Menu
Patronat honorowy Patronage

MAP: Koszt zakończenia wydobycia w 2 kopalniach PGG to ok. 5 mld zł

Katowice, 28.07.2020 (ISBnews) – Polska Grupa Górnicza (PGG) zbiera środki na wypłaty dla pracowników w sierpniu, natomiast na kolejny miesiąc środków już nie ma, poinformował dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) Jonasz Drabek. Koszt planowanej likwidacji dwóch kopalń łącznie z osłonami socjalnymi ministerstwo ocenia na ok. 5 mld zł.

„PGG aktywnie zbiera środki na wypłatę sierpniowej pensji dla 41,6 tys członków załogi. Natomiast na wypłatę wrześniową pieniędzy już nie ma” – powiedział Drabek na spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że jeśli nie będzie przyjęty program restrukturyzacji PGG zakładający m.in likwidację kopalń i ograniczenie wydobycia „to jedyną alternatywą jest likwidacja spółki”.

Przeczytaj także: Jest wreszcie plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej

Jak powiedział ISBnews rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski, spółka potrzebuje na wypłaty ok. 330 mln zł miesięcznie.

Drabek ocenił koszty związane z założonym zakończeniem wydobycia w kopalniach Ruda i Wujek na 5 mld zł, z czego wypłaty świadczeń osłonowych dla pracowników to ok.1,5 mld zł, a sama likwidacja kopalń pochłonie kolejnych 3,5 mld zł. Świadczenia socjalne obejmują urlopy górnicze i dla pracowników powierzchni, a także jednorazowe odprawy.

Przeczytaj także: Kolorz z NSZZ Solidarność: To państwo odpowiada za obecną sytuację PGG

MAP spodziewa się, że nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa powinna doprowadzić do sytuacji, w której zmiany – zakończenie wydobycia i przekazanie majątku do Spółki Restrukturyzacji Kopalń – mogą wejść w życie już od 1 października. Konieczna będzie notyfikacja tych rozwiązań w Komisji Europejskiej, ale resort ocenia, że nie powinno z tym być problemu, ponieważ z założenia rzecz dotyczy likwidacji aktywów węglowych.

PGG podała wczoraj, że wnioskuje o 1,75 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Dziś ma zostać przedstawiony plan restrukturyzacji spółki.

PGG jest największą firmą w sektorze węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2019 r. wydobycie w kopalniach wyniosło ok. 29,5 mln ton.

Przeczytaj także: MAP: Zapotrzebowanie energetyki na węgiel zmniejszy się o 4,5 mln ton w 2020 r.

(ISBnews)

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu