Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o opieraniu eneregtyki tylko na dużych elektrownaich i sieciach najwyższych napięć

O zmianach w energetyce, które pomagają ograniczać ryzyko niedoborów prądu ze względu na wysokie temperatury mówił w Polskim Radiu Bartłomiej Derski.

O zmianach w energetyce, które pomagają ograniczać ryzyko niedoborów prądu ze względu na wysokie temperatury mówił w Polskim Radiu Bartłomiej Derski.

– Operator postanowił wprowadzić stopnie zasilania, by ograniczyć popyt na energię i nie doprowadzić do żadnych większych wyłączeń. Dodatkowo kupujemy energię ze Szwecji. Ze strony ukraińskiej  to bardziej deklaracja polityczna – powiedział w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

By zapobiec przerwom w dostawach prądu, Polska powinna iść w inteligentne rozwiązania i odejść od systemu odpartego na dużych sieciach energetycznych – doradzał ekspert.  

– Cały świat idzie w kierunku rozproszonej energetyki. Dzięki temu można ograniczać straty pojawiające się na drodze przesyłu energii. Jeśli produkujemy i zużywamy energię na miejscu, strat jest o wiele mniej. Takie rozwiązanie jest też bardziej bezpieczne – stwierdził gość Polskiego Radia 24.  

Cała rozmowa do wysłuchania na stronach Polskiego Radia

W audycji "Połączenie" na antenie radia TOK FM red. Justyna Piszczatowska mówiła o przyczynach problemów z dostawami energii elektrycznej, ich skutkach i możliwych rozwiązaniach problemu.

Rząd potwierdził sięgające kilku tygodni naprzód prognozy i specjalnym rozporządzeniem usankcjonował ograniczenie dostaw energii elektrycznej dla niektórych odbiorców. Na poważne dane, umożliwiające wyciąganie poważnych wniosków z obecnej sytuacji systemu energetycznego przyjdzie jeszcze poczekać, ale kilka wrażeń już się nasuwa.

O tym czy rozbudowa połączeń energetycznych z sąsiadami pomogłaby Polsce przetrwać niedobory energii mówiła w rozmowie z Polskim Radiem red. Justyna Piszczatowska.