Menu
Patronat honorowy Patronage

Polskie Radio – o „zrzutce” na Nową Kompanię Węglową

O "obowiązkowych" ochotnikach, którzy zainwestują w ratowanie Kompanii Węglowej mówił w rozmowie z Polskim Radiem red. Rafał Zasuń.

O „obowiązkowych” ochotnikach, którzy zainwestują w ratowanie Kompanii Węglowej mówił w rozmowie z Polskim Radiem red. Rafał Zasuń.

Rafał Zasuń ekspert portalu WysokieNapiecie.pl jest przekonany, że ostatecznie spółki skarbu państwa będą musiały pomóc Kompanii Węglowej. – Sytuacja jest taka, że chętni do inwestowania będą musieli się znaleźć. W dłuższej perspektywie nie unikniemy dalszego zamykania kopalń. Mamy jednak rok wyborczy i rząd nie zdecydował się na taki krok – zauważa Zasuń.

Cała wypowiedź na stronie Polskiego Radia

Nasze zdolności eksportu i importu energii z Niemiec mają znacznie wzrosnąć i to o wiele szybciej, niż wcześniej planowano. To świetna wiadomość dla konsumentów, ale wielkie wyzwanie dla polskich elektrowni. Hurtowe ceny prądu za zachodnią granicą są i zapewne pozostaną niższe niż w Polsce.

Eurelectric - największa organizacja branży energetycznej w Europie -  delikatnie potępił polski Urząd Regulacji Energetyki za interwencję w sprawie  przepływów kołowych między Niemcami a Austrią, które utrudniają prace polskiej sieci.

Wiele lat i wiele miliardów dolarów potrzeba, aby po zniesieniu międzynarodowych sankcji Iran był w stanie rzucić na światowy rynek znaczące ilości gazu. Zasoby tego kraju są gigantyczne, ale drogi eksportu bardzo ograniczone. Najszybszą może okazać się LNG.