Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. „Ratownicy. Pasja zwycięstwa” – zapowiedź

„Ratownicy. Pasja zwycięstwa” – zapowiedź

Książka do ratownikach górniczych i ich ekstremalnych doświadczeniach do księgarń trafi na początku czerwca. U nas już wkrótce będzie do wygrania.

ratownicy pasja zwyciestwa

„Zawsze idziemy po żywego” – to motto najnowszej, trzeciej już książki duetu Baca-Pogorzelska – Jodłowski. „Ratownicy. Pasja zwycięstwa” powstała w ramach cyklu Górnictwo 2_0. Do księgarń trafi na początku czerwca. U nas już wkrótce będzie do wygrania.

ratownicy%20pasja%20zwyciestwaJej oficjalna premiera zaplanowana jest na 12 czerwca w Bytomiu w Teatrze Tańca Rozbark (dawna kopalnia Rozbark). 

Przypomnijmy – w ramach Górnictwo 2_0 wydano dotychczas „Drugie życie kopalń” oraz „Babską szychtę”. Tym razem bohaterami książki Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Tomasza Jodłowskiego są ratownicy górniczy – zarówno emerytowani, jak i pracujący do dziś, zarówno zawodowi, jak i kopalniani. Są tu historie straszne, ale i śmieszne, zakończone szczęśliwie i te bez happy endu. Są akcje ratownicze trudne i dziwne, długie i ekspresowe, pionierskie i rutynowe. Ale przede wszystkim są tu niesamowici ludzie, dla których ludzkie życie ma najwyższą wartość. 

Jak przez ponad sto lat rozwinęło się ratownictwo górnicze w Polsce? Jak swoją pracę wykonywali ratownicy cztery dekady temu? Jak wykonują ją dzisiaj? Czy można ratować kogoś, kto nie wie nawet, że jest ratowany? Dlaczego i kiedy ratownicy wspierają strażaków? Do czego używali silnika samolotu odrzutowego? Czy w ratowniczej komorze ćwiczeń można się zgubić? Kto zapłaci za akcję ratowania psa ze studni nad morzem, do której ze Śląska wzywa się ratowników górniczych? I czy za nieposłuchanie dowódcy akcji grozi kara? Dlaczego ratownicy nawet po najbardziej traumatycznych przeżyciach powracają do zawodu? Kim w akcji są „topielcy” i „wisielcy”? Czy kradzież pochłaniacza może wyjść na dobre? – miedzy innymi o tym opowiadają bohaterowie „Ratowników”.

Po katastrofie w kopalni Krupiki w 2011 r., gdzie akcję ratowniczą śledziłam kilkadziesiąt godzin czekając na efekty w kopalni, w Suszcu, wiedziałam, że książka o ratownikach górniczych musi powstać. Wiedziałam, że ją napiszę, ale myślałam, że ten pomysł musi jeszcze trochę poczekać, że będę musiała jeszcze bardziej dorosnąć do tego tematu. Ostateczna decyzja zapadła po dramatycznej akcji ratowniczej w kopalni Mysłowice-Wesoła jesienią 2014 r. – mówi Karolina Baca-Pogorzelska.

„Ratownicy. Pasja zwycięstwa” zostali wydani w wersji polsko-angielskiej pod patronatem portalu WysokieNapiecie.pl i „Dziennika Zachodniego”.

Konkurs, w którym nasi czytelnicy będą mogli wygrać albumy, ogłosimy na naszych profilach na facebooku i twitterze. Zapraszamy do śledzenia nas w tych serwisach.

Rynek energii rozwija:

"Dziennik" powołuje się na wyliczenia portalu WysokieNapiecie.pl dotyczące postępowania Komisji Europejskiej w sprawie możliwego nadwsparcia wspólspalania biomasy.

Trwa wyścig o to, kto pierwszy opracuje i dostarczy technologię magazynowania prądu na szeroką skalę.

tesla
Rynek energii rozwija:

Transmisja online Perspektywa rynków energii, a unia energetyczna. 20 maja 2015, godz.11:00 Redakcja tygodnika "Polityka"

perspektywa
Rynek energii rozwija:

Uratowanie Kompanii Węglowej wymaga trzech elementów: pozyskania 3,2 mld zł kapitału, zgody banków - wierzycieli na przeniesienie długu oraz zatwierdzenia planu przez Komisję Europejską. I wszystko to musi nastąpić niemal równocześnie.  

nowa kw prognozy