Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. URE: Wytwórcy nie złożyli ofert w naborze na premię kogeneracyjną indywidualną

URE: Wytwórcy nie złożyli ofert w naborze na premię kogeneracyjną indywidualną

Żaden podmiot nie złożył oferty we wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną, podał Urząd Regulacji Eneregtyki (URE). Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł.

"W drugim w tym roku naborze na premię kogeneracyjną indywidualną żaden podmiot nie złożył oferty. Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł dla dużych nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji. Wrześniowy nabór jest piątym (począwszy od września 2021 roku), który pozostaje bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania" – czytamy w komunikacie.

Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80% podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50% sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30% wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

(ISBnews)