Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Wydobycie węgla w Polsce w 2023 cofnęło się do 1910 roku. Co dalej?

Wydobycie węgla w Polsce w 2023 cofnęło się do 1910 roku. Co dalej?

Pomimo podwyżek płac, wysokich premii, zwiększenia zatrudnienia i najwyższych cen sprzedaży węgla w historii, wydobycie w polskich kopalniach spadło w 2023 roku do poziomu sprzed I wojny światowej. Tylko w 2024 roku przeciętna polska rodzina ma dopłacić do górnictwa po 500 zł, o ile koszty nie wzrosną bardziej, bo związkowcy domagają się od stycznia sporych podwyżek.
Wydobycie węgla w Polsce spada od 1979 roku i w 2023 roku osiągnęło poziom zbliżony do produkcji przed I wojną światową
Wydobycie węgla w Polsce spada od 1979 roku i w 2023 roku osiągnęło poziom zbliżony do produkcji przed I wojną światową

Wydobycie węgla kamiennego w Polsce maleje od 1979 roku, ale od końca lat 90. spadek przebiega niemal jak po sznurku – średnio o 2,7 mln ton rocznie. Pięć lat temu po raz pierwszy pokazaliśmy wykres z ekstrapolacją trendu wydobycia węgla kamiennego w Polsce, która sugerowała, że 2023 rok zamkniemy w okolicach 50 mln ton wydobycia. Nie była to żadna prognoza, lecz zwykła ekstrapolacja trendu trwającego od 1990 roku. Polskie górnictwo wydobywało wówczas blisko 65 mln ton węgla, a rząd Morawieckiego przyjął Program dla górnictwa zakładający, że jeszcze w 2030 roku polskie wydobycie węgla kamiennego będzie przekraczać 60 mln ton rocznie.

wydobycie wegiel historia umowa spoleczna

Tymczasem 2023 roku polskie kopalnie wydobyły ok. 49 mln ton węgla kamiennego. Możemy iść o zakład, że do 2030 roku dalsza zwykła ekstrapolacja trendu zrobiona w jednej kolumnie excela ponownie okaże się lepszą „prognozą” wydobycia w Polsce niż 100-stronnicowy program sektorowy. Dokładnie tak samo chybione były bowiem wszystkie rządowe strategie dla górnictwa publikowane w ostatnich 30 latach.

Niestety, podpisana w 2021 roku między rządem i górniczymi związkowcami „Umowa społeczna”, o utrzymanie której rząd Tuska będzie zabiegać w Brukseli, wpisuje się w ten trend. Jest nierealistycznie optymistyczna. Dlaczego?

wegiel mialy zuzycie polska 2023

Odchodzący rząd PiS oszacował, że do 2049 roku górnictwo będzie wymagać 100 mld zł dopłat z pieniędzy polskich podatników (każda rodzina przekaże na górnicze pensje po 7 tys. zł). Tymczasem już w przyszłym roku na uratowanie PGG i Tauron Wydobycie potrzebnych będzie aż 7 mld zł (każda polska rodzina dołoży po 500 zł). W dodatku górnicy walczą o kolejne podwyżki i z pewnością je dostaną. Dziura może się więc jeszcze zwiększyć i nie będzie żadnym zaskoczeniem, jeżeli w ciągu kilkunastu miesięcy górnictwo wykorzysta 1/10 całego planowanego hojnego dofinansowania ze strony podatników. Powodem jest ogromny wzrost materiałów, podwyżki płac i wypłata hojnych premii, przy jednoczesnym dalszym spadku wydobycia.

wegiel gornictwo szczyt historia peak coal

Polskie górnictwo znalazło się dokładnie w tym samym miejscu, w jakim znalazło się górnictwo holenderskie, belgijskie i francuskie w latach 60., górnictwo brytyjskie w latach 70., a górnictwo niemieckie na przełomie lat 70. I 80. Wysokość zarobków w całym kraju, a zwłaszcza w górnictwie (najwyższe średnie pensje w całym sektorze przedsiębiorstw) jest już zbyt wysoka, aby utrzymywać wydobycie w starym zagłębiu, gdzie nie ma już płytkich pokładów węgla, ani nowoczesnych kopalń, a szansa na zbudowanie nowej wysokowydajnej kopalni węgla kamiennego energetycznego przeminęła co najmniej dekadę temu (nikt jej dziś nie sfinansuje). Dziś trudno zbudować byłoby nawet nową kopalnię węgla koksowego, choć ten towar jeszcze długo może być nam potrzebny, a jego cena jest dużo wyższa.

Koszt wydobycia węgla kamiennego w Polsce

Zobacz także: Górnictwo pod ścianą. PGG tnie ceny węgla o 40%

Co więcej, z każdą kolejna podwyżką koszty płac (stanowiące połowę kosztów wydobycia węgla w Polsce), zbliżają się do poziomu 300-350 zł/t. Dla porównania jeszcze w 2020 roku węgiel z Kolumbii czy RPA można było sprowadzić do Polski za 200 zł/t i jego ceny na światowych rynkach ponownie zmierzają w tym kierunku (dziś w portach ARA nieznacznie przekraczają 400 zł/t).

wegiel pgg wydajnosc efektywnosc gornictwa

Tymczasem umowa społeczna przewiduje, że podatnicy będą dokładać do utrzymania wydobycia węgla w ilości przekraczającej krajowe zapotrzebowanie. Będzie to oznaczać, że albo będziemy płacić górnikom postojowe np. przez kilka miesięcy w roku, albo dotować eksport węgla np. do Niemiec.

wegiel gornictwo cykle koniunkturalne

Można się więc spodziewać, że zarówno kopalnie będą wydobywać mniej, niż wynikałoby z ich zdolności, jak i rosnące koszty ich funkcjonowania będą zmuszać rząd do likwidacji najbardziej deficytowych zakładów szybciej, niż wynikałoby to z umowy społecznej. Trend spadku zacznie się zapewne wypłaszczać dopiero w okolicach 30 mln ton rocznego wydobycia, gdzie produkcja będzie utrzymywana głównie w wydajniejszych kopalniach, z czego blisko połowę stanowić będzie już droższy węgiel koksowy.

wegiel bilans krajowy are 2022

Zobacz także: Ile jest warta umowa społeczna rządu z górniczymi związkami?

Polska, poprzez hojne subsydia do upadającej branży, jest dziś dumnym „gaszącym światło” w zachodnioeuropejskim górnictwie, a więc w zagłębiach węglowych, które zostały już de facto wyeksploatowane w ciągu ostatnich 200 lat i dziś już raczej „wyskrobuje się” tu resztki sensownych pokładów, niż prowadzi opłacalny biznes.

wydobycie wegla w europie 1990 2018

Dla porównania efektywność wydobycia węgla w częściach świata, gdzie jest to opłacalne ze względu na złoża odkrywkowe, niskie płace lub wysoką mechanizację (Rosja, Chiny, USA, Kolumbia, Australia, RPA) jest kilku- a nawet kilkudziesięciokrotnie wyższa niż w Polsce. Poniższe zestawienie należy czytać bardzo uważnie, aby dostrzec żółte słupki z poziomem efektywności w polskich złożach.

wydobycie wegla efektywnosc usa polska odkrywkowe

Szerzej o przyczynach i skutkach transformacji górnictwa pisaliśmy na łamach WysokieNapiecie.pl już wielokrotnie, więc na koniec, na prośbę czytelników, przypomnimy je na tym ostatnim grafie:

Transformacja energetyczna Polski - przyczyny i skutki
Transformacja energetyczna Polski – przyczyny i skutki
We wschodniej części Morza Śródziemnego znajdują się potencjalnie olbrzymie złoża gazu. Część z nich eksploatują już Izraelczycy i Egipcjanie, ale wydobycie  planowali także Palestyńczycy.
gaz
Partner działu Klimat:
Materiał Partnera
Czy wiesz, że nowoczesne systemy zarządzania energią pozwalają obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej nawet o 40% rocznie? Odkryj tajemnice efektywnego zarządzania energią, które otwierają drzwi do oszczędności i efektywności zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Dowiedz się, jak Twoja firma może skorzystać na takich rozwiązaniach.
Grafika-tytułowa
Tydzień Energetyka: Jak nowi ministrowie podzielą kompetencje; Straty na taryfach G; Kara dla Energi; Powstała pierwsza linia bezpośrednia; Wreszcie udana aukcja dla kogeneracji; Niemcy zawierają kontrakt na norweski gaz; Włosi stawiają na magazyny energii
energetyka
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: