Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Cyfryzacja, rekordowe inwestycje i elektroenergetyczna sieć przyszłości – Stoen Operator w raporcie PTPiREE

Cyfryzacja, rekordowe inwestycje i elektroenergetyczna sieć przyszłości – Stoen Operator w raporcie PTPiREE

Materiał Partnera
Ubiegły rok znacząco zmienił branżę energetyczną, m.in. w wyniku wojny w Ukrainie. To jeden z wniosków z najnowszego raportu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), w którym Stoen Operator prezentuje zakres swoich największych przedsięwzięć wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne stolicy.
cyfryzacja

Rok 2022 był dla warszawskiego Operatora okresem rekordowych nakładów na inwestycje przyłączeniowe. Kluczowym obszarem dla spółki jest cyfryzacja infrastruktury oraz rozbudowa sieci elektroenergetycznej.

  • Jednym z filarów strategii Grupy E.ON jest digitalizacja – mówi Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu Stoen Operator. – Dla naszej spółki dystrybucyjnej jest to niezwykle istotny aspekt rozwoju konieczny dla dalszej transformacji sektora. Ważną część naszych realizacji w minionym roku stanowiły również działania z zakresu automatyzacji sieci średnich i niskich napięć, przyłączeń i rozwoju smart grid.

Inwestycje w sieć elektroenergetyczną Warszawy i okolic

W opublikowanym właśnie raporcie PTPiREE Stoen Operator podkreśla coraz większe zapotrzebowanie na przyłączanie do sieci nowych klientów.

  • W zeszłym roku, w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na nowe przyłączenia przeznaczyliśmy ponad 150 mln zł i podpisaliśmy 5400 umów przyłączeniowych do sieci średniego i niskiego napięcia. Zainicjowaliśmy także pierwsze międzynarodowe partnerstwo na rzecz rozwoju transgranicznej, inteligentnej, elektroenergetycznej sieci przyszłości w ramach europejskiego projektu EGI Grid – wyjaśnia Robert Stelmaszczyk.
Robert Stelmaszczyk  Stoen Operator 1
Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu Stoen Operator

Wzmacniając swoją pozycję innowatora, stołeczny OSD wdraża pilotażowy projekt badawczo-rozwojowy w zakresie pełnej automatyzacji sieci niskiego napięcia na terenie dużego osiedla mieszkaniowego w Warszawie. Ponadto, zgodnie z deklaracjami dotyczącymi dalszej automatyzacji sieci, Stoen Operator w 2022 roku zmodernizował ponad 50 stacji średniego napięcia.

W obszarze sieci wysokich napięć głównymi inwestycjami realizowanymi w Warszawie była budowa  czterech całkowicie nowych, dużych stacji wysokiego napięcia. Mają one docelowo obsługiwać Falenicę, Okęcie, Sękocin oraz spalarnię śmieci na Targówku.

Rozwój smart grid

Czerwiec minionego roku był dla Stoen Operator ważnym okresem. Spółka zainicjowała pierwsze międzynarodowe partnerstwo na rzecz rozwoju transgranicznej, inteligentnej, elektroenergetycznej sieci przyszłości. Projekt EGI (ang. European Green Intelligent) Grid i związane z nim działania zmierzające do uzyskania statusu PCI (ang. Project of Common Interest) będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem przeprowadzonym przez OSDe (operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego) w Polsce. O jego skali świadczy lista partnerów tej inicjatywy, w skład której, poza Stoen Operator, wchodzą: Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz ČEZ Distribuce.

W połowie grudnia stołeczny OSD, w imieniu członków tego międzynarodowego konsorcjum, złożył do Komisji Europejskiej aplikację ws projektu EGI Grid. Dzięki temu partnerstwo dopełniło procedury ubiegania się o status projektu wspólnego zainteresowania (PCI) w kategorii projektów smart grid.

Dystrybucja i przesył energii elektrycznej w ujęciu krajowym

Dane zebrane w najnowszym raporcie PTPiREE wskazują jednoznacznie na zmniejszenie wartości dystrybuowanej energii. W ogólnym ujęciu krajowym był to spadek o ponad 1GWh w stosunku do roku 2021.

Pozytywny obraz rysuje się w obszarze przyłączania mikroinstalacji OZE. Rok 2022 zakończył się z liczbą ponad 365 tys. nowych mikroinstalacji, które zwiększyły wolumen mocy o prawie 3,2GW. Autorzy raportu wskazują, że średnia moc przyłączonych mikroinstalacji wyniosła 8,9 kW, co w porównaniu do wartości 7,7 kW w 2021 jest wyraźnym wzrostem.

Ponadto zwiększa się także moc zainstalowanych transformatorów, zarówno w stacjach wysokiego, jak i średniego napięcia. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wyróżnia tu Stoen Operator, który jako operator typowo miejski charakteryzuje się m.in. transformatorami o zdecydowanie większych średnich mocach.

Polski sektor dystrybucji przeznaczył w 2022 roku na inwestycje 8,1 mld zł i było to o prawie 1,9 mld więcej niż w poprzednich 12 miesiącach. Natomiast suma nakładów przeznaczonych na innowacje w 2022 roku przez spółki OSD wyniosła 455,3 mln zł.

Pełny obraz podsektora przesyłu i dystrybucji energii w Polsce znajduje się w najnowszym raporcie „Energetyka Dystrybucja Przesył” autorstwa PTPiREE.

Technologie wspiera:
Rynek energii rozwija:
Chętnych na energetyczne wykorzystanie odpadów jest wielu, więc pojawienie się atrakcyjnego programu wsparcia spowodowało prawdziwe tsunami wniosków. Śmieci są atrakcyjnym paliwem, ale wciąż budzą ogromne emocje społeczne.
Spalarnie maj 2023
Energetyczne wykorzystanie odpadów komunalnych w Polsce.
Rynek energii rozwija:
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Projekt zmiany ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich zakłada, że w przypadku zagrożenia infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim Minister Obrony Narodowej będzie mógł wydać decyzję o zatopieniu wrogiego statku.
offshore (2)
Technologie wspiera:
Polski offshore wspiera:
Tydzień Energetyka: Francja chce przyciągnąć inwestycje w OZE; Rząd i Orlen szykują arbitraż z Gazpromem; Jak sprawuje się unijna platforma zakupów gazu
Francja dotacje
Rynek energii rozwija:
Elektromobilność napędza:
Materiał Partnera
Rozczarowanie spowodowane niską jakością paneli fotowoltaicznych pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną
DSC02312n
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: