Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Klimat
  4. >
  5. Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie?

Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie?

Materiał Partnera
Przy dynamicznie zmieniających się cenach optymalizacja zużycia energii może przynieść odczuwalne oszczędności w firmowych budżetach. Nie dziwi więc, że biznes coraz częściej sięga po Audyt Efektywności Energetycznej. Taką analizę zużycia energii i stanu technicznego urządzeń, obiektów i instalacji przeprowadza Energa Obrót. Na czym polega i dlaczego warto ją zlecić?
colleagues discussing financial data sitting at a table in a cafe.
close up. colleagues discussing financial data sitting at a table in a cafe. photo with a copy-space.

Duże zmiany na rynku cen energii powodują duże problemy w firmowych budżetach. Wiele przedsiębiorstw boryka się z tego tytułu z wielkimi problemami finansowymi. Ci, którzy w tym roku poradzili sobie z tym problemem, mają jednak nie lada wyzwanie przy planowaniu budżetu na przyszły rok. Rosnące koszty powodują gorączkowe poszukiwanie oszczędności. Wiele firm szuka ich samym poziomie zużycia energii. Aby jednak precyzyjnie określić miejsce i sposób, w jaki można obniżyć jej konsumpcję, decydują się na przeprowadzenie Audytu Efektywności Energetycznej. Pozwoli on przeanalizować obecne zużycie energii i zdiagnozować stan techniczny wykorzystywanych w firmie urządzeń i instalacji. Na tej bazie eksperci proponują wdrożenie optymalnych zmian, które zmniejszą konsumpcję energii , a co za tym idzie przyniosą firmie realne oszczędności.

Czym jest Audyt Efektywności Energetycznej?

Audyt Efektywności Energetycznej (AEE) jest przeprowadzany zgodnie z wymaganiami ustawy o efektywności energetycznej. Nie jest obowiązkowy (w przeciwieństwie do obowiązkowego dla dużych podmiotów Audytu Energetycznego Przedsiębiorstw), jednak z pewnością dla wielu przedsiębiorców okaże się opłacalny. Wyniki przeprowadzonego audytu są podstawą do wprowadzenia zmian w zakresie użytkowania sprzętu, wymiany urządzeń na bardziej nowoczesne (o mniejszym poborze energii), optymalizacji linii produkcyjnych, czy przejścia na zasilanie (przynajmniej częściowe) energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Audytorzy mogą ponadto określić i wskazać potencjalne źródła zagrożeń oraz ewentualnych awarii – to pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.

Dodatkowe korzyści

Kolejną korzyścią z przeprowadzenia AEE jest możliwość uzyskania Białego Certyfikatu. Jest on przyznawany przez Urząd Regulacji Energetyki na podstawie złożonego wniosku, opracowanego i przygotowanego w wyniku audytu (jako część usługi). Biały Certyfikat jest świadectwem efektywności energetycznej przyznawanym za podejmowanie działań prooszczędnościowych i stanowi potwierdzenie ilości zaoszczędzonej energii finalnej w wyniku wprowadzenia i zrealizowania projektów poprawiających efektywność energetyczną. Co więcej, Białe Certyfikaty stanowią prawa majątkowe i mogą być przedmiotem transakcji na Towarowej Giełdzie Energii, co pozwala na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Warto się tym zainteresować, tym bardziej że ich wartość systematycznie rośnie, a coraz większy popyt na nie sprawia, że są łatwo zbywalne – zainteresowane zakupem są głównie przedsiębiorstwa sprzedające odbiorcom końcowym energię elektryczną, paliwa gazowe i ciekłe oraz ciepło.

Oprócz korzyści stricte finansowych Białe Certyfikaty mają także pozytywny wpływ na odbiór firmy jako dbającej o dobro środowiska naturalnego i zaangażowanej w projekty proekologiczne. Nie jest to tylko slogan, ponieważ wprowadzane po audycie zmiany (niezbędne do uzyskania certyfikatu) przyczyniają się do zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko.

Jak przeprowadzić audyt?

Audyty Efektywności Energetycznej wykonuje Energa Obrót. Firma pomaga również w przeprowadzeniu wszelkich formalności w celu uzyskania Białego Certyfikatu. Co ważne, Energa Obrót zapewnia w tym zakresie kompleksową obsługę, bez nadmiernego angażowania klienta. Dostarcza raport zawierający informacje na temat energochłonności z pełnymi wynikami analizy oraz konkretnymi rozwiązaniami do wdrożenia.

Energa Obrót wyróżnia się na rynku dużym doświadczeniem i wysoką skutecznością. W ramach wdrożeń po zrealizowanych audytach pomogła już wielu swoim klientom w wygenerowaniu oszczędności. Współpraca odbywa się na jasnych warunkach i stanowi realne wsparcie dla biznesu.

Ban 1200x800 AEE 1X
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Polski offshore wspiera:
Materiał Partnera
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to technologia umożliwiająca ponowne wykorzystanie ciepła, którym ogrzewany jest budynek. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, w której ciepłe powietrze ucieka bezpowrotnie przez kominy wentylacyjne.
Dachowe kominy wentylacyjne
Rekuperacja na dachu
Technologie wspiera:
Partner działu Klimat:
Po ogromnych wzrostach cen prądu na giełdach przyszły spektakularne spadki. Wahania praktycznie nie wpłynęły na ceny ładowania elektryków oferowane np. przez Volkswagen i Audi. Z kolei na stacjach GreenWay, dzięki ruszającej promocji, naładujemy elektryka najtaniej w historii. Ile kosztuje dziś jazda autem elektrycznym i jak może się to zmienić w 2023 roku? Policzyliśmy.
Koszty podróży samochodem benzynowym i elektrycznym w latach 2018-2023
Koszty podróży samochodem benzynowym i elektrycznym w latach 2018-2023
Tydzień Energetyka: NABE dopiero w marcu; Atomowy tydzień rządu; PGNiG już z Orlenem; Rząd zaskarżył unijny obowiązek oszczędzania gazu; Olbrzymi pakiet pomocy w Niemczech
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa
Technologie wspiera:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!