Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Kontrakty cPPA lepsze niż aukcje. Do ich powszechności jednak daleko

Kontrakty cPPA lepsze niż aukcje. Do ich powszechności jednak daleko

Mimo ograniczeń związanych z limitami cen nałożonymi na wytwórców energii z OZE, ten rok może być na rynku kontraktów PPA rekordowy.
PPA
Źródło: EY

Wprowadzenie limitów cenowych (cap), które ograniczyły w tym roku przychody wytwórców energii, nie wpłynęło znacząco na długoterminowe umowy cPPA (corporate Power Purchase Agreement). Takie umowy zawierają wytwórcy energii OZE z dużymi firmami technologicznymi i przemysłowymi.

Polska szybko goni liderów tego rynku w Europie. W rankingu EY RECAI, który ocenia kraje pod względem atrakcyjności dla umów PPA, Polska awansowała o pięć pozycji zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce. Ponieważ wiele firm prowadzi znaczącą działalność produkcyjną w Polsce oraz sieć elektroenergetyczna charakteryzująca się dużą emisją dwutlenku węgla, istnieje silny bodziec do zawierania umów PPA ze źródeł odnawialnych – czytamy w raporcie. EY przypomina, że pod koniec 2022 r. rząd wprowadził twardy limit na producentów energii z OZE, co doprowadziło do dużej niepewności w przypadku umów PPA. W efekcie szereg transakcji zostało wstrzymanych.

Niemniej jednak widzimy rosnące zainteresowanie umowami PPA, również w kontekście spadku cen w kontraktach PPA w porównaniu z zeszłym rokiem oraz perspektywy zniesienia tych limitów. Także te czynniki powinny przyczynić się do dalszego wzrostu zawieranych transakcji. Jednocześnie wprowadzone zmiany w zasadzie 10 H powinny stymulować wzrost liczby projektów wiatrowych w średnim terminie, biorąc pod uwagę niezbędny okres przygotowania i pozyskania pozwoleń dla takiego typu aktywów – ocenił Maciej Markiewicz, partner EY Polska.

Duzi mogą więcej

Na zawarcie długoterminowych umów decydują się zwykle duże korporacje. Niedawno o podpisaniu w Polsce kontraktu PPA poinformował Lightsource bp, spółka należąca do koncernu BP, która podpisała umowę z Microsoftem na odbiór energii z nowej farmy słonecznej o mocy 40 MW. W ciągu ostatnich dwóch lat, od kiedy deweloper rozpoczął działalność w Polsce, zbudował on portfel projektów PV o łącznej mocy ok 2,5 GW.

Na lidera polskiego rynku korporacyjnych umów długoterminowych wysuwa się francuski deweloper Qair, który w tym roku podpisał kontrakty cPPA o wolumenie opiewającym na blisko 4 TWh zielonej energii,którą dostarczy od 2023 do 2038 roku. W przyszłym roku roku ilość energii sprzedanej przez Qair Polska w ramach umów cPPA przekroczy 300 GWh. Według nieoficjalnych informacji jednym z odbiorców ma być IKEA.

Z Żabką Polska Qair podpisał 15-letni kontrakt na finansowe rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej oraz zakup gwarancji pochodzenia z elektrowni wiatrowej i wielkoskalowej elektrowni słonecznej. To jeden z największych i najdłuższych kontraktów na polskim rynku – Żabka kupi podczas jego obowiązywania 1,7 TWh energii. Wcześniej Modus Asset Management zawarł z Żabką 10-letnią umowę PPA na roczne dostawy około 50 GWh zielonej energii elektrycznej, wytwarzanej przez grupę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 65 MW. Zabezpieczenie kosztów zakupu energii elektrycznej i zmniejszenie śladu węglowego poprzez PPA zyskuje na popularności wśród podmiotów korporacyjnych w naszym regionie – mówił wówczas Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management.

Polenergia podpisała umowę cPPA z Northvolt Systems Poland na sprzedaży energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową Szymankowo o mocy 38 MW. W trakcie obowiązywania kontraktu dostarczy ok. 10,5 GWh energii. Orange podpisał 10-letni kontrakt z RPower na dostawę ok. 600 GWh energii z farm słonecznych.

Czytaj także: Firmy chcą zielonej energii. Przybywa dużych umów cPPA

Mniejsze ryzyko, wyższe ceny

Jak ocenia Szymon Kowalski, wiceprezes stowarzyszenia Resource Poland, w tym roku nie widać spowolnienia w zawieraniu kontraktów cPPA, wręcz przeciwnie – po ubiegłym roku, kiedy ceny energii osiągnęły rekordowe poziomy, w tym roku cena energii jest niższa, co zachęca do zawierania długoterminowych umów.

