Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Wojsko weźmie pod swoje skrzydła morskie farmy wiatrowe i Baltic Pipe

Wojsko weźmie pod swoje skrzydła morskie farmy wiatrowe i Baltic Pipe

Projekt zmiany ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich zakłada, że w przypadku zagrożenia infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim Minister Obrony Narodowej będzie mógł wydać decyzję o zatopieniu wrogiego statku.
offshore (2)

Rząd tworzy prawo, które ma obronić morską infrastrukturę energetyczną przed atakami terrorystycznymi. Chodzi o zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe), terminal LNG w Świnoujściu, podmorskie sieci elektroenergetyczne i światłowodowe, rurociągi, a także przyszłe morskie farmy wiatrowe i związaną z nimi infrastrukturę. Do projektu morskie farmy wiatrowe zgłosiło Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Prowadzenie działań antyterrorystycznych obejmie całość obszarów morskich. W przypadku zagrożenia terrorystycznego szef MON będzie mógł wydać rozkaz o zatopieniu statku wykorzystywanego do działań terrorystycznych. Możliwe będzie też zestrzelenie uzytego do ataku cywilnego statku powietrznego, gdy na jego pokładzie będą tylko terroryści. Decyzje te MON będzie mógł podjąć w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie będzie już innych środków reagowania.

Projekt zmiany ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich został skierowany do pierwszego czytania sejmowych komisjach.

Infrastruktura krytyczna

Morskie farmy wiatrowe zostaną prawdopodobnie w przyszłości uznane za infrastrukturę krytyczną. Jak nas poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o wpisie do wykazu obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej decyduje Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) we współpracy z odpowiednimi ministrami odpowiedzialnymi za systemy. Następnie Dyrektor RCB informuje operatora morskiej farmy wiatrowej, że jego obiekt został uwzględniony w wykazie. Ostateczna decyzja o uwzględnieniu danej morskiej farmy wiatrowej w wykazie może zostać podjęta dopiero po jej włączeniu do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Wykaz infrastruktury krytycznej nie jest jawny.

Technologie wspiera:
Polski offshore wspiera:
Tydzień Energetyka: Francja chce przyciągnąć inwestycje w OZE; Rząd i Orlen szykują arbitraż z Gazpromem; Jak sprawuje się unijna platforma zakupów gazu
Francja dotacje
Rynek energii rozwija:
Elektromobilność napędza:
Materiał Partnera
Rozczarowanie spowodowane niską jakością paneli fotowoltaicznych pamięta się długo po przeminięciu radości spowodowanej niską ceną
DSC02312n
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zielone technologie rozwijają:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!