Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Gaz
  6. >
  7. Oleje Shell Turbo – z myślą o maksymalnych osiągach turbin

Oleje Shell Turbo – z myślą o maksymalnych osiągach turbin

Materiał Partnera
Niezależnie od rodzaju turbiny, każdy jej element został starannie zaprojektowany. Warto więc postarać się, by również podczas eksploatacji w turbinie pracował środek smarny stworzony z myślą o najlepszej ochronie i niezawodnym działaniu sprzętu.
Shell Turbine check
Two Shell employees ensuring that the power turbines are operating smoothly and efficiently.

Coraz wyższe wydajności turbin gazowych sprawiają, żeurządzenia te są coraz bardziej obciążone,
a ich eksploatacja wymaga szczególnej uwagi. Jednocześnie wiele firm nie docenia potencjalnych oszczędności wynikających ze skutecznego zarządzania środkami smarnymi. Według badań zleconych przez Shell Lubricants, wiele osób nie zna wysokości możliwych do osiągnięcia oszczędności. Ponad połowa (56%) firm uznaje, że wybór właściwego środka smarnego może pomóc zredukować koszty
o co najmniej 5%, podczas gdy w rzeczywistości wysokowydajneśrodki smarne klasy premium mogą obniżać całkowite wydatki na konserwację aż o 20-30%[1].

Specjalistyczne oleje turbinowe Shell

Z myślą o optymalizacji działania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów powstała gama olejów turbinowych Shell Turbo. Właściwości środków smarnych Shell pozwalają na zapewnienie lepszej ochrony, wysokiej wydajności układów i wydłużenie żywotności oleju.

Pail packshot of Shell Turbo S4 GX
Pail packshot of Shell Turbo S4 GX

Gama olejów turbinowych Shell obejmuje m.in.: oleje Shell Turbo T, Turbo S4 i Turbo S5 DR. Produkty te doskonale nadają się do smarowania oraz chłodzenia łożysk w różnego rodzaju maszynach wirujących – dotyczy to przede wszystkim turbin gazowych i parowych. Świetnie sprawdzają się również w charakterze płynów roboczych w układach regulacji zespołów turbinowych oraz urządzeń przemysłowych.

Środki smarne precyzyjnie dopasowane do sprzętu

By sprostać wyzwaniu różnorodności rozwiązań technicznych i zastosowań sprzętu, Shell oferuje portfolio olejów umożliwiające wybór produktu odpowiadającego indywidualnym potrzebom technicznym i operacyjnym. Do przemysłowych turbin parowych, lekko i wysoko obciążonych układów gazowych i gazowo-parowych oraz turbokompresorów przeznaczone są oleje Shell Turbo S4. Tak jak pozostałe wysokogatunkowe oleje turbinowe Shell, oleje Turbo S4 wytwarzane są z wysokiej jakości baz olejowych, wzbogaconych o rozmaite dodatki – inhibitory korozji, inhibitory utleniania, dodatki deemulgujące czy przeciwzużyciowe. Stosowanie olejów Shell Turbo S4 zapewnia wydłużenie żywotności, długookresową wydajność i ochronę przed zużyciem w najbardziej wymagających warunkach. Dodatkowo te środki smarne minimalizują powstawanie osadów i szlamu, nawet w sytuacji cyklicznych, szczytowych obciążeń.

Korzyści dla użytkowników olejów turbinowych Shell

Zastosowana w olejach Shell Turbo technologia GTL (gas-to-liquid) pozwala na znaczne wydłużenie wydajności i daje doskonałą odporność na utlenianie. Wyjątkowe właściwości olejów w tej technologii pozwalają sprostać wymaganiom stawianym przez turbiny pracujące na najwyższych parametrach. Stosowanie wysokowydajnych olejów turbinowych Shell Turbo w połączeniu z regularnym monitorowaniem stanu oleju pomoże operatorom obniżyć koszty związane z nieplanowanymi przestojami oraz maksymalizować wydajność pracy maszyn.

Autor: Mateusz Jarosz, Ekspert Techniczny w Dziale Olejów i Smarów Shell Polska


[1] Ankieta zlecona przez firmę Shell Lubricants i przeprowadzona przez firmę Edelman Intelligence w oparciu o 121 wywiadów przeprowadzonych z personelem z 8 krajów (Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Rosja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone) pracującym w sektorze energetycznym, który zakupił, wpłynął na zakup lub użycie środków smarnych/smarów w ramach swoich obowiązków od listopada do grudnia 2015 roku.

Technologie wspiera:
Senat znacząco rozszerzył grono beneficjentów planowanego ustawowo zamrożenia w przyszłym roku cen prądu. Tegoroczne ceny mają przysługiwać także małym firmom, limity zużycia zostały podniesione. Senackie poprawki trafią jeszcze do Sejmu.
Prąd
Partner działu Klimat:
Rynek energii rozwija:
Już prawie trzy miesiące w sejmowej zamrażarce leży rządowy projekt nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Choć badania opinii społecznej pokazują duże poparcie dla lądowej energetyki wiatrowej, a dane rynkowe jej mocny wpływ na obniżanie cen energii, to antywiatrakowe środowiska w obozie władzy wciąż mają decydujący głos.
Woman with drawing at wind turbines
Fot. Depositphotos
Zielone technologie rozwijają:
Rynek energii rozwija:
Materiał Partnera
Gwałtownie rosnące ceny energii powodują, że przedsiębiorstwa coraz intensywnie szukają sposobów, by zmniejszyć rachunki. Możliwości jest sporo. Jednym z takich narzędzi jest DSR, dzięki któremu nie tylko zmniejszymy zużycie energii, ale jeszcze dostaniemy za to pieniądze.
Rising prices and the energy crisis concept. Rising electricity
Rynek energii rozwija: