Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Biznes i czysta energia – ramię w ramię 

Biznes i czysta energia – ramię w ramię 

EDP
Materiał Partnera
Długoterminowe umowy zakupu energii elektrycznej (PPA) napędzają przejście w kierunku czystszych źródeł energii, umożliwiając inwestowanie w nowe aktywa odnawialne oraz zapewniając ich rentowność. O teraźniejszości i przyszłości rozwiązań z zakresu OZE będzie można posłuchać podczas zbliżającego się EDP Business Summit (7 marca). Wydarzenie jest bezpłatne i będzie dostępne online.
Híbrido Konary (Polonia) 1

Efektywność energetyczna – to nasz cel

W dynamicznym krajobrazie sektora energetycznego to, w jaki sposób polskie firmy mogą reagować na zmiany zachodzące na rynku, ich efektywność energetyczna czy rozwiązania, które stosują, wpływają bezpośrednio na ich odporność, zmienność cen energii i ograniczenia związane z jej dostępnością. Ci, którzy mają na względzie przewidywalność i korzyści finansowe przedsiębiorstwa, coraz częściej kierują swoją uwagę ku długotrwałym umowom zakupu energii odnawialnej (PPA – Power Purchase Agreement). Stały się one kluczowym narzędziem dla organizacji poszukujących zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W perspektywie krajowej PPA napędzają przejście w kierunku czystszych źródeł energii. Umożliwiają inwestowanie w nowe aktywa odnawialne, zapewniając rentowność takim działaniom, a także ustanawiają długoterminowe relacje z klientami. Dzisiaj umowy PPA są dźwignią przyspieszającą transformację energetyczną.

PPA – rozwiązanie dla mojej firmy

Umowa zakupy odnawialnej energii elektrycznej (PPA – Power Purchase Agreement) to długoterminowa umowa między producentem energii a głównym odbiorcą energii elektrycznej, zazwyczaj korporacją o znacznym zapotrzebowaniu na energię, lub między producentem a pośrednikiem, który następnie dystrybuuje energię. Podpisanie umowy PPA stanowi zobowiązanie, które umożliwia producentowi energii odnawialnej ocenę decyzji inwestycyjnych w oparciu o takie czynniki jak rentowność, analiza ryzyka i zabezpieczenie niezbędnych środków finansowych na realizację projektu.

Tradycyjnie korporacje nabywały energię elektryczną od przedsiębiorstw użyteczności publicznej, nie mając kontroli nad źródłem energii i stojąc w obliczu krótkoterminowej niepewności cenowej. Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Zgodnie z najnowszym raportem Corporate Energy Market Outlook przygotowanym przez BloombergNEF, prywatne firmy i instytucje publiczne łącznie zabezpieczyły w 2023 roku rekordowe 36,7 gigawatów (GW) energii odnawialnej w ramach kontraktów PPA.

Organizacje dostrzegają korzyści płynące ze zmniejszenia śladu środowiskowego i zarządzania kosztami energii. Umowy PPA umożliwiają im bezpośredni zakup energii odnawialnej, wspierając zrównoważony rozwój i zyski finansowe. Ponadto umowy PPA zapewniają firmom środki do przejścia na czystsze źródła energii, zmniejszenia ich wpływu na środowisko, zarządzania kosztami energii i poprawy reputacji firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Rozwiązanie odpowiednie dla twoje firmy! 

Istnieją dwa modele PPA: On-Site i Off-Site PPA. Pierwszy z nich obejmuje energię odnawialną wytwarzaną w pobliżu obiektów klienta. W drugim przypadku energia odnawialna jest wytwarzana w optymalnej lokalizacji i podłączana do sieci. 

Firmy, które podpisały długoterminowe kontrakty, cieszą się korzyściami, takimi jak stabilne koszty energii niższe niż obecne ceny. Umowy PPA zapewniają klientom także inne korzyści:

  • Zapewniają stabilność i przejrzystość w zarządzaniu przyszłymi dostawami energii, obniżając krótkoterminowe ceny zwłaszcza w miarę spadku kosztów energii odnawialnej.
  • Przyczyniają się do poprawy kryteriów ESG, kluczowych dla inwestorów i klientów, wspierając rozwój nowych projektów czystej energii i wykorzystując czystą energię elektryczną.

Moja korzyść jest twoją korzyścią

Kluczem do sukcesu jest współpraca z właściwym partnerem, takim jak globalny producent i dostawca energii, firma EDP. EDP weszła na polski rynek w 2008 roku jako EDP Renewables (EDPR) i obecnie może pochwalić się drugim co do wielkości opartym o energię wiatrową portfelem operacyjnym w kraju. Od 2020 roku dostarcza również firmom w Polsce rozwiązania fotowoltaiczne. Dzięki zainstalowanym w kraju ponad 900 MW mocy i około 2 TWh wytwarzanej rocznie energii odnawialnej, grupa EDP wnosi znaczący wkład w krajobraz czystej energii w Polsce.

Híbrido Cruz de Hierro (Ávila, España) 2

EDP ma również udokumentowane doświadczenie w realizacji długoterminowych kontraktów (PPA) w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym z takimi podmiotami jak Google, Microsoft, Amazon, Inditex, P&G i Walmart. EDP dostarcza czystą energię generowaną ze swoich inwestycji odnawialnych w celu zaspokojenia ich potrzeb energetycznych. Nie ma żadnych przeszkód, aby firmy działające na polskim rynku nie korzystały z tego samego rozwiązania. Tym bardziej, że klienci, którzy podpisali długoterminowe umowy na rynku, cieszą się szeregiem korzyści, takich jak stabilne koszty energii czy niższe niż obecne ceny. Istnieją również oczywiste zalety umów PPA, takie jak fakt, że zapewniają one stabilność i przejrzystość w zarządzaniu przyszłymi dostawami energii oraz pomagają poprawić kryteria ESG, kluczowe dla inwestorów i klientów.

