Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Dmuchamy balon zielonej transformacji, następnie spuszczamy powietrze i znowu dmuchamy

Dmuchamy balon zielonej transformacji, następnie spuszczamy powietrze i znowu dmuchamy

W deklaracji programowej koalicji (przed sformowaniem rządu) mówiono o 65% OZE w 2030 r. Co z tego zostanie? Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego
Depositphotos 278894278 XL

Polska zielona transformacja porusza się w rytmie wyborczym. Jak pasuje, to przyśpiesza i pęcznieje jak balon, jak jest niewygodnie to zaczyna puszczać powietrze.

Wydaje się, że znowu weszliśmy w fazę dwugłosu – co innego do Brukseli, co innego – przy mrugnięciu okiem – do własnych obywateli.  Właśnie do Brukseli w tygodniu przesłano wstępną wersję KPEiK (polskiego planu klimatycznego), który był chyba wstępnie tajny, bo nie przekazano go (na początek) do żadnych mediów ani do żadnej konsultacji. Przecieki (okrężną drogą z Brukseli) pokazały 50% energii z OZE w 2030 r. i 59% dekadę później. Jest ambitnie i „balonowo”, a przy okazji wydobycie węgla ma się zmniejszyć do 30 mln ton rocznie.

Jak pokazały się slajdy… to i oficjalnie KPEiK zaprezentowano na konferencji prasowej. Warto przypomnieć, że w deklaracji programowej koalicji (przed sformowaniem rządu) mówiono o 65% OZE w 2030 r. (co prawda bez szczegółów czy to energia czy może tylko moc zainstalowana), nie mówiąc już o przekazaniu 100% środków z opłat CO2 na Fundusz Transformacji Energetyki (to zupełnie przycichło).  Aczkolwiek należy pamiętać ze pierwsza wersja KPEiK to draft scenariusza bazowego (tzw WEM) a ma być jeszcze wersja „ambitna” (WAM) i jeszcze mocniejsza transformacja.

Z drugiej strony… to tylko draft i „prawdziwa” wersja ma pokazać się na przełomie II i III kwartału. W międzyczasie drugie „energetyczne” Ministerstwo (Przemysłu) rozpoczyna cykl spotkań z górnictwem i węglowym sektorem wytwarzania energii – jak to wszystko uratować w momencie zapaści cenowej (bo niskie ceny energii surowców i ofensywa OZE) i ile dopłacić z budżetu (przy akceptacji UE). Na ulicach, rolnicy wespół z hutnikami i górnikami palą opony i protestują przeciwko „Zielonemu Ładowi”.

Nawet rząd powoli zmiękcza stanowisko i mówi o „zbyt ambitnych celach i wymaganiach” – na razie bardziej dotyczących ugorowania ziemi. Jakby nie było, znowu transformacja zaczyna się rozjeżdżać – niby jest, ale właściwie nie do końca. Powód jest oczywisty – za miesiąc wszyscy na wybory – więc trzeba unikać kontrowersji. Ponieważ po wyborach lokalnych, mamy i następne (Parlament UE), więc pełnej nowelizacji KPEiK i synchronizacji z nowym PEP 2040 należy się spodziewać pewnie w czerwcu,  wtedy wszystko będzie ujawnione i zatwierdzone – miejmy nadzieję. 

Czytaj:Plan transformacji energetycznej Polski trafił do Brukseli

A do tej pory będzie raczej „na okrągło” i w zależności do kogo kierowany będzie przekaz przed wyborczym głosowaniem. Wydaje się, że w kraju nad Wisłą zawsze trzeba tak niejasno (bo zawsze są jakieś wybory) i nie ma jednej zintegrowanej polityki transformacyjnej.

Odniosę się do Kalifornii – amerykański stan z porównywalnym wielkościowo do Polski systemem energetycznym – tam mamy jeden z bardziej ambitnych planów zmian.

90% energii zeroemisyjnej w 2035 r. a 100% w 2045 r. i miks energetyczny  oparty właściwie tylko na OZE z bateryjnymi magazynami energii. Właśnie magazyny są kluczowe dla kalifornijskiej transformacji, ich moc wzrosła z 250 MW (2019 r.) do 5000 MW obecnie, a planowane jest prawie 20 GW w 2035 r. i 52 GW w 2045 r. docelowo.

Oczywiście za chwilę można dyskutować, że Polska to nie Kalifornia, bo u nas nie ma słońca i baterii i zawsze musi być „na czarno”, na co trudno znaleźć jest kontrargument. Tam maja Teslę (w realu) a u nas Izera (w planach).  Analogicznie może być z systemem energetycznym i naszym przemysłem, ale sami sobie wybierzemy naszą drogę.

 Biednemu PSE w oczy wiatr wieje i słońce świeci

Kończy się zima i częściej wychodzi słońce… A więc znowu mamy problem,  zresztą w polskiej energetyce zawsze jest jakiś problem.

Tym razem, jeśli jest to dzień weekendowy i występuje małe zapotrzebowanie, jeśli wieje wiatr i na dodatek silnie świeci słońce to za chwilę mamy problem z nadprodukcją.

