Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. „Polityka”, Obserwator Finansowy – o unii energetycznej

„Polityka”, Obserwator Finansowy – o unii energetycznej

Choć szczegółowe propozycje coraz bardziej irytują polskich energetyków, to trzeba pogodzić się z faktem, że innej unii nie będzie - pisze Rafał Zasuń w artykule publikowanym na stronach Obserwatora Finansowego oraz tygodnika "Polityka".

Choć szczegółowe propozycje coraz bardziej irytują polskich energetyków, to trzeba pogodzić się z faktem, że innej unii nie będzie – pisze Rafał Zasuń w artykule publikowanym na stronach Obserwatora Finansowego oraz tygodnika „Polityka”.

Dla byłego polskiego premiera, a dziś szefa Rady Europejskiej, unia energetyczna oznaczała przede wszystkim gaz. Kontekst polskich propozycji sprzed dwóch lat był oczywisty: wojna na Ukrainie i pogorszenie stosunków z Rosją podważało zaufanie do gazu ze Wschodu. Zmniejszenie zależności krajów wschodniej Europy od rosyjskiego dostawcy, koniec z nieuczciwymi praktykami rynkowymi Gazpromu, likwidacja ogromnego zróżnicowanie cen gazu w poszczególnych krajach UE, większa integracja rynków i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw – to były cele polskiego rządu – pisze red. Zasuń.

Cały tekst na stronie Polityki

Komisja naciska na rozbudowę interkonektorów, zarządzanie popytem, inteligentne sieci i liczniki. Receptą na rozchwianie rynku spowodowane nieprzewidywalnością OZE mają być kontrakty długoterminowe wytwórców z konsumentami. Wszystko to jest bardzo piękne, tyle że znowu mało konkretne.

berlaymont1
Rynek energii rozwija:

Znamy model rynku, który zaproponuje Komisja Europejska. Jest „szyty” pod odnawialne źródła energii, nastawiony na integrację rynków państw UE i bardzo niechętny mechanizmom wspierania mocy

flagi UE
Rynek energii rozwija:

Finansowany przez PIR i BGK Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorców będzie miał 1,5 mld zł. To wystarczy na dokapitalizowanie Nowej Kompanii Węglowej, choć udział firm energetycznych wciąż jest rozważany.

slaskkopacz3

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!