Kontrakty cPPA są postrzegane jako lepsze zabezpieczenie dla deweloperów niż aukcje. W ostatnich aukcjach inwestorzy zaoferowali bardzo niskie ceny, a w międzyczasie wzrosły koszty inwestycji. W dodatku instalacje aukcyjne najbardziej ucierpiały na obowiązujących w tym roku limitach cenowych, ponieważ muszą sprzedawać całość wyprodukowanej w danej instalacji energii po cenie z aukcji.

Czytaj także: Polenergia Obrót ma umowę cPPA z Northvolt Systems Poland wartą 26,8-36,7 mln zł

Natomiast cena ustalana w kontraktach cPPA jest z reguły negocjowana na mniej więcej rok przed oddaniem farmy do użytku, kiedy inwestor zna już wszystkie koszty, dzięki czemu nie ponosi dużego ryzyka w przypadku nagłych zmian na rynku – uważa wiceprezes stowarzyszenia Resource Poland.

Z tego też powodu banki patrzą przychylnie na kontrakty cPPA. Qair Polska podpisał latem umowę z bankami PKO BP i Santander na finansowanie trzech projektów fotowoltaicznych o mocy ok. 130 MW, z których energia będzie sprzedawana w ramach umów cPPA. Oferowana przez nas energia spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem, o czym może świadczyć fakt, iż większość wolumenu z obecnie finansowanego pakietu projektów już została zakontraktowana – komentował Krzysztof Wojtysiak, prezes Qair Polska. 

Szacunkowy obecny poziom cen w kontraktach cPPA to 90-110 euro/MWh – podają firmy z branży. To więcej niż ceny aukcyjne. Według najnowszego projektu rozporządzenia w sprawie ceny referencyjnej w aukcjach, stawka dla elektrowni wiatrowych wynosi 314 zł/MWh, dla siłowni do 1 MW – 367 zł/MWh. W tym roku cena referencyjna dla elektrowni słonecznych do 1 MW wzrosła do 402 zł/MWh i 378 zł/MWh dla większych farm.

Gdzie ten boom?

W 2022 roku w Europie korporacyjne umowy zakupu energii (CPPA) znacznie wyprzedziły umowy PPA zawierane pomiędzy deweloperem a spółką energetyczną, zarówno pod względem mocy (7 GW z 8,4 GW), jak i liczby transakcji (129 ze 161 transakcji) – podaje EY.

PPA WindEurope
źródło: WindEurope

Z kolei firma doradcze Pexa Park policzyła, że na koniec września tego roku podpisane wolumeny umów cPPA w Europie opiewają na 9,5 GW w ramach 182 transakcji. Liczba ta przekroczyła już 162 transakcje z ubiegłego roku, co potwierdza, że rok 2023 jest na dobrej drodze do ustanowienia nowego rekordu – czytamy w komentarzu rynkowym. Najbardziej aktywna w zawieraniu umów cPPA jest branża IT, z Google i Amazon na czele.

Największa transakcja została zawarta w Hiszpanii na 1500 GWh rocznie – podaje Pexa Park. Amazon podpisał z Fotowatio Renewable Ventures umowę na energię z farm słonecznych o szacunkowej mocy 869 MW. To prawdopodobnie największa europejska umowa PPA dotycząca energii słonecznej.​

W praktyce rynek ten jest zarezerwowany, ze względu na koszty przygotowania i zabezpieczeń takich transakcji, dla dużych podmiotów. PexaPark przypomina, że początek umowom cPPA dały cele ESG, natomiast obecnie głównym powodem zawierania takich kontraktów jest zabezpieczenie przed zmiennością cen energii.

Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy będzie jednym z pierwszych zadań nowego rządu. Najbardziej na tym zyska energetyka - to pieniądze m.in na morskie wiatraki i sieci energetyczne
Rewizja KPO
Zielone technologie rozwijają:
Partner działu Klimat:
Ceny energii elektrycznej w 2024 roku wzrosną dla większości gospodarstw domowych. Mniej zapłacą jednak rodziny ogrzewające się prądem czy ładujące samochody elektryczne w nocy, zwłaszcza jeżeli zaoszczędziły w tym roku. Spółki energetyczne w ciągu kilku dni złożą wnioski taryfowe. Na ewentualne „zamrażanie” cen prądu na 2024 nowy rząd nie dostanie dużo czasu.
Ceny prądu 2024
Autor zdjęcia: wysokienapiecie.pl
Materiał Partnera
Cztery bezpłatne szkolenia online o rozwiązaniach komercyjnego magazynowania energii w fotowoltaice. Memodo Energy Storage Days to seria bezpłatnych szkoleń eksperckich dla instalatorów. Październik poświęciliśmy instalacjom przydomowym, a w listopadzie zapraszamy na webinary również o rozwiązaniach komercyjnych.
memodo energy storage days gram w zielone listopadowe 1260x735
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!