Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Fundusz Transformacji Energetyki także dla elektrowni węglowych?

Fundusz Transformacji Energetyki także dla elektrowni węglowych?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza przychylić się do propozycji z konsultacji społecznych i rozszerzyć listę przedsięwzięć, na które pójdą pieniądze z Funduszu Transformacji Energetyki. Do FTE trafić ma około 100 mld zł pozyskanych ze sprzedaży 40 proc. uprawnień do emisji CO2.
CO2
Elektrownia

MKiŚ opublikowało raport z konsultacji społecznych projektu zmiany ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przypominamy, że to druga wersja projektu, pojawiła się wiosną tego roku. Po wielu miesiącach ministerstwo odniosło się do zgłoszonych w konsultacjach uwag. Z opublikowanych informacji wynika, że zamierza uwzględnić propozycję zgłoszoną przez Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie i PGE i do listy wspieranych przedsięwzięć dopisać konwencjonalne (węglowe) elektrownie. Propozycja dotyczy :

  • poprawy efektywności energetycznej i sprawności wytwarzania, skutkującej ograniczeniem emisji CO2 istniejących bloków energetycznych/jednostek konwencjonalnych;
  • zwiększania elastyczności pracy oraz obniżania minimów technicznych istniejących bloków energetycznych/jednostek konwencjonalnych, celem zwiększenia niezawodności i stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego oraz wykorzystania synergii wynikających ze współpracy OZE i jednostek konwencjonalnych;
  • konwersji istniejących bloków energetycznych/jednostek konwencjonalnych na jednostki wielopaliwowe;
  • zgazowywania węgla.

Jednocześnie projekt zakłada, że z FTE nie dofinansowuje się przedsięwzięć związanych z wytwarzaniem energii przy wykorzystaniu stałych paliw kopalnych, z zastrzeżeniem paliw do energetyki jądrowej.

NFOSiGW

Od SMR-ów po pompy ciepła

Po zmianach lista wspieranych z FTE przedsięwzięć wydłużyłaby się do 18 punktów. Listę otwiera energetyka jądrowa, która – co zostanie dopisane – może zostać wykorzystana w elektroenergetyce, ciepłownictwie i przemyśle. Doprecyzowany ma być zakres wspierania systemów ciepłowniczych. Według propozycji wspierane ma być „wytwarzanie ciepła, chłodu, kogeneracji, poligeneracji, budowy, rozbudowy i modernizacji systemów publicznych sieci ciepłowniczych lub chłodniczych oraz infrastruktury związanej z dostarczaniem ciepła lub chłodu systemowego oraz rozwoju systemów monitorowania i zarządzania publicznymi sieciami ciepłowniczymi lub chłodniczymi mających na celu osiągnięcie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego”. MKiŚ doprecyzuje też wspieranie spalarni odpadów, wodoru, biometanu, ciepła odpadowego i przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem dwutlenkiem węgla. Planuje też na liście uwzględnić pompy ciepła wykorzystywane w systemach ciepłowniczych i indywidualnie.

Czytaj także: Targi o Fundusz Transformacji Energetyki

Wiele uwag dotyczyło braku konsultacji decyzji rady FTE ze stroną społeczną. MKiS zapewnia, że projekt zostanie uzupełniony o zapisy wskazujące na możliwość powoływania przez Przewodniczącego Rady FTE zespołów roboczych, w pracach których będą brali udział przedstawiciele strony społecznej, naukowcy i przedstawiciele poszczególnych branż i sektorów.

Zielone technologie rozwijają:
Tydzień Energetyka: Samorządy będą wozić węgiel? Kolejne mrożenie cen prądu, ale bez konkretów; UE debatuje nad maksymalnymi cenami gazu; Kabel do Szwecji sprawny; Francuskie reaktory wracają do służby
Węgiel port statek 2 Fot. PGE
Sieci ładowania aut elektrycznych w końcu powszechnie zaczynają ze sobą współpracować, jak od lat dzieje się to w przypadku sieci telefonicznych. Podczas eRajdu z Warszawy do Stambułu przekonaliśmy się, że na koniec Europy w końcu da się dojechać elektrykiem z tylko jedną kartą do ładowania w ręku. Ale poczekajmy jeszcze z otwieraniem szampana.
erajd stacja ladowania ev bulgaria
Materiał Partnera
Niezależnie od rodzaju turbiny, każdy jej element został starannie zaprojektowany. Warto więc postarać się, by również podczas eksploatacji w turbinie pracował środek smarny stworzony z myślą o najlepszej ochronie i niezawodnym działaniu sprzętu.
Shell Turbine check
Two Shell employees ensuring that the power turbines are operating smoothly and efficiently.
Technologie wspiera: