Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie

Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie

Materiał Partnera
Przy dynamicznie zmieniających się cenach energii optymalizacja jej zużycia może przynieść wymierne oszczędności w firmowych budżetach. Nie dziwi więc, że przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po rozwiązania, które pozwolą na wygenerowanie oszczędności i zmniejszenie zużycia energii.
zużycie energii

Takie usługi ma w swojej ofercie Energa Obrót w ramach dużego pakietu usług efektywnościowych.

Optymalizacja kosztów zużycia energii to nie tylko jej mniejsze zużycie. Czasem wystarczy zmienić kilka parametrów, by przy tym samym poziomie konsumpcji energii obniżyć rachunki za to medium w przedsiębiorstwie.

Firmy, które rozumieją wpływ biznesu na otoczenie, ale są też świadome dynamicznej sytuacji gospodarczej, wdrażają rozwiązania sprzyjające optymalizacji zużycia energii. Uważnie analizują własne zapotrzebowanie na energię, dążąc do jej optymalnego wykorzystania – wpływa to także na obniżenie rachunków. Finansowy cel w tym przypadku łączy się ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Nie zawsze jednak możliwe jest zmniejszenie zużycia energii, szczególnie w firmach o charakterze produkcyjnym. W takiej sytuacji Energa Obrót proponuje inne rozwiązanie – pomoc w optymalizacji parametrów zużycia. Pozwala to na zmniejszenie kosztów energii przy utrzymaniu jej zużycia na tym samym poziomie. Aby jednak ta operacja się powiodła, trzeba wiedzieć, gdzie szukać oszczędności i jakich zmian dokonać.

Postaw na audyt energetyczny

Aby precyzyjnie określić miejsce i sposób, w jaki można obniżyć konsumpcję energii, firmy decydują się na przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa lub audytu efektywności energetycznej. Pozwoli on przeanalizować bieżące zużycie energii i zdiagnozować stan techniczny wykorzystywanych w firmie urządzeń i instalacji. Na tej bazie eksperci mogą zaproponować wdrożenie konkretnych optymalizacji, które zmniejszą zużycie energii, a co za tym idzie mogą przynieść firmie realne oszczędności.

zużycie energii

Audyty są przeprowadzane zgodnie z wymaganiami ustawy o efektywności energetycznej i jej aktów wykonawczych. Z pewnością dla wielu przedsiębiorców audyt może okazać się opłacalny. Wyniki przeprowadzonego audytu są podstawą do wprowadzenia odpowiednich zmian w zakresie użytkowania sprzętu, wymiany urządzeń na bardziej nowoczesne (energooszczędne), optymalizacji linii produkcyjnych, czy przejścia na zasilanie (choćby częściowe) energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Wizualizacja profili zużycia

Polska gospodarka ogólnie przestawia się na oszczędzanie energii – zarówno w sektorze produkcji, jak i w usługach. Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazały, że blisko 75 proc. dużych firm już wdrożyła lub planuje wdrożyć technologie zmniejszające zużycie energii.

W odpowiedzi na tę sytuację Energa Obrót proponuje usługę wizualizacji profili zużycia. Jak aplikacja może pomóc w oszczędzaniu energii w firmie?

Dzięki niej można na bieżąco monitorować zużycie – nawet w czasie rzeczywistym. Innowacyjna aplikacja jest wyposażona w wygodny dla użytkownika interfejs, który czytelnie wyświetla dane pomiarowe w formie graficznej (odświeżane co minutę). Jednocześnie aplikacja rejestruje historyczne dane dotyczące zużycia energii czynnej i biernej oraz mocy. Użytkownik może sprawdzić zużycie dla ostatnich 15 minut, godziny, doby, tygodnia, miesiąca czy roku.

Poza wizualizacją profili energetycznych pojedynczych punktów pomiarowych aplikacja umożliwia także tworzenie wirtualnych punktów pomiarowych. Pozwalają one na wykonywanie działań matematycznych (suma, różnica, iloraz, iloczyn) na rejestrowanym zużyciu dla wybranych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Czytaj także: Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie?

Oferowane rozwiązanie pozwala dodatkowo na włączenie tzw. strażnika mocy umownej. Bazując na danych pomiarowych zbieranych w czasie rzeczywistym, alarmuje on o przekroczeniu wartości zadeklarowanej mocy, co umożliwia błyskawiczną reakcję. Komunikat alarmowy wyświetlany jest nie tylko w oknie aplikacji, ale też może zostać wysłany e-mailem lub SMS-em. Alarmy są generowane na podstawie odczytu przekroczeń zdefiniowanej wartości średniej mocy w okresie minuty, 15 minut, godziny.

Kompensacja mocy biernej

Zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej można również osiągnąć dzięki ograniczeniu poboru mocy biernej. Jest to możliwe po zainstalowaniu indywidualnie zaprojektowanego układu kompensacji.

Kompensacja mocy biernej jest najbardziej opłacalna dla odbiorców biznesowych posiadających grupę taryfową w kategoriach A, B i C.

Energia bierna jest niezbędna do prawidłowego działania urządzeń, jednak powoduje jednocześnie duże obciążenie sieci. Przeciążona mocą bierną sieć nie funkcjonuje prawidłowo, jest narażona na straty cieplne oraz powoduje szybsze zużywanie się transformatorów i linii kablowych. Zarówno dostawca energii, jak i jej odbiorcy powinni zatem dążyć do ograniczenia zużycia mocy biernej. Dla klientów będzie to oznaczało niższe rachunki, a dla dystrybutora lepsze warunki funkcjonowania sieci i jej większą żywotność.

Zobacz rozwiązania Energa Obrót

baner 1200x400px jak zwiekszyc efektywnosc 3
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Na stacjach paliw powinno być już zdecydowanie taniej, ale nie jest. Jakie ceny zobaczymy przed świętami i z początkiem 2023 roku?
Zrzut ekranu 2023-02-06 131513
TIM
Materiał Partnera
Enel X to jedna z największych na świecie firm z branży energetycznej. Oferuje dostawy odnawialnych źródeł energii, doradztwo energetyczne, inteligentne systemy do zarządzania energią – a to wszystko w duchu zrównoważonego rozwoju. Klientami Enel X nie są wyłącznie największe korporacje czy samorządy. Ty również możesz skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, jakie oferuje firma. Sprawdź, co możesz zyskać!
Enel-X-Way-JuicePump 1
Technologie wspiera:
Elektromobilność napędza:
Zielone technologie rozwijają:
Z resortu odchodzi dyrektor Tomasz Nowacki, jedna z kluczowych postaci polskiego programu energetyki jądrowej. Jego miejsce zajmie Paweł Pytlarczyk, dotychczasowy zastępca. Nowacki ma odpowiadać za atomowy projekt PGE.
atom