Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o nowym planie ratunkowym dla Kompanii Węglowej

Bartlomiej Derski w rozmowie z Radiową Agencją Informacyjną tłumaczył jak wygląda nowy plan ratowania Kompanii Węglowej i jaki jest jego największy problem.

Bartlomiej Derski w rozmowie z Radiową Agencją Informacyjną tłumaczył jak wygląda nowy plan ratowania Kompanii Węglowej i jaki jest jego największy problem.

Ekspert portalu wysokienapięcie.pl, Bartłomiej Derski uważa, że działania rządu są krótkoterminowe. Dzięki zaangażowaniu Silesii Kompania Węglowa będzie w stanie się finansować.

Jego zdaniem, dzisiejsze informacja rządu nie rozwiała najważniejszych wątpliwości. Wciąż nie wiadomo czy Komisja Europejska zgodzi się na ratowanie polskiego górnictwa w takim kształcie. Bartłomiej Derski przypomina, że tak zwaną pomoc publiczną można stosować tylko na zamykanie kopalń.

Wypowiedzi do wysłuchania na stronie Polskiego Radia

 

Zgodnie z oczekiwaniami, rada nadzorcza Taurona wymieniła cały zarząd spółki. To nie koniec zawirowań wokół przejęcia kopalni Brzeszcze i samego koncernu.

Nowy plan ratowania Kompanii Węglowej nie eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jako niedozwolonej pomocy publicznej - mówił w rozmowie z PAP, cytowanej przez największe media gospodarcze w Polsce red. Bartłomiej Derski.

Środowa decyzja rządu przedłużyła funkcjonowanie Kompanii Węglowej tylko do grudnia – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. O jej dalsze losy będzie się już martwić następny rząd. Takie zapewnienie mieliśmy nieoficjalnie otrzymać także z Brukseli.

Komisja Europejska zatwierdziła 23 mln euro pomocy publicznej, jakie rząd Finlandii zamierza wyłożyć na budowę małego terminala LNG w Pori. Komisarz ds. konkurencji postawiła nawet ten przypadek jako przykład do naśladowania dla innych państw.