Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Pompy ciepła
  6. >
  7. Pompy ciepła w „Czystym Powietrzu”. Jest zmiana ważnego terminu

Pompy ciepła w „Czystym Powietrzu”. Jest zmiana ważnego terminu

Potwierdziły wcześniejsze informacje portalu WysokieNapiecie.pl - uszczelnienie listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) dla pomp ciepła z programu "Czyste Powietrze" potrwa o pół roku dłużej.
pompa ciepla dom montaz ogrzewanie dom
Łącznie od momentu uruchomienia „Czystego Powietrza” dofinansowano ponad ponad 702 tys. urządzeń, z czego najwięcej przypada na kotły gazowe (35 proc.), a następnie na pompy ciepła (34 proc.) i kotły na biomasę 21 proc.

W czwartek (9 maja) napisaliśmy, że według naszych informatorów z branży grzewczej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozmawia z branżą na temat wydłużenia terminu, w którym dostawcy pomp ciepła powinni przedstawić badania z akredytowanych europejskich laboratoriów w krajach UE lub EFTA, potwierdzające spełnienie deklarowanych parametrów technicznych.

Badania pomp ciepła muszą potwierdzać spełnienie wymagań technicznych określonych w unijnych rozporządzeniach o etykietowaniu i ekoprojekcie.

Zobacz więcej: Zmiany dla pomp ciepła w „Czystym Powietrzu” mogą być później

Według wprowadzonych w kwietniu zasad termin ten miał mijać ostatecznie 13 czerwca, a po tej dacie dofinansowanie z „Czystego Powietrza” miały uzyskać tylko urządzenia wpisane na zaktualizowaną listę ZUM. To miało pomóc wyeliminować z rynku urządzenia, które nie spełniają deklarowanych parametrów.

Nowy termin do końca 2024 roku

W piątek wieczorem NFOŚGW poinformował na swoich stronach, że producenci i importerzy pomp ciepła z europejskimi znakami jakości EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT mają czas do 31 grudnia 2024 r. na dostarczenie wymaganych badań technicznych swoich urządzeń, aby pozostały one na liście ZUM.

W komunikacie podano, że Fundusz analizuje proces wpisywania urządzeń na listę i rozmawia z organizacjami branżowymi.

– Z zebranych informacji wynika, że znaczna liczba pomp ciepła nie uzyska certyfikatów umożliwiającym im pozostanie na liście ZUM do zakończenia okresu przejściowego (tj. 13 czerwca 2024 r.). Decydują o tym wyłącznie kwestie proceduralne i organizacyjne – wskazano w komunikacie.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom , widzimy problemy branży, która zgłasza trudności z wystarczająco szybkim zrealizowaniem wymaganych badań pomp ciepła i dostarczeniem raportów w terminach gwarantujących im obecność na liście ZUM. Dlatego MKiŚ wraz z NFOŚiGW zdecydowały o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT – dodano.

Fundusz wyjaśnił, że rejestracja pomp ciepła na liście ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będzie możliwa wyłącznie dla wniosków o wpis na listę ZUM składanych po 14 czerwca 2024 r. Wnioski o wpis na listę ZUM składane do 14 czerwca 2024 r., do których załączono certyfikaty a nie załączono badań spełniających warunki programu, będą odrzucane.

Urządzenia wpisywane na listę ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będą widoczne na liście ZUM tylko do 31 grudnia 2024 r.

Warunkiem obecności tych urządzeń na liście ZUM po 31 grudnia 2024 r., będzie dostarczenie pełnych badań wykonanych m.in. zgodnie z rozporządzeniami: 811/2013, 812/2013, 813/2013, 814/2013 i normami: EN14511, EN14825, EN12102, EN15879 w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA.

– Zabezpieczy to możliwość szerokiego wyboru przez osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze” dobrej jakości pomp ciepła a jednocześnie umożliwi producentom, dystrybutorom i importerom przeprowadzenie pełnych badań tych urządzeń – podkreśla NFOŚGW.

UOKiK ma wziąć pompy pod lupę

Docelowo wszystkie dotowane urządzenia powinny uzyskać pozytywne wyniki pełnych badań wykonanych zgodnie z rozporządzeniami 811/2013, 812/2013, 813/2013, 814/2013 i normami EN14511, EN14825, EN12102, EN15879.

– Poprawi to jakość urządzeń montowanych w domach. Zapewni to także równe warunki dla wszystkich producentów/dystrybutorów/importerów oraz umożliwi dalszy rozwój wymagań programu w odniesieniu do parametrów pomp ciepła, np. przez określenie dodatkowych wymagań w zakresie efektywności w określonym punkcie pracy – wskazuje NFOŚGW.

Odpowiednie zmiany programu „Czyste Powietrze” i regulaminu listy ZUM, zostaną wprowadzone w terminie do 14 czerwca.

– Równolegle Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmie działania w zakresie prowadzenia kontroli zgodności pomp ciepła, oferowanych na rynku z deklaracjami producentów. Pomoże to wyeliminować ze sprzedaży niskiej jakości urządzenia, które nie spełniają wymogów przepisów i nie dotrzymują deklarowanych parametrów pracy – zapewnia NFOŚGW.

Najpierw audyt, potem pompa ciepła

Fundusz przypomina, że osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze” – decydując się na wymianę starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła – powinny zadbać o to, by dom był odpowiednio docieplony.

– Zainstalowanie pompy ciepła w budynku, który jest słabo docieplony, może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla budynku często tylko po wykonaniu termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.) – wyjaśnia NFOŚGW.

– Przed instalacją nowego źródła ciepła warto więc przeprowadzić audyt energetyczny budynku, który określi realne zapotrzebowanie na ciepło. Na audyt – do 1,2 tys. zł – również można dostać dotację z programu „Czyste Powietrze” – podsumowuje.

Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Sposoby odchodzenia od interwencji na rynku energii, rola Towarowej Giełdy Energii w tym procesach - to główne tematy dyskusji o kształcie rynku energii po kryzysie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Najważniejszy wniosek po kryzysowych działaniach jest taki, że jeśli się je już stosuje, to należy z góry określić czas ich zakończenia. 
ceny giełda
Rynek energii rozwija:
Uszczelnienie rynku pomp ciepła może potrwać dłużej niż planowano - słyszymy nieoficjalnie w branży grzewczej. Chodzi o listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), warunkującej uzyskanie dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" tylko dla urządzeń o potwierdzonej jakości.
HVAC Technician Installing Large Modern Heat Pump
W ostatnich latach Polska stała się jednym z najszybciej rosnących rynków pomp ciepła w Europie. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Odnawialne Źródła Energii stanowią kluczowy element w światowych wysiłkach zmierzających do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Rozwój projektów OZE i ich wciąż rosnąca liczba wynika głównie z zachęt finansowych, a zwłaszcza z dostępnych dofinansowań.
metropolis oze fenix
Zielone technologie rozwijają: