Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Odnawialne źródła energii
  4. >
  5. Największy projekt repoweringowy w Europie – VSB

Największy projekt repoweringowy w Europie – VSB

Materiał Partnera
Drezno/Zahna-Elster/Jessen, 4 maja 2023 roku – W dniu dzisiejszym odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia prac przełomowego projektu repoweringu farmy wiatrowej Elster. Deweloper projektu VSB, reprezentowany w Polsce przez spółkę zależną VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o., zrealizował w ten sposób jeden z największych projektów repoweringowych w Europie: 50 przestarzałych turbin wiatrowych zostanie zastąpionych 16 nowoczesnymi i bardziej wydajnymi.
76c0aab8-52d6-4856-b441-3569ada41dda

Przy wykorzystaniu mniej niż dwóch trzecich pierwotnej powierzchni, produkcja energii na zmodernizowanej farmie wiatrowej Elster wzrośnie aż sześciokrotnie. Po repoweringu moc farmy wyniesie 105,6 MW, a jej roczna produkcja osiągnie około 235 GWh, co wystarczy do zaopatrzenia w energię odnawialną 67 000 trzyosobowych gospodarstw domowych.

0b6ed920 8292 41e0 b5ba 3ccc7b7ab28b

Dzięki projektowi repoweringu farmy wiatrowej Elster, z dumą pomagamy kształtować proces transformacji w kierunku zrównoważonego krajobrazu energetycznego w Europie. Ten przełomowy projekt świadczy o naszym zaangażowaniu w innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz tworzenie wartości w regionie. Wykorzystując najnowszą technologię i przestrzegając najwyższych standardów środowiskowych, nie tylko zwiększamy efektywność i wydajność farmy wiatrowej, ale także tworzymy lepszą przyszłość dla naszej planety – mówi Frédéric Lanoë, CEO Grupy VSB.

23010301 fb5d 42d2 a822 26c2a1ae5aed

Po kilku latach planowania, zatwierdzania oraz po demontażu 50 starych turbin wiatrowych, rozpoczynają się prace ziemne, a następnie budowa fundamentów, którą, prawdopodobnie w trzecim kwartale 2023 roku, przeprowadzi konstruktor wież hybrydowych – Max Bögl. Pierwsze betonowe segmenty wieży zostaną wzniesione jesienią 2023 roku. Po nich powstaną stalowe segmenty wyprodukowane przez Siemens Gamesa. Instalacja pierwszych turbin planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku, natomiast uruchomienie zmodernizowanej farmy wiatrowej przewidywane jest na koniec przyszłego roku.

Projekt farmy wiatrowej Elster to doskonały przykład tego, jak repowering może zwiększać moc energii odnawialnej i rewitalizować istniejącą infrastrukturę, przyczyniając się tym samym do budowy bardziej ekologicznej przyszłości. Projekt realizowany przez Grupę VSB odzwierciedla szersze ukierunkowanie i zobowiązanie Partners Group do inwestowania w zrównoważone rozwiązania infrastrukturalne nowej generacji, które przynoszą pozytywny wpływ dla interesariuszy na dłuższy czas – mówi David Daum, Dyrektor Zarządzający Private Infrastructure Europe w Partners Group; Członek Zarządu Grupy VSB. Partners Group, wiodąca, globalna firma działająca na rynkach prywatnych, jest większościowym udziałowcem Grupy VSB. Firma nabyła Grupę VSB w 2020 roku w imieniu swoich klientów.

df5d1487 2030 49b4 9585 7ca659931f55

Projekt repoweringu farmy wiatrowej Elster następuje w kluczowym momencie dla europejskiego przemysłu wiatrowego. W sytuacji, gdy znaczna część turbin wiatrowych osiągnie koniec swojej żywotności do 2030 roku, inicjatywy repoweringowe, takie jak projekt farmy wiatrowej Elster, odegrają istotną rolę w osiągnięciu regionalnych i globalnych celów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Szczegółowe informacje na temat modernizacji farmy wiatrowej Elster

www.windfarm-elster.com

O Partners Group

Partners Group to wiodąca, globalna firma działająca na rynkach prywatnych. Od 1996 roku firma zainwestowała ponad 195 mld USD w kapitał prywatny, nieruchomości prywatne, dług prywatny i infrastrukturę prywatną w imieniu swoich klientów na całym świecie. Partners Group dąży do generowania najwyższej stopy zwrotu poprzez kapitalizację tematycznych trendów wzrostu i przekształcanie atrakcyjnych przedsiębiorstw i aktywów w liderów rynku. Firma jest zaangażowanym, odpowiedzialnym inwestorem i dąży do osiągnięcia zrównoważonych zysków z trwałym, pozytywnym wpływem na wszystkich swoich interesariuszy. Z ponad 135 miliardami dolarów w aktywach pod zarządzaniem na dzień 31 grudnia 2022 r., Partners Group zapewnia innowacyjny zakres rozwiązań dla klientów na miarę dla inwestorów instytucjonalnych, państwowych funduszy majątkowych, biur rodzinnych i osób prywatnych na całym świecie. Firma zatrudnia ponad 1800 zróżnicowanych specjalistów w 20 biurach na całym świecie i ma regionalne siedziby w Baar-Zug (Szwajcaria), Denver (USA) i Singapurze. Firma jest notowana na SIX Swiss Exchange od 2006 roku (symbol: PGHN). Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.partnersgroup.com lub do śledzenia na LinkedIn bądź Twitter.

O Grupie VSB

VSB, z siedzibą w Dreźnie (Niemcy), jest jednym z wiodących w Europie pionowo zintegrowanych deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne oraz eksploatacja własnych aktywów jako rosnącego, niezależnego producenta energii. VSB działa w dziewięciu krajach europejskich i dysponuje potencjałem ponad 10 GW. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 1,4 GW. Wraz z firmami powiązanymi Grupa VSB zatrudnia ponad 450 osób. Więcej informacji: www.vsb.energy

Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Ograniczeniu dostaw ropy przez kraje OPEC nie spowodowało wzrostu cen paliw. Teraz ceny ropy będą podatne na nowe decyzje banków centralnych dotyczące stóp procentowych. W Polsce benzyna powinna być tańsza niż jest.
tankowanie paliwo stacja
Największe grupy energetyczne w Polsce zamierzają inwestować w bloki gazowe, ale jednocześnie zapowiadają, że w przyszłości będą chciały w nich spalać wodór. Czy takie plany są realne?
Blok gazowy Ostrołęka wizualizacja fot. Energa
Wizualizacja bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, który ma mieć możliwość współspalania wodoru. Fot. Energa
Technologie wspiera:
Basen „Warszawianka” zamierza wprowadzić zakaz wjazdu samochodów elektrycznych na parking podziemny. Właściciel budynku tłumaczy specyficzne zagrożenia, ale strażacy i eksperci ppoż wyjaśniają, że pożary aut elektrycznych i spalinowych przebiegają bardzo podobnie, a ich gaszenie trwa tyle samo. Zwracają jednak uwagę na pewne różnice.
moc pozaru elektrycznego ev bak bateria
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zainteresowanie dotacjami z programu Mój Prąd jest duże. Budżet może wyczerpać się wcześniej niż w grudniu, kiedy zaplanowano koniec programu.
PV fotowoltaika pompa
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają: