Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Ceny energii
  6. >
  7. O ile wyższe będą rachunki za prąd i gaz w połowie roku?

O ile wyższe będą rachunki za prąd i gaz w połowie roku?

Po małym zamieszaniu spowodowanym wykryciem czegoś w rodzaju podsłuchu, rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. Ministerstwo Klimatu szacuje, że od lipca rachunki odbiorców taryfowanych za prąd i gaz wzrosną odpowiednio o 29% i 15% 
ceny pradu

Projekt przewiduje przede wszystkim, że natychmiast po pojęciu w życie ustawy, sprzedawcy energii, którym URE zatwierdza taryfy mają wystąpić do regulatora z wnioskami o ich zmianę regulowanych taryf. Czyli o obniżkę, bo na rynku hurtowym ceny spadają. Ministerstwo klimatu szacuje, że cena w taryfach z obecnych 739 zł za MWh może spaść poniżej 600 zł za MWh. 

ceny energii elektrycznej polska tge ceny realne 2023 04 2024

W przypadku energii elektrycznej będzie to miało znaczenie dla wysokości rekompensat, wypłacanych z publicznej kasy, bo i tak projekt przewiduje zamrożenie ceny płaconej przez gospodarstwa domowe na poziomie 500 zł za MWh, a innych uprawnionych do taryf odbiorców – samorządów, MŚP, itd. – na poziomie 693 zł za MWh. A państwo dopłaca sprzedawcy różnicę między taryfą, a ceną ustawową. Dodatkowo nowa taryfa ma obowiązywać co najmniej do końca 2025 roku.

Projekt nie przewiduje jednak kontynuacji utrzymywanych od 2022 roku na stałym poziomie opłat sieciowych za usługi dystrybucji, co oznacza, że operatorzy zawnioskują o ich podniesienie, a Prezes URE raczej się na to zgodzi. W efekcie, jak kalkuluje MKiŚ, rachunek za dystrybucję (nie cena prądu!) dla odbiorcy taryfowanego ma wzrosnąć od 1 lipca o 29%.

W przypadku odbiorców prądu zagrożonych ubóstwem energetycznym projekt wprowadza system bonów o wartości od 300 do 1200 zł.

Gaz teoretycznie droższy, ale może tańszy

W przypadku odbiorców taryfowanych gazu, jeśli chodzi o cenę tego paliwa przewiduje się odejście od ceny ustawowej 200,17 zł za MWh na rzecz wprowadzenia ceny maksymalnej. Ta ma być równa nowej taryfie PGNiG OD – największego sprzedawcy detalicznego. Przy czym projekt również zobowiązuje PGNiG OD do wystąpienia o zmianę taryfy na drugą połowę 2024 roku. Obecna taryfa jest na poziomie 291 zł za MWh, ale gaz na rynku jest dwa razy tańszy, więc jest przestrzeń do obniżki. 

Analogicznie do energii elektrycznej, w gazie także zakończy się zamrożenie opłat sieciowych za dystrybucję, co oznacza, że pewnie pójdą w górę. W efekcie ministerstwo klimatu szacuje, że rachunek za dystrybucję (nie cena gazu!) odbiorcy taryfowanego wzrośnie od 1 lipca o 15%. 

Koszt ciepła na pewno wyższy

Projekt obejmuje też ograniczenie wzrostu kosztów ciepła, jednak przy stopniowym podnoszeniu maksymalnych cen i stawek. Mechanizm rekompensaty w zamian za utrzymanie przez dostawcę określnych cen ciepła ma pozostać przez rok, do końca czerwca 2025, ale do końca tego roku cena ta wyniesie 119,39 zł za GJ, a w I połowie przyszłego – 134,97 zł za GJ. W efekcie, jak szacuje ministerstwo klimatu, ciepło w drugiej połowie tego roku będzie droższe o 15%, a w przyszłym – o 30% w stosunku do aktualnego poziomu. 

Koszty tych wszystkich rozwiązań do końca 2025 roku mają wynieść 8,2 mld złotych.

Projekt przewiduje też odłożenie o rok wejścia w życie przepisów o prosumencie wirtualnym, tak aby zaczęły obowiązywać wraz z uruchomieniem CSIRE 1 lipca 2025 roku. Jak uzasadniono, bez działającego CSIRE nie da się rozliczać prosumentów wirtualnych, stąd opóźnienie.

Rynek energii rozwija:
Blisko 84 GW - tyle wyniosła łączna moc źródeł, które w 2023 r. otrzymały odmowy przyłączenia do sieci. To o ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Prezes URE zapowiada rozwiązania zwiększające efektywność wykorzystania sieci.
Two specialist electrical substation engineers inspect modern high-voltage equipment. Energy. Industry.
Dane za 2023 r. pokazują, że kolejka po przyłącze szybko się wydłuża.
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Całkowite zaskoczenie w kręgach decyzyjnych wzbudziła wiadomość, że KE wysłała pytania dotyczące polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Okazało się, iż ktoś tam w Brukseli czyta nasze dokumenty - co jest szczególnie niepoważne, ponieważ my sami ich nie czytamy. Satyryczny Przegląd Energetyczny Prof. Konrada Świrskiego
Hand holdig futuristic tablet , technology concept
Zagraniczna prasówka energetyczna: Chiny nie załatają Rosjanom gazowej dziury po Europie; Muszkieterowie powalczą z dwutlenkiem węgla; Unia musi robić więcej, jeśli chce mieć zielone technologie; Japończycy nie chcą odchodzić od węgla w energetyce.
ADLER, RUSSIA – JUNE 26, 2013: Gazprom company logo on the roof of thermal power plant.
W 2023 r. po raz pierwszy od 24 lat Gazprom zanotował stratę netto. Fot. Depositphotos
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!