Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Węgiel kamienny
  6. >
  7. Pensje w PGG w górę, trzeba zmienić plan zamykania kopalń

Pensje w PGG w górę, trzeba zmienić plan zamykania kopalń

Umowa Społeczna z górnikami już nieaktualna; Parlament Europejski zatwierdza koniec aut spalinowych w 2035 r.; Popyt na gaz spada, ceny także; Tauron robi interes życia na węglu; Planu finansowania atomu nie ma, ale jest zespół; Rosną koszty brytyjskiej elektrowni atomowej
PGG

Podwyżki w PGG

15 lutego związki zawodowe i zarząd Polskiej Grupy Górniczej podpisali porozumienie w sprawie kolejnej podwyżki pensji na 2023 r. Wyniesie ona 14,4 proc. (wskaźnik inflacji za 2022 r.) plus 1 proc. Przeciętna płaca w PGG w 2022 r. to 8800 zł brutto.

Przypomnijmy, że górnicy w PGG dostali już trzy transze po 6 tys. w 2022 r. Kolejna podwyżka płac zmienia na tyle sytuację finansową grupy, że – jak stwierdza porozumienie z 15.02- „ustalona wysokość funduszu wynagrodzeń za 2022 r. wiąże się z koniecznością aktualizacji Wniosku Notyfikacyjnego, zmianą planów operacyjnych poszczególnych jednostek operacyjnych, a w konsekwencji zmianą Umowy Społecznej”.

Umowa rządu ze związkami zawodowymi przewidywała zamknięcie ostatniej kopalni w 2049 r. Pierwsze duże kopalnie miałby być zamykane po 2030 r, a rząd gwarantował dopłaty do wydobycia węgla jeśli będzie ono nieopłacalne. Plan ten został notyfikowany KE, ale ta do tej pory nie zajęła stanowiska.

PE: od 2023 roku koniec z nowymi samochodami spalinowymi

Parlament Europejski przegłosował limity emisji CO2 przez nowe samochody osobowe, zakładające, że od 2035 r. limity te będą wynosić zero. W praktyce oznacza to zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i furgonetek o napędzie spalinowym już za 12 lat. Prowadzić ma to do tego, że po 15 latach obowiązywania nowych przepisów, w 2050 roku praktycznie cały samochodowy transport indywidualny ma być już bezemisyjny. 

Oczywiście, wbrew licznym panicznym głosom, to co przegłosował PE nie oznacza zakazu dla samochodów spalinowych. Auta, po raz pierwszy sprzedane przed 2035 rokiem będą mogły jeździć po europejskich drogach do końca swego żywota. Będzie można również kupić samochód spalinowy, tyle że używany. 

Aby cały plan wszedł w życie, zatwierdzić go jeszcze musi Rada UE czyli rządy państw członkowskich.

Popyt na gaz w Europie spada, ceny także

Ceny gazu na holenderskim hubie TTF spadły pod koniec tygodnia do poziomów sprzed wojny, albo i nawet z końca 2021 r. Gaz z dostawą w 2023 roku można już kupić za około 50 euro za MWh. Co ciekawsze, spadek ceny idzie razem ze spadkiem popytu. Z najnowszych danych think-tanku Breugel za styczeń 2023 wynika, że zużycie gazu w UE było w tym miesięcy o 25% niższe od średniej z poprzednich lat. Czyli znacznie więcej niż 15% cel redukcyjny.

O ile latem oszczędności generował przede wszystkim przemysł, ograniczający zużycie gazu ze względu na wysokie ceny, to zimą pochodzą przede wszystkim z sektora komunalno-bytowego. Zima jest bowiem relatywnie ciepła, dlatego zużycie gazu do ogrzewania też nie jest wysokie. Jak tak dalej pójdzie, to UE wyjdzie z sezonu zimowego z magazynami gazu wypełnionymi w ponad połowie, co będzie dobrym prognostykiem na kolejny sezon. 

Ceny gazu są jednak wciąż dwukrotnie wyższe niż w połowie 2021 r. kiedy Gazprom ograniczył dostawy spotowe.

Specjalny Zespół ds. atomu

Energetyka jądrowa rozwija się u nas tak dynamicznie, że Minister Klimatu i Środowiska musiał powołać specjalny Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Jak zauważa się w uzasadnieniu jego powołania, obecnie w różnych fazach przygotowania lub realizacji znajduje się kilka niezależnych od siebie projektów inwestycyjnych w zakresie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych oraz SMR. Potrzeba powołania Zespołu wynika z dynamizacji podejmowanych w Polsce działań w tym zakresie – czytamy w informacji ministerstwa klimatu. W zespole zasiadają przedstawiciele rządu, PSE i podmiotów, które mają w planach energetykę jądrową. 

Zespół mógłby się w końcu zająć na przykład wyborem jakiegoś modelu finansowego dla państwowego projektu PPEJ. Bo z tego co wiemy, nadal go nie ma, a propozycje, jakie przynajmniej niektórzy chętni składali rządowi, pozostały bez odpowiedzi.

Tauron pożycza od państwa na zakup państwowego węgla

Tauron pożyczył od Banku Gospodarstwa Krajowego pożyczył 750 mln zł na zakup węgla. Od spółki Tauron Wydobycie która – wbrew nazwie – od początku roku należy już do Skarbu Państwa, a nie Taurona. Energetyczna firma sprzedała państwo swoje dwie kopalnie, Sobieski i Janina, za złotówkę.

W dodatku Tauron umorzył im blisko 3 mld zł długu wobec byłej spółki –matki. W rozliczeniu za samą kwotę długu Tauron mógł mieć węgiel od swoich byłych dwóch praktycznie za darmo – a przypomnijmy, że tylko w tym roku zapłaci 2,3 mld zł za węgiel do swoich elektrowni.

Cała operacja nie miała żadnego sensu ekonomicznego, lecz wyłącznie polityczny – w ten sposób wpływowi i nieobliczalni związkowcy z kopalń Tauronu przy pomocy parasola politycznego zapewnili swojej spółce dolce vita w czasach dobrej koniunktury na węgiel kosztem byłej „matki”.

Rosną koszty brytyjskiej elektrowni atomowej

EDF poinformował, że szacowane koszty budowy nowego bloku w Hinkley Point C o mocy 1600 MW sięgną 32 mld funtów. To o 20 proc. więcej niż poprzednia podawana kwota, 26 mld funtów. Przypomnijmy, że planowane w 2016 koszty wynosiły 18 mld funtów. EDF zwrócił się do swego chińskiego partnera, CGN, który objął 33 proc. udziałów w Hinkley Point o partycypację we wzrastających kosztach, ale jak poinformowała francuska spółka, prawdopodobieństwo, że Chińczycy się nie zgodzą „jest wysokie”.

Nie wiadomo jak wzrost cen odbije się na gwarantowanej przez rząd UK cenie prądu z elektrowni, która ma wynosić 92,5 funta za MWh.

Elektromobilność napędza:
Resort rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, która ma pobudzić renowację najsłabiej ocieplonych budynków i zakończyć erę węgla i gazu w ogrzewaniu.
Energy efficiency rating of buildings for sustainable development
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają: