Menu
Patronat honorowy Patronage

Ujawnij kopciucha – antysmogowa kampania społeczna

„Ujawnij kopciucha” pod taką nazwą wystartowała kampania społeczna organizowana przez FUNDACJĘ MAKE IT GREEN z Warszawy. Celem kampanii jest zachęcenie Polaków do aktywnej współpracy z władzami w walce ze smogiem. 

Organizatorzy chcą przekonać Polaków do zgłaszania odpowiednim organom państwowym potencjalnych wykroczeń związanych ze spalaniem w piecach odpadów lub niedozwolonego materiału opałowego. 

Wiemy, że obecne przepisy dotyczące na przykład wysokości kar które mogą zostać nałożone nie są do końca adekwatne do skali problemu. Mamy jednak nadzieję, że zwiększona liczba tego rodzaju zgłoszeń spowoduje również większe zainteresowanie władz samorządowych problemem smogu – a w konsekwencji szybszą wymianę starych pieców czy na przykład zwiększenie liczebności odpowiednio przeszkolonego personelu w gminach który będzie w stanie przeprowadzać skuteczne kontrole – mówi Tomasz Małecki – jeden z organizatorów akcji. 

<iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/763SHqaq2cU” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen></iframe>

W ramach kampanii organizatorzy zachęcają do zgłaszania naruszeń prawa oraz umieszczania na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych zdjęć i filmów z miejsc w których potencjalnie mogą być spalane odpady lub nieodpowiednie materiały. 

Zależy nam, żeby każdy Polak reagował na takie sytuacje i zgłaszał potencjalne miejsca w których są wykroczenia odpowiednim organom. Jest to jedna z niewielu rzeczy, którą każdy z nasz może zrobić aby dbać o jakość powietrza – mówi Tomasz Małecki. 

Organizatorzy zaprogramowali również bota (internetowego robota), z którym można porozmawiać na komunikatorze Messenger z poziomu jednego z serwisów społecznościowych, aby dowiedzieć się pod jakim numerem telefonu można zgłosić potencjalne miejsca w których są spalane odpady.  

Chcemy przekonać Polaków do podjęcia działań związanych z naszą kampanią poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji. Aby dowiedzieć się pod jakim numerem telefonu można zgłosić potencjalne miejsca w których są spalane odpady wystarczy w rozmowie z botem podać nazwę gminy w której doszło do zdarzenia. W tej chwili robot potrafi podać numery telefonów interwencyjnych straży miejskiej we wszystkich miastach na prawach powiatu, a także we wszystkich gminach woj. śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego w których funkcjonuje straż gminna lub miejska. Stale rozszerzamy bazę gmin na temat których można porozmawiać z botem.  

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu