyką gazową

Po trzech kwartałach 2025 roku Polimex Mostostal miał prawie 3 mld zł skonsolidowanych przychodów, z czego niemal jedna trzecia pochodziła z sektora energetycznego. Grupa wypracowała w tym okresie 112 mln zł zysku netto.

Z kolei jej portfel zamówień – obejmujący zakontraktowane prace i zwycięskie oferty – wynosił na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku około 7,9 mld zł. Z tej kwoty na energetykę przypadało blisko 3,5 mld zł.

Warto przypomnieć, że PGE jest jednym z głównych akcjonariuszy Polimeksu – obok Enei, Orlenu i Energi. Każda z tych spółek posiada ponad 16 procent akcji budowlanej firmy, przy czym biorąc pod uwagę, że Orlen kontroluje Energę, to formalnie paliwowo-energetyczny koncern jest obecnie głównym akcjonariuszem. W sumie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki mają blisko 65 procent Polimeksu Mostostalu.

PGE Gryfino Dolna Odra 3
Nowe bloki gazowo-parowe (2×683 MW) w Elektrowni Dolna Odra, oddane do użytku w październiku 2024 roku. Fot. PGE

Z kolei Siemens Energy jest jednym z trzech największych na świecie producentów turbin gazowych – obok GE Vernova i Mitsubishi Power. Koncerny te są beneficjantami obecnej sytuacji, związanej z bardzo dużym popytem na tego typu turbiny – zwłaszcza w USA, gdzie trwa boom dotyczący rozwoju sztucznej inteligencji, co napędza budowę energochłonnych centrów danych.

W efekcie w 2025 roku wartość akcji Siemens Energy wzrosła ponad dwukrotnie – do przeszło 120 euro za walor, a aktualnie kurs wynosi już przeszło 140 euro. Koncern produkuje też inne urządzenia dla energetyki, na które popyt gwałtownie rośnie, m.in. transformatory.

Dlatego obecnie już mało kto pamięta o kryzysie, z którym Siemens Energy zmagał się w 2023 roku. Jego przyczyną był wiatrowy biznes koncernu i masowa awaria turbin. Akcje koncernu szorowały wtedy po dnie, a w dołku wyceniano je na zaledwie 7 euro.

Do wdrożenia planu naprawczego potrzebne było 15 mld euro wsparcia, w którego finansowanie zaangażował się również niemiecki rząd. Niedługo po tych wydarzeniach gwałtownie zaczęło rosnąć zapotrzebowanie na turbiny gazowe, co stopniowo wywindowało notowania akcji oraz wyniki finansowe.

W 2025 roku grupa odnotowała 1,7 mld euro zysku netto wobec 4,6 mld euro straty w 2023 roku. Portfel zamówień na koniec ostatniego roku obrotowego wyniósł rekordowe 138 mld euro, a moce produkcyjne turbin gazowych są obłożone do 2029 roku. Z kolei biznes wiatrowy – według obecnych założeń – ma odzyskać rentowność do 2028 roku.

Zagraniczna prasówka energetyczna: EDF do nowego programu jądrowego szkoli się w Chinach; Spada eksport węgla energetycznego na globalnym rynku; Metan wycieka amerykańskim potentatom gazowym; Indie elektryfikują się szybciej niż Chiny.
Budowa elektrownie jądrowej Hinkley Point C. Fot. EDF
Budowa elektrowni jądrowej Hinkley Point C. Fot. EDF
Tydzień energetyka: Cyberataki na stronę PSE i kotłownię na Mazurach; MAP oczekuje złagodzenia projektu w sprawie obliga; W JSW dalej bez rozstrzygnięć; Fico domaga się zawieszenia ETS; Trump znów przegrywa w sądzie z offshore.
haker cyberbezpieczenstwo
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Nieustające apele części sektora OZE przyniosły efekt. Ministerstwo Energii i przedstawiciele branży spróbują porozumieć się sprawie nowelizacji Prawa energetycznego, która reformuje proces przyłączeniowy do sieci i jest mocno wspierana przez PSE. Sejmowe prace nad projektem zostaną wznowione za prawie trzy tygodnie.
pv wiatr oze sieci
Rząd chce zwiększyć ilość gazu sprzedawanego na giełdzie, bo myśli, że dzięki temu spadną ceny. To złudzenie: wszystkie części składowe ceny pozostaną te same. Nie znikną też antykonkurencyjne bariery na rynku
magazyn gazu
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: