Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Ile powinni zarabiać górnicy?

Ile powinni zarabiać górnicy?

Polska Grupa Górnicza, czyli największa firma górnicza w Unii Europejskiej, od 2019 r. będzie w coraz trudniejszej sytuacji, ponosząc rosnące koszty zamykania kopalń. Trudno to będzie pogodzić z wynegocjowanym wzrostem wynagrodzeń i przywróceniem czternastej pensji.
miner-1903622 1920

PGG zatrudnia 43 tys. osób, a tworzy ją 8 kopalń, powstałych przez łączenie innych kopalń, które były nieefektywne i znalazły się w tarapatach finansowych, zwłaszcza, gdy cena węgla na świecie zaczęła szybko spadać.

Czytaj także: Podwyżki w PGG – pyrrusowe zwycięstwo związkowców

Ostatnio ceny węgla rosły, a górnicy z PGG w kwietniu wywalczyli sobie podwyżki wynagrodzeń i przywrócenie wypłat „czternastki”. Jednak PGG jest bardzo zadłużona, nie będzie już dostawać pomocy publicznej, a banki były już przymuszane przez państwo do pożyczek, których nie były skłonne udzielić i jest bardzo mało prawdopodobne, że zgodzą się na to ponownie.

Czytaj także: Polska energetyka może zostać odcięta od potężnego strumienia pieniędzy

– Od 2019 r. PGG na własny koszt będzie zamykać kopalnie, ponosząc coraz większe wydatki, a jednocześnie będzie musiała spłacać obligacje – mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Sytuacja PGG będzie coraz trudniejsza, a jednak nadal ma system wynagradzania, który nie jest uzależniony od wyników.

Źródło: MarketNews24.pl

Wzrosła liczba Polaków, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego. Taką możliwość dopuszcza już 17 proc. kierowców - wynika z Barometru Elektromobilności 2018, opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego badania, elektrykami interesowało się 12,4 proc. nabywców.
tech ev charger ccs
Elektromobilność napędza:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!