Tydzień temu (3 marca) nie dało się już energii upchnąć i operator systemu wprowadził redukcje mocy z OZE na poziomach 600-800 MW w czasie godzin wczesnopopołudniowych.  Widać od razu co jest pętlą achillesową krajowego systemu – brak elastyczności i możliwości odebrania energii odnawialnej (paradoksalnie wcale nie mamy największego udziału, ok. 25%) a nie brak energii w podstawie. Można by oczywiście popatrzeć na wzmiankowany wcześniej przykład Kalifornii i przerzucić ciężar transformacji na magazyny (i sieci) co samoczynnie odblokuje więcej słońca i wiatru.

 Ale  po co? Nie będzie można narzekać, że ta energia z OZE jest niepotrzebna  i występuje w nadmiarze. Przez kilka kolejne dni PSE Operator radzi sobie znakomicie – słońce powoduje, że chwilowe moce PV to 10 GW (ponad 50% krajowego obciążenia), aby na wieczór zjechać do zera i pokrywać prawie całe zapotrzebowanie z elektrowni cieplnych (czytaj węglowych).

Niestety niedziela 10.03 to znowu redukcje mocy OZE i to na gigantycznych poziomach przez  cały dzień (od 7 rano do 17 po południu) – od 600 MW rano po rekordowe ponad 1700 MW koło południa. Nagle polska energetyka ma nadwyżki produkcyjne, które wyrzucamy do śmieci.  Wygląda, że cały rok 2024 będzie tego rodzaju huśtawką – jak tylko dobre warunki pogodowe to w ciągu dnia „klasyczna” energetyka zostanie zduszona do parteru, żeby oddychać dopiero wieczorem, a w niedziele i dni świąteczne – redukcje produkcji. Dlaczego więc (ten draft KPEiK) tak mało mówi o planowanych magazynach, które są kluczem do transformacji. I aż strach myśleć… co będzie jak nie daj Boże będziemy już kiedyś mieli  te 50% OZE?

Rolnicze (i energetyczne) wtorki lub środy w Warszawie

Środa to kolejny dzień rolniczych protestów na ulicach Warszawy, protestów, które wspomagają myśliwi, hutnicy, pszczelarze i górnicy (więc jest też trochę energetycznie) oraz generalnie wszyscy niezadowoleni.

Protestujący wiedzą co robić i mają zaplanowane strategie od wyprowadzenia ciągników na drogi dojazdowe, poprzez chodzenie z flagami po pasach wstrzymujące dojazd do centrum, aż po standardowe palenie opon pod Sejmem, które nawet zostało rozbudowane o efekty specjalne w postaci odpalanych rac i zawodów w rzucaniu kostką brukową

Ze strony warszawiaków problemem nie jest nawet protest bo powoli wszyscy zaczynają się przyzwyczajać  ani też priorytetowe traktowanie Warszawy choć mieszkańcy stolicy chętnie podzieliliby się protestami z innymi miastami.  Problemem jesr właśnie… nieregularność demonstracji.

Jeśli byłyby to np. zwyczajowe wtorki (jak było poprzednio) albo blokadowe środy (jak jest teraz) albo może coś w rodzaju nowych „obiadów czwartkowych”, dałoby się dobrze zaplanować rytm pracy (np. zdalna), nauki dzieci i zwyczajowych spotkań.

Stolica apeluje więc o długoterminowy harmonogram protestów (przynajmniej do wyborów europejskich) i wyznaczenie jednego, stałego dnia w tygodniu dla zablokowania Warszawy. Miasto w końcu uwielbia „nowe świeckie tradycje” i z entuzjazmem się do nich dostosuje.  

Z ostatniej chwili… jakby naprzeciw temu postulatowi wychodzą nowe informacje od organizatorów – protesty mają być w „kolejne środy” i nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach (podobno Poznań). Nowa organizacja pracy jest witana entuzjastycznie przez dużą część warszawskich „białych kołnierzyków”. W wielu korporacjach jest stała praca zdalna (zwykle poniedziałki i piątki), teraz w środy będą demonstracje (więc bez dojazdu do biura), wystarczy dwa dni urlopu albo jakieś losowe zdarzenia i… cały tydzień wolny. Można więc dla odmiany wyjechać na wieś.

Partner działu Klimat:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Metan wycieka z klimatycznych statystyk; Pożar w imperium Warrena Buffetta; Unijne cło węglowe niepokoi ukraińskie huty; Dlaczego nikiel i amerykański gaz tanieją?
sieci slup slonce energia prad
W przedsiębiorstwa energetyczne coraz mocniej uderzają skutki zmian klimatycznych. Fot Depositphotos
Tydzień Energetyka: Góra węgla rośnie, trwają narady; Nowy zarząd PGE; Gazprom pozwał Orlen do rosyjskiego sądu; Brytyjski rząd kupił atomowy projekt, którego nikt nie chce.
Aerial drone view on coal mine
Wciąż nie wiadomo co dalej z wygasającą z końcem tego roku umowy na tranzyt rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej przez terytorium Ukrainy zaczęła . Wiele wskazuje na to, że za serią sprzecznych oświadczeń kryje się banalna chęć położenia ręki na potoku pieniędzy za tranzyt gazu przez zwalczające się frakcje w ukraińskim rządzie
Energy sanctions against Russia. Conceptual 3D illustration