Menu
Patronat honorowy Patronage

Dyrektywa ETS uchwalona przez Parlament Europejski

Europosłowie […]

Europosłowie przyjęli zmiany, które mają podwyższyć ceny uprawnień do emisji CO2. Dyrektywa wejdzie w  życie w 2021 r.

Kluczowe postanowienia Dyrektywy, omawianej wcześniej przez WysokieNapiecie.pl, to:

– utworzenie mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej, który ma wymusić wycofanie części uprawnień z rynku. To z kolei powinno spowodować wzrost cen.

– Polska i i inne kraje regionu będą miały prawo rozdać 60 proc. uprawnień za darmo, ale w warunkach aukcji oraz wypełnić kryteria inwestycyjne, m.in. dywersyfikację źródeł energii.

– utworzenie Funduszu Modernizacyjnego, z którego ponad 40 proc. uprawnień trafi do Polski. Nie mogą być one jednak wykorzystane na paliwa kopalne, mają służyć przede wszystkim OZE oraz efektywności energetycznej. Wyjątkiem są elektrociepłownie w Rumunii i Bułgarii.

Dyrektywa zostanie teraz formalnie, już bez zmian,  przyjęta przez Radę UE, czyli ministrów środowiska.

Partnerzy portalu

Dużo mówi się ostatnio w branży o kosztach poszczególnych technologii wytwarzania energii elektrycznej, tendencjach i perspektywach rozwoju oraz o krajowych potrzebach systemowych, zobowiązaniach wspólnotowych i trendach politycznych. Spójrzmy na tą problematykę z perspektywy systemów wsparcia i ich roli w kontekście odnawialnych źródeł energii.
Zielone technologie rozwijają:

Partnerzy portalu

Partnerzy portalu

Od 1990 roku wytwarzanie ekologicznej energii elektrycznej w Niemczech wzrosło o 1000%, a eksport prądu osiągnął właśnie kolejny rekord – wynika ze wstępnych danych za 2017 rok, przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl. Niemcy są jednak dalecy od samozadowolenia, bo rekordowe wyniki przykrywa cień porażki do jakiej musiała przyznać się kanclerz Merkel.

Partnerzy portalu

W ciągu kilkunastu najbliższych na energetyce atomowej w UE można będzie zarobić kilkadziesiąt mld euro. Ale nie na budowie nowych elektrowni, a wręcz przeciwnie- na rozbieraniu starych.
Technologie wspiera:

Partnerzy portalu