Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Technologia
  4. >
  5. Zielony przemysł
  6. >
  7. Ponad trzystu energochłonnych zgłosiło się po kryzysową pomoc

Ponad trzystu energochłonnych zgłosiło się po kryzysową pomoc

Dokładnie 326 wniosków wpłynęło w pierwszym naborze do tegorocznego programu pomocy dla firm dotkniętych wzrostami cen energii - dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl.
Huta przemysł energochłonny fot. Depositphotos
Odbiorcy przemysłowi odpowiadają za 33 TWh rocznego zużycia, czyli ok. 25 proc. krajowego zużycia odbiorców końcowych. Fot. Tomasz Elżbieciak

Chodzi o rządowy program pt. „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”. Jego budżet wynosi 5,5 mld zł – z czego 3 mld zł na pomoc podstawową, a 2,5 mld zł na pomoc zwiększoną.

Program jest przeznaczony dla firm, które w ostatnim zamkniętym roku obrotowym osiągnęły łącznie co najmniej 50 proc. wartości produkcji w jednej z dwóch branż. Pierwsza to górnictwo i wydobywanie, a drugą jest przetwórstwo przemysłowe.

Kwota pomocy podstawowej nie będzie mogła przekroczyć limitu 50 proc. kosztów kwalifikowanych (do 4 mln euro), a pomocy zwiększonej 80 proc. kosztów kwalifikowanych (do 40 mln euro). Pomoc podstawowa będzie wypłacana w dwóch turach – za pierwsze i za drugie półrocze 2023 r. w formie refundacji, zaś pomoc zwiększona w formie zaliczki za cały 2023 r.

326 energochłonnych firm wnioskuje o prawie 2,5 mld zł

Nabór wniosków ruszył 25 października i zakończył się 8 listopada. O wstępne wyniki naboru poprosiliśmy operatora programu, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak przekazała nam Angelika Trela-Pękała, kierownik biura prasowego NFOŚGW, złożono 326 wniosków na łączną kwotę ok. 2,496 mld zł.

O pomoc podstawową ubiegają się 282 podmioty, a jej łączna wartość to ponad 867 mln zł. Natomiast o pomoc zwiększoną wystąpiły 44 firmy, a jej łączna kwota to przeszło 1,628 mld zł. Pod względem wielkości wnioskodawców najwięcej jest firm dużych (252), a następnie średnich (64) i małych (10).

2
1
Wstępne wyniki naboru programu dla energochłonnych. Fot. NFOŚGW

Trela-Pękala dopytywana o termin publikacji dokładnej listy beneficjentów wskazała, że w dużej mierze będzie on uzależniony od procesu procedowania wniosków. Termin na zawarcie przez NFOŚiGW umowy o udzielenie pomocy publicznej z wnioskodawcami jest wyznaczony do 15 grudnia 2023 r., więc lista beneficjentów powinna zostać opublikowana przed wskazanym terminem.

Długie oczekiwanie na pomoc i niewiele czasu, aby móc ją zdobyć

Pierwsze komentarze, które słyszymy od przemysłu, wskazują mimo wszystko na lekkie rozczarowanie wynikami naboru. Choć Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada na luty drugi nabór, obejmujący pomoc podstawową za drugie półrocze 2023 r., to spora część budżetu programu najpewniej znów nie zostanie zagospodarowana. Ponadto resort rozwoju szacował, że uprawnionych do skorzystania z pomocy będzie nawet ok. 3 tys. firm.

Z drugiej strony uruchomienie programu opóźniło się o kilka miesięcy w stosunku do zapowiedzi z uwagi na konsultowanie jego treści z Komisją Europejską i oczekiwanie na notyfikację. Stąd przemysł długo czekał na ostateczny kształt programu. Natomiast po jego uruchomieniu na złożenie wniosków były zaledwie dwa tygodnie, w trakcie których wypadał też wolny od pracy Dzień Wszystkich Świętych.

Wśród firm, które złożyły wnioski, dominują duże podmioty, którym łatwiej jest ubiegać się o pomoc, gdyż najczęściej mają wyspecjalizowane w takich zadaniach kadry lub korzystają w tym celu z usług firm doradczych i kancelarii prawnych.

Liczba takich firm i kancelarii na rynku jest jednak ograniczona, co przy krótkim czasie naboru oznacza, że popyt na ich usługi może być większy od podaży. Według naszych źródeł do takich sytuacji miało właśnie dochodzić w ostatnich dwóch tygodniach.

Dlatego sektor energochłonny liczy na to, że czas trwania drugiego naboru będzie o wiele dłuższy – najlepiej 45-dniowy, aby jak najwięcej firm mogło skorzystać z pomocy.

Przypomnijmy, że budżet poprzedniego programu za 2022 r. wynosił 5 mld zł, z czego rozdysponowano ok. 2,3 mld zł. W sumie pomoc została udzielona 208 przedsiębiorstwom, w tym 14 mikro i małym, 55 średnim i 139 dużym.

Niemiecki przemysł z hojnym wsparciem

Swój program pomocy dla przedsiębiorstw, w tym energochłonnych, uzgodnili w czwartek przywódcy rządzącej koalicji w Niemczech. Ma on obowiązywać do 2028 r. i obejmuje m.in. wydłużenie systemu rekompensat pośrednich kosztów emisji CO2 dla przemysłu energochłonnego oraz obniżenie akcyzy na energię elektryczną z 15,37 euro/MWh do 0,50 euro/MWh dla wszystkich firm. Koszt programu jest szacowany na ok. 28 mld euro.

W tym tygodniu przed siedzibą koncernu chemicznego BASF demonstrowali pracownicy grupy, domagający się działań rządu, które obniżą ceny energii dla sektora. W ostatnich miesiącach dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół pomysłu wprowadzenia ceny energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego na poziomie 60 euro/MWh. Resztę miało dopłacać państwo. Na takie rozwiązanie nie było jednak zgody wśród wszystkich koalicjantów w rządzie.

Zobacz więcej: Pierwsza zasada kryzysu: ratuj się kto może, ale bogatszy i tak może więcej

Od wiosny plany związane wielkoskalowymi magazynami energii rosną w tempie ponad 1 GW miesięcznie. Kto się kryje za tymi inwestycjami? Kto ma szanse rzeczywiście je zrealizować? W pierwszej kwestii już coś wiemy, a druga częściowo rozstrzygnie się już w grudniu.
magazyny przylaczenia pse moce mw 10 2023
Magazyny energii, dla których PSE wydały warunki przyłączenia do października 2023 r.
Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Ostatnio wiele się zmieniło w przepisach związanych z odnawialnymi źródłami energii: najpierw liberalizacja zasady 10H, potem wprowadzenie tzw. cable pooling i możliwości budowy linii bezpośredniej, wreszcie reforma planistyczna i ograniczenie warunków zabudowy. Czy mamy wreszcie odwilż i OZE wracają do łask?
Sevivon. Projekt Kuślin, 12 turbin o łącznej mocy 39, 6 MW
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Rynek energii rozwija:
Nadchodząca zima nie budzi już tak dużych obaw w europejskim sektorze gazowym jak poprzednia. Z analiz organizacji gazowych operatorów ENTSOG wynika, że potencjalne ograniczenia dostaw nie będą znaczące. Nie wiadomo tylko czy jest się z czego cieszyć - jednym z powodów gazowego bezpieczeństwa jest recesja w przemyśle, którą pogłębia niepewna przyszłość
gaz
Rynek energii rozwija:
Agresja Rosji na Ukrainę rozregulowała unijną politykę konkurencji i trudno będzie przywrócić dawny porządek. Jaskrawo widać to na przykładzie wsparcia dla energochłonnego przemysłu po obu stronach Odry.
pomoc trk energia
Tymczasowe Ramy Kryzysowe - dla przedsiębiorstw energochłonnych, a także pomoc ogółem na wszystkie cele.
Autor zdjęcia: WysokieNapiecie.pl