Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Artykuł sponsorowany
 4. >
 5. Budimex na rynku wysokich napięć

Budimex na rynku wysokich napięć

Materiał Partnera
W ramach realizacji inwestycji „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” firma Budimex realizuje projekt przebudowy wysokiego napięcia w zakresie usunięcia kolizji linii napowietrznych 110 kV z budowanym układem torowym.
IMG 0614
Fot. Budimex

Ze względu na zakres przebudowy jakim jest 6 napowietrznych linii wysokiego napięcia w tym 4 linie dwutorowe, istotność linii które stanowią kluczowy element systemu elektroenergetycznego jako linie o znaczeniu krajowym oraz długość wybudowanych nowych linii kablowych może świadczyć o dużej skali projektu.

Budowa w liczbach:

 • łączna długości budowanej linii kablowej wysokiego napięcia – 7 040 m
 • łączna długość kabli wysokich napięć w przekrojach do 2000 mm2 – 21 991 m (47 bębnów kablowych 3,5×3,5 m
 • montaż 5 konstrukcji słupów kablowo-napowietrznych wysokiego napięcia (do rozwieszenia przewodów używano m.in. specjalistycznych dronów)
 • dostosowanie poprzez wzmocnienie 2 istniejących konstrukcji słupów pod kablowo-napowietrzne
 • montaż 30 zewnętrznych głowic kablowych wysokiego napięcia
 • montaż 36 muf kablowych wysokiego napięcia
 • łączna długość wykonanych przewiertów sterowanych 12 450 m
 • zdemontowano 24 słupy wysokiego napięcia wraz z fundamentami oraz osprzętem napowietrznym
1699267580035
Fot. Budimex

Budimex realizuje projekt od początkowej fazy tj. pozyskania warunków przebudowy, opracowania dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej, pozyskania niezbędnych uzgodnień oraz decyzji administracyjnych, zakup kluczowych materiałów, koordynację projektu i bezpośredni nadzór nad pracami.

Termin rozpoczęcia prac czerwiec 2023 r. Na dzień dzisiejszy oddane do eksploatacji i załączone pod napięcie w nowym układzie zostały 4 linie. Trwają prace końcowe do uruchomienia pozostałych 2 linii oraz przeprowadzenia procedury odbioru końcowego.

Zamawiającym projektu jest Energa Operator S.A. Oddział w Gdańsku.

20231104 154739
Fot. Budimex

Projekt realizowany jest przez Rejon 4 DBK pod dyrekcją Piotra Deradasa oraz Wojciecha Hołowienko Kierownika Kontraktu wraz z zespołem elektroenergetycznym Filipem Fabianem, Mateuszem Brylem, Pawłem Lenarczykiem, Jonaszem Zdobych i Konradem Majewskim oraz przy udziale zespołu Rejonu 1 DKB pod dyrekcją Dariusza Taraszkiewicza i Piotra Czupryna.

Prace rozwojowe dwóch polskich samochodów dostawczych z napędami elektrycznymi po czterech latach zbliżają się do końca. NCBR podsumowuje efekty i koszty rozwoju projektów eVan, a elektryki, po dopuszczeniu do ruchu, trafiły już do homologacji produkcyjnej. Czy i kiedy mogą wejść na rynek?
polski samochód elektryczny
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Materiał Partnera
Transformacja energetyczna staje się faktem na naszych oczach. Europa przestawia się na zieloną energię i deklaruje, że w ciągu najbliższych dekad przestanie emitować do atmosfery dwutlenek węgla. Producenci PV nie zamierzają stać z boku – firma AIKO Solar Energy aktywnie wspiera te zmiany, dostarczając najbardziej innowacyjne rozwiązania na rynku.
fotowoltaika
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Koalicja zgodziła się dołączyć do swojego projektu ustawy również limit maksymalnych cen dla małych i średnich firm, choć dziś ceny hurtowe są poniżej pułapu 693 zł. Poprawkę zgłosił PSL.
firma cena energia
Rynek energii rozwija: