Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ceny energii
  6. >
  7. Bon energetyczny podzielił koalicję

Bon energetyczny podzielił koalicję

Sejmowe komisje energii nie wprowadziły żadnych merytorycznych zmian w rządowym projekcie ustawy o bonie energetycznym. Jednak ostateczny kształt ustawy nie jest jednak przesądzony, a to za sprawą poprawek Lewicy, które poparł także PiS.
bon energetyczny

Sejmowe komisje energii nie wprowadziły żadnych merytorycznych zmian w rządowym projekcie ustawy o bonie energetycznym. Jednak ostateczny kształt ustawy nie jest jednak przesądzony, a to za sprawą poprawek Lewicy, które poparł także PiS.

Lewica wniosła o podwojenie wartości bonu energetycznego, czyli zamiast 300-600 zł miałby wynosić 600-1200 zł. Jednocześnie chce skreślić przepisy podwajające wysokość pomocy dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania prądu.

Lewica wniosła też o podniesienie progów dochodowych, do których gospodarstwo otrzymywałoby bon w pełnej wysokości. W efekcie nie było by zróżnicowania wartości bonu dla gospodarstw ogrzewających się prądem i innych. Poprawki przepadły w głosowaniu, ale autorzy zapowiedzieli wniesienie ich w formie wniosków mniejszości, które będą głosowane przez cały Sejm.

I tu może pojawić się problem, ponieważ w głosowaniu komisji poprawki Lewicy poparł także PiS. Nie wiadomo czy koalicja zdoła zachować spójność. A zakładając, że cała Lewica (26 posłów) zagłosuje za, PiS (189 posłów) także, a jeszcze wmiesza się Konfederacja (18 posłów) i 5 pozostałych posłów z koła Kukiz’15 i niezrzeszonych to KO i Trzecia Droga-PSL nie mają większości.

Bon energetyczny do 1200 zł, nowa taryfa i maksymalna cena prądu od 1 lipca

Oczywiście głosowanie w Sejmie jeszcze niczego nie przesądza, bo zostaje Senat, ale jeśli ostatecznie poprawki Lewicy przejdą, to rząd bo musiałby znaleźć dodatkowe pieniądze na pomoc. 

W historii mieliśmy już taki przypadek w kadencji 2011-2015 roku w postaci tzw. poprawki posła Bramory, kiedy to koalicyjny PSL do spółki z opozycyjnym PiS, a przy sprzeciwie PO wprowadziły system taryf dla prosumentów. Co prawda PiS po dojściu do władzy poprawkę Bramory skasował, ale przypadek ten w dziejach parlamentaryzmu pozostał. 

Projekt ustawy zakłada obowiązek wystąpienia przez sprzedawców taryfowanych do Prezesa URE o zmianę taryf, zarówno dla prądu jak i gazu. Przewiduje wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh dla JST, podmiotów wrażliwych i MŚP.

MKiŚ szacuje, że przy spadku taryf rachunki wzrosną o ok. 29%, bo przestają obowiązywać zamrożone również taryfy na dystrybucję. O ile jednak wzrosną, nie wiadomo bo na te taryfy składa się wiele skomplikowanych elementów. Trudno jednak marzyć o inwestycjach w sieci energetyczne, bez których z kolei nie będzie do czego podłączyć nowych źródeł energii, jeśli taryfy nie będą nawet uwzględniać inflacji.

Gaz nie taki straszny

Dla gazu projekt likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a nową ceną maksymalną dla wszystkich będzie aktualna taryfa PGNiG. Według rządu, przy założeniu spadku tej taryfy rachunki za gaz wzrosną o ok. 15% Aktualna taryfa PGNiG OD to 291 zł za MWh, tymczasem gaz na rynku jest prawie o połowę tańszy. 

Projekt obejmuje też ograniczenie wzrostu kosztów ciepła systemowego przy stopniowym podnoszeniu maksymalnych cen i stawek. Mechanizm rekompensaty w zamian za utrzymanie przez dostawcę cen ciepła ma pozostać przez rok, do końca czerwca 2025, W 2024 roku cena maksymalna ma wynosić 119,39 zł za GJ, a w pierwszej połowie 2025 roku – 134,97 zł za GJ, bez względu na rodzaj paliwa. Według Ministerstwa Klimatu w efekcie rachunek za ciepło pójdzie w górę od 1 lipca o 15%, a od 1 stycznia 2025 roku o 30 proc. w stosunku do obecnego poziomu.

Nie wiadomo jeszcze czy projekt będzie uchwalony na tym posiedzeniu Sejmu. Następne jest za tydzień.

Rynek energii rozwija:
C4E
Materiał Partnera
Raszyn, Mazowieckie – Firma C4E, lider w dziedzinie nowoczesnych technologii informatycznych dla sektora energetycznego, wdrożyła swój system rozliczeń w Spółdzielni Energetycznej EISALL. Dzięki temu partnerstwu EISALL wkracza w nową erę zarządzania rozliczeniami energii , przynosząc korzyści zarówno dla spółdzielni, jak i jej członków poprzez Platformę dla Energii.
photo 2024-05-10 15-11-21 (3)
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Nie wiemy dokładnie czego się boimy, ale podświadomy strach ogarnia kolejne obszary społeczeństwa. Zielony Ład można obwiniać o wszystkie nieszczęścia. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
Zielony przemysł transformacja fabryka CO2 fot. SPC
KE chce osiągnięcia do 2030 r. w UE operacyjnej mocy zatłaczania CO2 na poziomie 50 mln ton rocznie. Fot. Depositphotos
Temat przywrócenia obliga, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy został ostatnio jakby zapomniany na rzecz politycznych targów wokół dalszego zamrażania cen energii, perspektywy ich odmrażania i oczywiście administracyjnie narzuconych maksymalnych cen sprzedaży do odbiorców końcowych. 
giełda energii
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!