Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Cenu gazu
  6. >
  7. Rząd przyjmie w końcu projekt ustawy o cenach energii

Rząd przyjmie w końcu projekt ustawy o cenach energii

Tydzień Energetyka: Bon energetyczny na Radzie Ministrów; Czeski atom ma zgodę Brukseli; Gigantyczna strata Gazpromu; Małe instalacje OZE rosną jak na drożdżach; Niemcy potrzebują więcej rezerw.
prąd porażenie szok ceny fot. Depositphotos

Oprócz wprowadzenia wsparcia w postaci bonu dla gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, projekt wprowadza maksymalny poziom ceny prądu dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh i 693 zł za MWh dla innych odbiorców wrażliwych, w tym małych i średnich firm.

Zniknąć ma za to cena maksymalna gazu na poziomie 200,17 zł za MWh, zamiast niej limitem będzie aktualna taryfa PGNiG OD. W przyjętym właśnie przez rząd Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2024-2027, wydatki na działania wokół cen energii mają w 2024 r. wynieść 0,8%. PKB. W zeszłym roku wskaźnik ten wynosił 1,5% Odpisy, płacone przez sprzedawców energii w relacji do PKB wynosiły 0,9%, w tym roku ma to być 0,4% PKB.

Czeski atom ma zgodę Komisji Europejskiej

Największa inwestycja w historii Czech, czyli rozbudowa elektrowni jądrowych Dukovany i Temelin posunęła się znacząco naprzód. Zgodnie z zapowiedziami koreańskie KHNP i francuski EDF złożyły wiążące oferty w przetargu na budowę do czterech bloków w Dukovanach i Temelinie. Na pierwszy ogień idzie budowa jednego bloku w Dukovanach, która, według szacunków czeskiego rządu ma kosztować 7,5 miliarda dolarów.

Niemal jednocześnie czeski rząd dostał od Komisji Europejskiej zgodę na schemat wsparcia dla pierwszego nowego bloku. Model przewiduje, że państwo udzieli inwestorowi, czyli koncernowi CEZ pożyczki, pokrywającej 70% pierwotnych kosztów budowy. Kredyt będzie spłacany po uruchomieniu bloku, a odsetki wyniosą 2% rocznie.

Resztę, w tym koszt opóźnień bierze na siebie CEZ. Przy sprzedaży prądu użyty zostanie 40-letni kontrakt różnicowy, przy czym 70% energii ma być sprzedawana na giełdzie. 

Gazprom pod kreską na prawie 7 miliardów dolarów

Niemal 7 miliardów dolarów (630 miliardów rubli) wyniosła zeszłoroczna strata Gazpromu, zaraportowana przez rosyjski koncern. To pierwsza strata Gazpromu od ponad 20 lat. Zysk EBITDA spadł do poziomu tego z 2002 roku. Jeszcze w 2022 roku, mimo ponad 40% spadku sprzedaży, przede na najbardziej dochodowy rynek europejski, Gazprom miał ponad 15 miliardów dolarów czystego zysku. A to za sprawą kosmicznych cen gazu.

Teraz, w porównaniu z 2022 rokiem sprzedaż Gazpromu na europejskie rynki spadła o ponad 50%.Ten rok również nie zapowiada się dla koncernu dobrze. Rynek europejski dalej nie zamierza importować gazu ze Wschodu, a już jesienią kierownictwo koncernu zapowiedziało znaczące ograniczenie inwestycji i wydobycia.

Rosyjski rząd, już wcześniej widząc, co się święci nakazał koncernowi masową gazyfikację na terenie samej Rosji, licząc na wzrost popytu na gaz. Gazprom rzucił na ten front znaczące środki, ale na efekty trzeba będzie poczekać wiele lat.

URE: małe instalacje OZE urosły w 2023 roku o 1/3

Moc małych, czyli takich między 0,5 a 1 MW, urosła w zeszłym roku o 1/3 – z 3 do 4 GW. W stosunku do 2022 roku ich liczba wzrosła też o 1/3, do 5620. Natomiast produkcja energii elektrycznej była większa tylko o 12% i wyniosła 4,06 TWh.. Według najnowszego raportu URE o małych instalacjach OZE, w sektorze tym dominuje fotowoltaika, która odpowiada za 86% mocy. Produkcja PV wynosiła prawie 3 TWh. Małe wiatraki wytworzyły 0,5 TWh. Wkład biomasy w tym sektorze był śladowy, wynosił 0,2%.

Niemcy potrzebują coraz więcej rezerw mocy

Niemcy z roku na rok będą potrzebować coraz więcej mocy rezerwowych w elektrowniach gazowych i węglowych, by zabezpieczyć zimowy popyt na energię elektryczną. Minionej zimy zakontraktowana rezerwa wynosiła 4,6 GW. Niemiecki regulator BNetzA właśnie ogłosił, że na zimę 2024/2025 potrzeba będzie prawie 7 GW, a w sezonie zimowy 2026/2027 niezbędna rezerwa przekroczy 9 GW. Jako główne powody puchnięcia rezerwy BNetzA podaje zapóźnienia w rozbudowie sieci oraz rosnące, zgodnie z europejskimi regulacjami, zdolności handlu transgranicznego.

Najnowszy projekt ustawy o bonie energetycznym nie przewiduje przedłużenia po 30 czerwca stosowania maksymalnej ceny gazu w wysokości 200,17 zł za MWh dla odbiorców uprawnionych do taryf. W drugiej połowie roku cena maksymalna gazu dla odbiorców taryfowanych ma być na poziomie aktualnej w tym czasie taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to prawdopodobnie, że Prezes URE wezwie największego sprzedawcę do obniżenia taryfy.
gaz cena
Wiatr nie wieje i na razie prognozy są… letnie. Już zaraz majówka, a jak wiadomo w Polsce po majówce to już tylko połowa czerwca i wakacje więc nic nie będzie się działo do września. Satyryczny Przegląd Energetyczny Prof. Konrada Świrskiego
Farma morska wiatrowa statek instalacyjny Fot. Depositphotos
Na budowę nowych statków trzeba będzie wydać ok. 13 mld dol.. Fot. Depositphotos
Zagraniczna prasówka energetyczna: Wenezuelskie grzechy naftowych traderów wciąż nieosądzone; Joe Biden podkręca regulacje dla energetyki węglowej; Unijne emisje CO2 lecą w dół przez ETS; UE powinna uważać na "zieloną krucjatę".
Oil and gas industry background. Oil pump silhouette against venezuela flag. 3D Rendering
Jak dotąd nikt nie został za to pociągnięty do odpowiedzialności na naftowe przekręty w Wenezueli. Fot. Depositphotos
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!