Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. WysokieNapiecie.pl w mediach
  4. >
  5. TOK FM – o efektywności energetycznej polskiej gospodarki

TOK FM – o efektywności energetycznej polskiej gospodarki

O szybkiej poprawie efektywności energetycznej w Polsce i magii statystyki mówi w rozmowie z redaktor Aleksandrą Dziadykiewicz w audycji Raport Gospodarczy Bartłomiej Derski.

O szybkiej poprawie efektywności energetycznej w Polsce i magii statystyki mówi w rozmowie z redaktor Aleksandrą Dziadykiewicz w audycji Raport Gospodarczy Bartłomiej Derski.

{norelated}– Polska powinna osiągnąć 9 proc. poprawy efektywności energetycznej do 2020 roku. Z ostatniego raportu GUS wynika, że jesteśmy już bardzo blisko jego osiągnięcia ze wskaźnikiem 8,3 proc. Łyżką dziegciu do tej beczki miodu niech będzie jednak bardzo duża rozbieżność w danych GUS. Rok temu informował on, że przekroczyliśmy już nasz cel, osiągając 9,3 proc. To pokazuje jak trudno jest monitorować ten wskaźnik – wskazywał w rozmowie red. Derski.

– W latach 2003-2013 zużywaliśmy coraz więcej energii, chociaż w ostatnim okresie widać wyraźnie wypłaszczenie, podczas gdy PKB Polski rośnie zdecydowanie szybciej.

– Najbardziej energochłonnymi branżami przemysłu są m.in. hutniczy, papierniczy i chemiczny. Przez ostatnie lata ich efektywność znacznie się poprawiła, bo to im się zwyczajnie opłacało. Zakup nowej maszyny spłacał się w ciągu kilku lat, a później przynosił już czysty zysk. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że te najtańsze metody poprawy efektywności w przemyśle już się wyczerpują, m.in. dlatego, że wymieniliśmy już park maszynowy, a teraz kolejne procenty zaoszczędzonej energii będą wymagały już coraz wyższych nakładów.

Cała rozmowa dostępna na stronie radia TOK FM

Dzięki ostatnim zmiano na światowym rynku LNG, import skroplonego gazu może stać się konkurencyjny cenowo i być trwałym elementem dywersyfikacji źródeł dostaw do UE – stwierdziła Komisja Europejska, rozpoczynając konsultacje długoterminowej strategii wobec LNG. Komisja obiecuje, że dokument będzie gotowy na początku 2016 r.

gaz lng ue terminale

Kompania Węglowa pozbyła się już niemal jednej trzeciej zwałów węgla. Ratuje płynność, ale nadal musi ostro walczyć o przetrwanie.

wegiel ceny zwaly kw

Inwestor i dostawca technologii dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej zostaną wybrani bez publicznego przetargu. Na całościowe zwolnienie z procedury zamówień publicznych polskiej energetyce przyjdzie jeszcze poczekać.

atomowa foto
Technologie wspiera:

Na pomoc dla Kompanii Węglowej spółki skarbu państwa oddadzą głównie aktywa niezwiązane z podstawową działalnością.

weglokoks