Z punktu widzenia firm takich jak EDP, poprzez zawieranie długoterminowych kontraktów, mogą one lepiej zarządzać ryzykiem związanym ze zmiennością cen energii i wahaniami popytu. Umowy PPA zapewniają przewidywalność i stabilność cen, ułatwiając inwestycje w elektryfikację zużycia energii oraz wspierając silniejsze i trwałe relacje z klientami, oparte na wzajemnych długoterminowych zobowiązaniach. Stabilność ta pozwala im mieć jaśniejszą wizję przyszłości i przyspiesza rozwój wielu projektów jednocześnie. Tym samym każda ze stron kontraktu zyskuje.

Wiedzieć z wyprzedzeniem to połowa sukcesu

Ponieważ EDP poszukuje różnych możliwości budowania silnych relacji z klientami, firma dąży również do rozszerzenia swoich aktywów odnawialnych i działalności przy jednoczesnym utrzymaniu profilu niskiego ryzyka. Jest to dodatkowa gwarancja dla jej partnerów, ponieważ podpisywanie umów PPA służy jako strategiczny wzrost w procesie wyboru inwestycji EDPR. Ponad 9 GW mocy odnawialnej w ramach długoterminowych umów PPA świadczy o tym, że rozwiązanie to sprawdza się od strony biznesowej, a równocześnie przyspiesza transformację energetyczną i przyczynia się do dekarbonizacji gospodarki.

EDP Business summit – dołącz do rozmowy.

Łączenie biznesu i energetyki odnawialnej oraz skuteczna współpraca międzysektorowa są tym, czego potrzebujemy, aby osiągnąć nasze cele. Niezbędne są również debaty na ten temat oparte na eksperckiej wymianie doświadczeń i perspektyw, skoncentrowane na znalezieniu najbardziej efektywnych rozwiązań. Czy jesteś gotowy, aby twoja firma stała się częścią rozwiązania energetycznego? Dołącz do nas podczas EDP Business Summit, gdzie wizjonerzy, innowatorzy i liderzy branży spotykają się, aby przyspieszyć tę transformację.

Híbrido Mina de Orgueirel (Sabugal, Portugal) 3

Trzecia edycja międzynarodowego szczytu EDP Business Summit, która odbędzie się 7 marca w Lizbonie i będzie transmitowana na żywo, jest okazją do omówienia kluczowych możliwości i wyzwań dla tych, którzy wdrażają lub planują wdrożyć strategie dekarbonizacji. Światowej sławy prelegenci omówią, w jaki sposób przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i firmy mogą przyspieszyć transformację energetyczną, wdrażając najnowsze technologie, które kształtują przyszłość energii zgodnie z dobrostanem planety i modelami biznesowymi opartymi na zrównoważonym rozwoju. Tegoroczny EDP Business Summit koncentruje się na rozwiązaniach zasilających firmy czystą energią. Ma ona potencjał, by napędzać zmiany w środowisku biznesowym.

W konferencji EDP Business Summit można uczestniczyć zdalnie, bezpłatnie po wcześniejszej rejestracji. Pełny program, informacje o panelistach i formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie wydarzenia: https://edpbusinesssummit.edp.com/#about.

Już teraz zarejestruj się na EDP Business Summit i zapoczątkuj zmiany, których twoja firma potrzebuje!

Szczegóły wydarzenia

Data: Czwartek, 7 marca 2024 r., godz. 15.30-18.00

Lokalizacja: Lizbona (dołącz do nas osobiście lub wirtualnie!) 👉 Zarejestruj się TUTAJ.

Program: Prelegenci o międzynarodowej renomie, prowokujące do myślenia przemówienia i transformujące debaty – wszystko to spakowane w wyjątkowe półdniowe doświadczenie.

Sprawdź pełny program i panelistów TUTAJ.

EDP BS24 POL Wysokienapieecie 770x300
Technologie wspiera:
Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego: W Polsce podatnicy będą dopłacać aby prezesi mieli wypasione, elektryczne auta. W Niemczech będzie trzeba płacić za emisje CO2 z palenia trawki
polenergia-ladowarka-ac-ev
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Europejski rynek pomp ciepła stracił blask; Jaki los spotka tysiące europejskich wiatraków; Rumunia liczy na małe jądrowe reaktory; Dlaczego górniczy potentaci skąpią na inwestycje?
HVAC Worker Installing Electric Heat Pump
W 2024 r. HSBC oczekuje spadku rynku pomp ciepła o ok. 2 proc. Fot. Depositphotos
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Leszek Juchniewicz w PEJ i Grzegorz Kinelski w Enei; Nowy gazowy terminal za 5 mld zł; ABW znowu będzie się zajmować Orlenem i Synthosem: MInisterstwo Przemysłu oficjalnie powołane; Energochłonni słabo chłoną wsparcie; Przemysłowy dekalog dla Komisji Europejskiej; BASF w Niemczech coraz mniejszy.
Clean and polluting energy
Firmy energochłonne muszą walczyć o swoją konkurencyjność. Fot. Depositphotos
Pierwszy raz w historii przemysł płacił za energię elektryczną więcej niż gospodarstwa domowe. Najwyższe stawki na rachunkach zobaczyli jednak mniejsi odbiorcy biznesowi. Gospodarstwa domowe korzystają jeszcze z ostatnich miesięcy obniżonych stawek. Jak odbiorcy kontraktują dziś energię i jak ceny mogą zmienić się w najbliższych miesiącach i latach?
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Ceny energii elektrycznej w Polsce