Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zmiany dla pomp ciepła w „Czystym Powietrzu” mogą być później

Zmiany dla pomp ciepła w „Czystym Powietrzu” mogą być później

Uszczelnienie rynku pomp ciepła może potrwać dłużej niż planowano - słyszymy nieoficjalnie w branży grzewczej. Chodzi o listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), warunkującej uzyskanie dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" tylko dla urządzeń o potwierdzonej jakości.
HVAC Technician Installing Large Modern Heat Pump
W ostatnich latach Polska stała się jednym z najszybciej rosnących rynków pomp ciepła w Europie. Fot. Depositphotos

Jakość do weryfikacji

Zarządzający programem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wprowadził zmiany po narastających sygnałach, dotyczących coraz większego importu na polski rynek pomp ciepła, które nie spełniają deklarowanych parametrów.

Tanie urządzenia chińskich producentów miały być następnie oferowane przez nieuczciwych sprzedawców po zawyżonych cenach, przy wsparciu wysokich dotacji z „Czystego Powietrza”. Już latem ubiegłego NFOŚGW apelował o ostrożność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie pompy ciepła. Szeroko opisywaliśmy to wówczas w artykule pt. Pompy ciepła proszą się o solidną kontrolę.

Źródłem problemu było m.in. to, że przepisy o etykietowaniu oraz o ekoprojekcie nie wymagały potwierdzenia jakości pomp wprowadzanych na rynek. Natomiast „Czyste Powietrze” określało wymagania w zakresie klasy efektywności energetycznej pomp ciepła, a podstawą weryfikacji były dane wskazane w etykiecie i karcie produktu.

Dlatego w grudniu NFOŚGW ustalił z branżą grzewczą, że regulamin listy ZUM zostanie tak zmieniony, aby producenci i importerzy pomp ciepła przedstawiali badania potwierdzające parametry użytkowe urządzeń, wykonane w akredytowanym europejskim laboratorium z terenu UE lub EFTA.

Termin wpisu na listę ZUM do zmiany?

Zmiany zaczęły obowiązywać od 22 kwietnia 2024 r., a do 13 czerwca 2024 r. trwa okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych.

Czyste powiertrze zmiany fot  czystepowietrze gov
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. fot. czystepowietrze.gov.pl

W efekcie złożenie wniosku przed 22 kwietnia pozwalało na dofinansowanie z „Czystego Powietrza” pompy ciepła spoza listy ZUM. Z kolei wniosek złożony od 22 kwietnia i dowód zakupu urządzenia do 13 czerwca również pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM. Natomiast wniosek po 22 kwietnia i dowód zakupu od 14 czerwca pozwoli uzyskać dotację już tylko na urządzenia z listy ZUM.

– To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów – zapowiedział NFOŚGW.

W ostatnich dniach do portalu WysokieNapiecie.pl zaczęły napływać nieoficjalne informacje, że termin na uzupełnienie dokumentacji urządzeń wpisanych na listę ZUM może wkrótce zostać wydłużony – nawet o pół roku. Powodem mają być trudności niektórych dostawców pomp ciepła z uzyskaniem wymaganych badań w akredytowanych laboratoriach w terminie, który wyznaczył NFOŚGW.

Zapytaliśmy w biurze prasowym Funduszu o potwierdzenie tych informacji, ale w otrzymanej odpowiedzi czytamy, że ustalone terminy są obowiązujące i nie jest planowane ich wydłużenie.

– Niemniej, NFOŚiGW obserwuje i analizuje na bieżąco proces wpisywania urządzeń na listę ZUM – wskazano.

Według naszych informatorów potencjalne zmiany mogą zostać ogłoszone w nadchodzących dniach, a dyskusje pomiędzy przedstawicielami branży grzewczej i Funduszu wciąż trwają.

Rynek grzewczy na cenowej huśtawce

W ostatnich latach Polska stała się jednym z najszybciej rosnących rynków pomp ciepła w Europie.

Pompy ciepław 2023 fot  EHPA
Rynek pomp ciepła w Europie. Fot. EHPA

Wpłynęła na to agresja Rosji na Ukrainę, której efektem były rekordowe wzrosty cen gazu i biomasy, przez co popularność kotłów gazowych i biomasowych w programie „Czyste Powietrze” mocno spadła na rzecz pomp ciepła. Przez blisko rok ich udział wśród składanych wniosków utrzymywał się w okolicach 60 proc.

Powrót cen gazu i biomasy do poziomów sprzed wojny, a jednocześnie niepewność związana z cenami energii elektrycznej, doprowadziły do stopniowego odwrócenia trendu. W efekcie w magazynach mają obecnie zalegać tysiące pomp ciepła, które zaimportowano do Polski, gdy popyt zaczynał spadać.

Wśród czynników działających na niekorzyść pomp ciepła mogą być również informacje dotyczące przypadków niskiej efektywności tych urządzeń. Ich powodem mogą być właśnie pompy niespełniające deklarowanych parametrów.

Według ostatnich dostępnych danych, w marcu 2024 r. pompy ciepła miały 29-procentowy udział w składanych wnioskach. Na kotły biomasowe przypadało 46 proc., a gazowe 24 proc.

Wnioski czyste powietrze fot  czystepowietrze gov
Statystyki programu „Czyste Powietrze”. Fot. czystepowietrze.gov.pl

Łącznie od momentu uruchomienia „Czystego Powietrza” dofinansowano ponad ponad 702 tys. urządzeń, z czego najwięcej przypada na kotły gazowe (35 proc.), a następnie na pompy ciepła (34 proc.) i kotły na biomasę 21 proc.

Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Odnawialne Źródła Energii stanowią kluczowy element w światowych wysiłkach zmierzających do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Rozwój projektów OZE i ich wciąż rosnąca liczba wynika głównie z zachęt finansowych, a zwłaszcza z dostępnych dofinansowań.
metropolis oze fenix
Zielone technologie rozwijają:
Po małym zamieszaniu spowodowanym wykryciem czegoś w rodzaju podsłuchu, rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. Ministerstwo Klimatu szacuje, że od lipca rachunki odbiorców taryfowanych za prąd i gaz wzrosną odpowiednio o 29% i 15% 
ceny pradu
Rynek energii rozwija:
Blisko 84 GW - tyle wyniosła łączna moc źródeł, które w 2023 r. otrzymały odmowy przyłączenia do sieci. To o ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Prezes URE zapowiada rozwiązania zwiększające efektywność wykorzystania sieci.
Two specialist electrical substation engineers inspect modern high-voltage equipment. Energy. Industry.
Dane za 2023 r. pokazują, że kolejka po przyłącze szybko się wydłuża.
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!