Po kilku dekadach Polska ma wrócić do budowy wielkoskalowych magazynów energii, którymi w praktyce są elektrownie szczytowo-pompowe. Będzie to jednak duże wyzwanie organizacyjne i finansowe, [...]
Po kilku dekadach Polska ma wrócić do budowy wielkoskalowych magazynów energii, którymi w praktyce są elektrownie szczytowo-pompowe. Będzie to jednak duże wyzwanie organizacyjne i finansowe, [...]
Materiał Partnera
Dzięki magazynom energii możliwe jest zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i m.in. ładowanie samochodów elektrycznych w czasie kiedy energia jest najtańsza. Dodatkowo, jak wynika z przeprowadzonej analizy, [...]
Lepszych magazynów energii niż elektrownie szczytowo-pompowe wciąż nie wymyślono. Potrzebujemy ich nie tylko by rozwijać OZE. Są też kluczowe dla bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, o czym przekonaliśmy się w [...]
Badania nad magazynowaniem energii skupiają się głównie nad wzrostem żywotności. Ilość cykli wprost przekłada się na koszt magazynowania. W sprzedaży są dostępne akumulatory o trwałości przekraczającej 20-30 lat. [...]
Energii elektrycznej nie da się magazynować w sieci. Polskie Sieci Elektronergetyczne (PSE) dbają więc aby zawsze mieć pewien zapas mocy na podorędziu. W drugim artykule z cyklu o magazynowaniu [...]
Celem transformacji energetycznej jest dostarczenie energii zawsze i wszędzie, unikając przy tym niszczenia środowiska naturalnego i destrukcyjnego wpływu na klimat. W cyklu artykułów przygotowanym na podstawie raportu Politechniki Warszawskiej [...]
We wtorek, 11 lutego, turbiny wiatrowe zbudowane w Polsce dostarczyły odbiorcom największą ilość mocy w historii – niemal 5,24 GW. Łącznie przez cztery dni silnego wiatru turbiny wygenerują niemal [...]
Wśród 90 bloków węglowych pracujących w polskich elektrowniach aż 70 przekroczyło już planowany czas eksploatacji. Łączny czas napraw awaryjnych w polskich elektrowniach przekracza już 27 tys. godzin rocznie. [...]
Wzrost cen energii elektrycznej bardzo mocno uderza przedsiębiorstwa po kieszeni. Dlatego też niezwykle ważne jest przyjrzenie się własnemu zużyciu prądu i oszacowanie możliwych oszczędności. Zmiany wynikające z postępu technologicznego [...]
DLA ABONENTÓW
Sejm zajmuje się małą nowelizacją Prawa energetycznego, dotyczącą m.in. obliga giełdowego. To jednak dopiero początek jesiennych zmian. Ministerstwo Energii przedstawiło we wtorek kolejny, dużo obszerniejszy, projekt dot. m.in. [...]