Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. A może prąd i gaz powinny być za darmo?

A może prąd i gaz powinny być za darmo?

Cały czas dziwię się, że żadna z partii nie wpadła na pomysł, by zaproponować prąd i gaz za darmo. Można  rozdawać np. gaz na kartki. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
Depositphotos 13775659 S

W mediach pojawiły się przerażające rachunki grozy kilkuset firm które podpisały w 2022 roku umowy na dostawy gazu „po stałej cenie”.

Prawdopodobnie z uwagi na niedoczytanie zapisów małym drukiem lub pod wpływem katastroficznych prognoz podwyżek, albo z uwagi na niezrozumienie mechanizmów płacenia za gaz w Polsce (zresztą nikt tego nie rozumie) – dziś płacą taką samą cenę… po jakiej dominujący dostawca sprzedawał w roku podpisania umowy (ok. 800 zł/MWh) a w międzyczasie gaz staniał ponad 3 krotnie (obecnie ok. 170 zł/MWh).

Czytaj również: Dlaczego niektóre firmy dostają nagle gigantyczne rachunki za gaz?

Z uwagi na zawiły system rekompensat i zamrożeń, część tych firm dopiero teraz zaczęło płacić „normalną” cenę za gaz, czyli w ich przypadku trzy razy więcej. W skuteczny sposób zrujnuje to w przyszłości jakiekolwiek zaufanie do wolnego rynku energii oraz gazu i nikt w Polsce nie będzie chciał podpisywać umów według jakiś gwarantowanych taryf, natomiast powszechne jest obecnie stworzone przez polityków oczekiwanie, że prąd i gaz to dobra narodowe pierwszej potrzeby i muszą być tanie, więc trzeba je subsydiować.

Cały czas dziwię się, że żadna z partii nie wpadła na koncepcję, że można by zaproponować prąd i gaz całkowicie za darmo to znaczy budżet może  dopłacić do nich z podatków i tzw. drukarki. Można  rozdawać np. darmowy gaz na kartki,  a na kartce umieścić  logo partii rządzącej.

W ten sposób zatoczymy koło i wrócimy do sprawdzonych metod dystrybucji towarów z Polski socjalistycznej. Niektórzy pamiętają kartki w latach osiemdziesiątych, a na cukier nawet wcześniej.

No i komu to przeszkadzało?

Zła wiadomość dla astmatyków

Delegacje górnicze są przeciwne zaostrzeniu norm jakościowych węgla sprzedawanego dla palenisk indywidualnych – w tej sprawie ma być nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dla przypomnienia w Polsce przedwcześnie umiera ok. 50 tys. osób rocznie z uwagi na choroby związane zanieczyszczeniem powietrza, które głownie spowodowane jest tzw. niską emisją (właśnie z palenisk domowych) i zanieczyszczeniami ze starych samochodów. Nie chodzi bynajmniej o cały węgiel, a pewne jego rodzaje powodujące naprawdę bardzo dużą emisję.

Konfliktu nie rozwiązało nawet przesunięcie terminu wprowadzenia nowych norm. Według niektórych związków górników jest to zamach na dochody Polaków i dochody górników.

Przy okazji dowiedziano się, że to furtka do wprowadzenia na polski rynek kazachskiego i rosyjskiego węgla, co w ciekawy sposób podsumowało dyskusję sprzed czterech lat, kiedy były usilne protesty przeciw importowi węgla z Rosji, który miał być bardzo niskiej jakości. Oczywiście jestem za absolutnym zakazem importu węgla z Rosji (jak i dokładnym sprawdzaniem pochodzenia węgla z Kazachstanu), ale jednak wolałbym, żeby w Polsce opalano domy lepszymi paliwami, a najlepiej docelowo usunięto węgiel z domowych palenisk.

Oczywiście znowu część sceny politycznej może traktować to jako zamach na wolność. W końcu każdy może truć się swoim piecem i spalinami z dwudziestoletniego diesla, ale zgodnie z postulatami pewnych filozofów wolałbym, że aby to robili to jedynie w swoim domu. Jednak wydaje się, że polityczna krucjata o tym, że Zielony Ład zabierze nam węgiel (ewidentnie słabej jakości, ale nasz) jest bardziej nośna niż, że uratujemy kilkaset tysięcy osób w ciągu dekady.

W końcu „tani węgiel” to brzmi dumnie, a nieboszczyków i chorych na raka umiemy skutecznie wymazać z podświadomości.

Rynek energii rozwija:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Inwestycje w węgiel wciąż popłacają; Gaz ważny dla energetyki jak nigdy wcześniej; Niedobór fachowców i koszty pracy uderzają w terminale LNG; Unijne cło węglowe podnosi ciśnienie importerom.
Hands of coal miner
Węgiel energetyczny wciąż pozostaje zaskakująco bezpieczną inwestycją. Fot. Depositphotos
Partner działu Klimat:
Tydzień Energetyka: Co oznaczają nowe taryfy na gaz i prąd; Górnictwo szoruje po dnie; Orlen sprzedał ostatecznie magazynową spółkę gazową; Szwedzi włożą ćwierć miliarda euro w zieloną hutę.
ceny pradu
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
W piątek popołudniu URE opublikowało taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami WysokieNapiecie.pl odbiorcy, którzy wydawali na prąd najwięcej, odczują ulgę. Będzie to dla nich już druga obniżka z rzędu. Wiemy też o ile więcej zapłaci przecięty odbiorca i czego spodziewać się w 2025 roku.
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
Rynek energii rozwija:
Rośnie liczba umów na zakup energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zawieranych w Polsce. Po jakiej cenie zawiera się dziś PPA na polskim rynku? Z czego wynika wzrost ich popularności? Czym różnią się umowy wirtualne (finansowe) od fizycznych? Na co uważać przy zawieraniu takich kontraktów?
ppa
Zielone technologie rozwijają: