Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Wódki z węgla jednak nie będzie

Wódki z węgla jednak nie będzie

Nasz wczorajszy tekst o rządowych planach produkcji etanolu z węgla był primaaprilisowym żartem. Zwałów  polskiego węgla niestety da się przerobić na alkohol i przepić.
short sighted man with large glasses 5 diopters is surprised and annoyed that there was an accident with another car. Strongly gestures and expresses emotions
short sighted man with large glasses 5 diopters is surprised and annoyed that there was an accident with another car. Strongly gestures and expresses emotions

Nasz tekst Rząd ma pomysł co zrobić z węglem. Będziemy „dolewać” go do baków aut był primaaprilisowym żartem. Nie odbyła się wycieczka polskich oficjeli Chin i nie oglądali oni fabryki etanolu z węgla. Rząd nie ma też planów aby taką fabrykę uruchomić w Polsce. Związkowcy nie założyli spółki Trade Union Liquor i nie planują rejestracji wódki „Polska Węglówka”.

Poza tym  informacje zawarte w artykule była prawdziwa. Naprawdę w Huaibei powstała pierwsza na świecie fabryka produkująca etanol z węgla. Chińskie media milczą o ekonomice przedsięwzięcia, ale trzeba wziąć pod uwagę znacznie mniejsze koszty wydobycia węgla w Chinach.

Naprawdę według informacji Platts wzrósł w Europie popyt na etanol po wprowadzeniu benzyny E10 w Polsce. Naprawdę z prognoz PSE wychodzi, że w 2034 r. polska energetyka będzie spalać nieco ponad 5 mln ton węgla. I naprawdę zgodnie z tzw. umową społeczną produkcja surowca sięgnie w tym roku ponad 20 mln ton. I naprawdę żaden rząd nie miał pomysłu co zrobić z tym problemem poza doraźnym zasypywaniem dziury w finansach spółek węglowych pieniędzmi podatników. W tym roku będzie to 7 mld zł.

Technologie wspiera:
Co zrobić żeby operator nie musiał płacić za wyłączenia PV i elektrowni wiatrowych. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
Depositphotos 26352125 XL
Rynek energii rozwija:
Zielone technologie rozwijają:
Z polskiego "czarnego złota", którego nikt nie chce kupować można robić spirytus i dolewać go do benzyny, a nawet produkować wódkę. Rozmowy z Chińczykami o kupnie technologii już trwają
Depositphotos 106359148 XL
Technologie wspiera:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Biomasowy eksperyment brytyjskiej dekarbonizacji; Europejskie firmy wierzą w amerykański sen; Niemcy testują kontrakty różnicowe dla przemysłu; Lotnictwo zaczyna ponosić klimatyczne koszty.
Aerial view of Drax Power Station
Elektrownia Drax pokrywa ok. 4 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię. Fot. Depositphotos
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka: Kto dostanie bon na prąd; Rząd odkręcił kurek z kasą dla ciepłowników; CEZ wychodzi z Polski; Niemcy diagnozują problem z transformacją; Ukraiński DTEK kupuje polskie magazyny energii; Elektryki z Chin szturmują Europę; Amerykanie chcą odbudować produkcję aluminium; Chińscy dostawcy turbin mocno rosną, ale na własnym rynku; Siemens podnosi się po wiatrowym kryzysie.
ceny energii
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!