Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Ropa naftowa
  6. >
  7. Czy rosnące ceny paliw wybiją w górę inflację

Czy rosnące ceny paliw wybiją w górę inflację

Światowe ceny ropy wzrosły skokowo. Powróciły obawy o wzrost inflacji z powodu cen paliw. W Polsce sytuacja jest jednak szczególna, nie było reakcji na wysokie spadki cen ropy, a teraz nie ma na jej wysoki wzrost.
auto paliwo ev

Dla ropy brent cena minimalna z 30 dni to 70 USD za baryłkę. W połowie kwietnia przekroczyła już 86 USD. Rynek został zaskoczony decyzją OPEC+. Inwestorzy wyczekują na kolejne dane z USA i na decyzje Fed, które maja wpływ na zachowania banków centralnych w innych krajach.

– Poszerzony kartel OPEC zdecydował się na cięcie celu produkcyjnego, a ceny wzrosły skokowo. Jednak znajdują się poniżej maksymalnych cen z jakimi mieliśmy do czynienia przed rokiem, gdy w marcu cena ropy brent wybijała nawet 130 USD, a później pozostawała w okolicach 100 USD za baryłkę – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Ze względu na ten efekt bazy powinniśmy jednak obserwować w kolejnych miesiącach spadek inflacji w USA.

Inflacja w marcu w USA spadła do 5,0% r/r z poziomu 6,0%. Oczekiwano zejścia do 5,2% r/r. Inflacja bazowa nieco wzrosła do 5,6% r/r, ale obecnie mamy pierwszy raz sytuację od końca 2020 r., kiedy to inflacja bazowa jest wyższa od inflacji całościowej. Oczywiście wiele w tym efektu bazy, gdyż w zeszłym roku inflacja z lutego na marzec wzrosła z 8 do 8,5%.

Efekt bazy będzie jeszcze silniejszy w kolejnych miesiącach, patrząc jedynie na ceny paliw. W czerwcu zeszłego roku cena galonu benzyny przekroczyła 5 dolarów, a obecnie jest to ok 3.6 dolarów za galon.

Patrząc na wykres cen benzyny w USA można oczekiwać, że w okresie maj-lipiec inflacja może spadać jeszcze szybciej niż obecnie. Nie jest wykluczone, że zaobserwujemy inflację bliską 3%! W takim wypadku dalsze podwyżki stóp procentowych wydawałyby się niepotrzebne. Z drugiej strony warto pamiętać, że za spadek inflacji w głównej mierze odpowiada właśnie wysoka baza z zeszłego roku.

Teraz obserwujemy wyraźne wzrosty cen paliw w USA. Od grudniowego dołka bliskiego 3 dolarów za galon, cena benzyny zdrożała już niemal o 17%. Jeśli ceny utrzymają się na obecnym poziomie lub będą jeszcze rosnąć, a jest na to szansa biorąc pod uwagę ograniczenia produkcji przez OPEC+, to inflacja na koniec roku może ponownie wzrosnąć. W takim wypadku Fed nie może jeszcze złożyć broni, tylko patrzeć kiedy podwyżki stóp procentowych będą miały realny wpływ na ograniczenie inflacji. Jeśli sytuacja w gospodarce pogorszy się, a rynek pracy w końcu dostanie zadyszki, wtedy będzie to oznaka, że stopy procentowe są na wystarczającym poziomie.

– Jednak decyzja OPEC+ może mieć ograniczony wpływ na fundamenty cen ropy ponieważ dotyczy celu produkcyjnego, a nie aktualnej produkcji – wyjaśnia ekspert XTB. – Ta produkcja jest aktualnie niższa od celu produkcyjnego, a to oznacza, że realne cięcie produkcji nie wyniesie 1.6-1,7 mln baryłek dziennie, zostanie ograniczone do 500-700 tys. baryłek.

Co też istotne, produkcja ropy spoza OPEC+ ma nadal rosnąć. Natomiast chiński popyt nie rośnie tak, jak tego oczekiwano. Może okazać się, że decyzja poszerzonego kartelu nie spowoduje nowego trendu dotyczącego cen ropy. I ropa pozostanie w szerokiej konsolidacji cenowej.

Na ten moment wydaje się, że Fed podniesie stopy jeszcze raz w maju.  Najprawdopodobniej będzie to ostatnia podwyżka w tym roku, jeśli inflacja nie zaskoczy dużym skokiem na koniec tego roku.

Jak zmienia się polski rynek, gdy sprzyjająca konsumentom konkurencja została ograniczona poprzez przyłączenie Lotosu do PKN Orlen?

– Jeżeli popatrzymy na polski rynek, na ceny benzyny Pb95, to od początku roku nie obserwujemy większych zmian – komentuje M.Stajniak z XTB. – Ta cena oscyluje blisko 6,70-6,80 zł/l. Nie reagowała na dość drastyczne spadki cen ropy, a teraz nie reaguje na jej skokowy wzrost. Ceny są stabilizowane, jeżeli taka sytuacja utrzyma się, to ze względu na efekt bazy powinny obniżać inflację.

Nawet pięć lat luki inwestycyjnej czeka rynek elektrowni słonecznych, jeśli planowane zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wejdą w życie.
Aerial view top view on blue solar pannels
Farma słoneczna
Fotowoltaikę wspiera:
Materiał Partnera
Współpraca branży energetycznej i startupów to konieczność, bo polityka klimatyczna, transformacja i rozwój odnawialnych źródeł w Polsce wymagają innowacyjnych projektów.
 MG 5001-kopia
Rynek energii rozwija:
Dziś wchodzą w życie przepisy ułatwiające przygotowanie, budowę i eksploatację elektrowni jądrowych. Eliminują m.in. ryzyko wielomiesięcznego przestoju nowo wybudowanej elektrowni, w oczekiwaniu na wydanie zgodny na eksploatację. W specustawie zabrakło jednak jakichkolwiek ułatwień dla małych i modułowych reaktorów jądrowych, co stawia pod znakiem zapytania zapowiedzi ich szybkiej realizacji.
atom jadro pioro
Zmiany zaproponowane przez Brukselę - m.in zwiększenie roli kontraktów różnicowych i PPA - są uznawane przez wiele krajów za niewystarczające. UE czeka jeszcze dyskusja o roli rynków mocy, wsparciu dla energetyki atomowej i ochronie konsumentów.
rynek energii
Rynek energii rozwija:
Fotowoltaikę wspiera:
Partner działu Klimat:
Zielone technologie rozwijają: