Ile powinni zarabiać górnicy?

Ile powinni zarabiać górnicy?

Polska Grupa Górnicza, czyli największa firma górnicza w Unii Europejskiej, od 2019 r. będzie w coraz trudniejszej sytuacji, ponosząc rosnące koszty zamykania kopalń. Trudno to będzie pogodzić z wynegocjowanym wzrostem wynagrodzeń i przywróceniem czternastej pensji.

PGG zatrudnia 43 tys. osób, a tworzy ją 8 kopalń, powstałych przez łączenie innych kopalń, które były nieefektywne i znalazły się w tarapatach finansowych, zwłaszcza, gdy cena węgla na świecie zaczęła szybko spadać.

Czytaj także: Podwyżki w PGG - pyrrusowe zwycięstwo związkowców

Ostatnio ceny węgla rosły, a górnicy z PGG w kwietniu wywalczyli sobie podwyżki wynagrodzeń i przywrócenie wypłat "czternastki". Jednak PGG jest bardzo zadłużona, nie będzie już dostawać pomocy publicznej, a banki były już przymuszane przez państwo do pożyczek, których nie były skłonne udzielić i jest bardzo mało prawdopodobne, że zgodzą się na to ponownie.

Czytaj także: Polska energetyka może zostać odcięta od potężnego strumienia pieniędzy

- Od 2019 r. PGG na własny koszt będzie zamykać kopalnie, ponosząc coraz większe wydatki, a jednocześnie będzie musiała spłacać obligacje - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Sytuacja PGG będzie coraz trudniejsza, a jednak nadal ma system wynagradzania, który nie jest uzależniony od wyników.

Źródło: MarketNews24.pl

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE