Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Odnawialne źródła energii
 4. >
 5. Nowe perspektywy finansowania w energetyce na rok 2024

Nowe perspektywy finansowania w energetyce na rok 2024

Materiał Partnera
Rozpoczynamy Nowy Rok w energetycznym entuzjazmie, gotowi na innowacje i zielone inicjatywy. W świecie, gdzie rozwój odnawialnych źródeł energii staje się priorytetem, przedstawiamy Państwu przegląd kluczowych programów finansowania, które kształtować będą polską energetykę w 2024 roku.
1. Biogazownia METROPOLIS

NOWY ROK TO NOWE MOŻLIWŚCI POZYSKANIA DOFINANSOWANIA

W obliczu dynamicznych zmian gospodarczych warto być na bieżąco z dostępnymi środkami wsparcia, które mogą istotnie przyczynić się do rozwoju przedsięwzięć. Otwierające się możliwości, dotyczące m.in.: biogazu, wodoru, kogeneracji, efektywności energetycznej czy gospodarki odpadami, obiecują wsparcie dla przedsięwzięć, które wpisują się w transformację sektora energetycznego. Zapraszamy do zgłębienia szczegółów, które mogą okazać się kluczowe dla rozwoju Państwa projektów w nadchodzącym roku.

PLANOWANE DO URUCHOMIENIA PROGRAMY

 1. BIOGAZ/BIOMETAN – I kwartał 2024 (obecnie 31.01.2024)

Z końcem stycznia ogłoszone ma zostać długo wyczekiwane Działanie FENX.02.02 Rozwój OZE, skierowane na wsparcie produkcji energii elektrycznej i/lub cieplnej z biogazu oraz produkcji biometanu. Szczegóły kryteriów oceny projektów są już dostępne w wersji roboczej, a publikacja ostatecznej wersji dokumentu i warunków wsparcia projektów już niebawem.

2. WODÓR – Program Wodoryzacja Gospodarki w ramach KPO- 2024 rok

Program przekazany został z rąk Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ręce Banku Gospodarstwa Krajowego. Wdrażanie Programu, zgodnie z obietnicami jeszcze w 2024 roku. Oczekujemy na informacje dotyczące ewentualnych zmian w założeniach Programowych
i kryteriach oceny projektów, starając się ustalić bliższe szczegóły. Podkreślić jednak należy, że uruchomienie konkursów nadal jest uzależnione od dostępności środków w ramach KPO.

3. KOGENERACJA dla Energetyki i Przemysłu – I kwartał 2024

Dotychczas miała miejsce jedna edycja Programu, wyłącznie dla Instalacji powyżej 10MWe. Obecnie dokonano zmian i podzielono Program na 2 części:

 • Część 1) Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.
 • Część 2) Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji – definicja Beneficjenta rozszerzona o przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.  Maksymalna wysokość wsparcia bezzwrotnego w ramach Cz.2) została zwiększona, otwierając nowe perspektywy dla sektora kogeneracji.

4. OZE – źródła ciepła dla ciepłownictwa – I kwartał 2024 roku

Nabór wniosków o dofinansowanie dla źródeł ciepła z OZE (bez biomasy) obejmuje inwestycje o mocy co najmniej 2 MWt, wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i geotermia.

5. Efektywność energetyczna – pierwsze możliwości wsparcia już w I kwartale 2024 roku

Dwa flagowe nabory wniosków, FENX.01.01 Efektywność energetyczna w średnich i dużych przedsiębiorstwach oraz FENG Kredyt ekologiczny, wspierają projekty wynikające z audytu energetycznego, mające na celu osiągnięcie oszczędności w zużyciu energii pierwotnej.

6. GOZ w przedsiębiorstwach – rozpoczęcie naboru wniosków 31.10.2024 roku

Działanie FENX.01.04 obejmuje obszary rozwoju recyklingu odpadów oraz optymalizacji gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach, wspierając racjonalizację zasobochłonności i ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów.

7. INSTALACJE GOSPODAROWANIA ODPADAMI – I kwartał 2024 roku

Program Priorytetowy Gospodarka Odpadami oferuje wsparcie dla inwestycji związanych z przetwarzaniem, recyklingiem, i gospodarką odpadami.

1 Biogazownia METROPOLIS

To tylko namiastka dostępnych możliwości w 2024 roku. Planowane do uruchomienia są Programy na dofinansowanie magazynów energii w ramach Funduszu Modernizacyjnego oraz kolejne nabory na OZE w ramach Funduszy Europejskich w poszczególnych województwach.

Dodatkowo przypominamy o trwających, ciekawych naborach wniosków, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a wśród nich:

 1. Energia dla Wsi. Program wspierający inwestycje w OZE, realizowane przez rolników czy spółdzielnie energetyczne. Nabór wniosków do 29.02.2024 roku.
 2. Racjonalna gospodarka odpadami”: Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne – wsparcie dla budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji z terminem naboru do 30.04.2024 r.
 3. Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny – kwalifikowana budowa nowych, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystanie uzyskanego biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Aplikacje można składać w terminie do 30.06.2024 r.
 4. Energia Plus – Program, którego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. W praktyce z przedmiotowego źródła pozyskaliśmy wsparcie dla wielu projektów fotowoltaicznych (w tym własnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MWe), projektów biogazowych oraz związanych z wychwytywaniem CO2. Zdecydowaną przewagą Programu jest jego dostępność w trybie ciągłym do końca 2024 roku.
3 Paulina Walczak

Jeśli przedstawione informacje zaintrygowały Państwa i chcielibyście dowiedzieć się więcej już dziś, zapraszam na bezpłatne spotkanie online, podczas którego szerzej omówimy wyżej wymienione Programy, podzielimy się z Państwem posiadaną wiedzą, podpowiemy, jak przygotować się do wnioskowania o dofinansowanie i odpowiemy na Państwa pytania. Pełniącą funkcję ekspertki
w dziedzinie finansowania inwestycji będzie Paulina Walczak, Doradca ds. Inwestycji w firmie METROPOLIS Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Webinarium zostało zaplanowane na poniedziałek, 22 stycznia 2024 roku o godzinie 12:00. Serdecznie zachęcamy do rejestracji na stronie: www.metropolisdg.pl/webinar

Dla tych z Państwa, którzy pragną natychmiast skonsultować swoje plany inwestycyjne, zachęcamy do kontaktu z naszym Doradcą pod adresem [email protected]. Jesteśmy gotowi służyć fachowym doradztwem i wsparciem już teraz.

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Klimatyczno-energetyczna dwunastka na 2024 rok; Wiatraki będą pływać po brytyjskich wodach; Arabowie chcą zazielenić swoją energetykę; Chińczycy pokonują kolejne granice w elektromobilnej ekspansji.
Wiatraki fotowoltaika pustynia fot. Depositphotos
Według założeń w 2030 r. połowę saudyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną mają zapewniać elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Fot. Depositphotos
Elektromobilność napędza:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają:
Ceny energii elektrycznej w Polsce na rynku spot spadły w 2023 roku o 33% względem rekordowego 2022 roku. Pomimo tego Polska była jednym z najdroższych hurtowych rynków energii w Europie.
Ceny energii elektrycznej w Europie
Ceny energii elektrycznej w Europie