Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Energetyka konwencjonalna
  4. >
  5. Baltic Pipe zapięte na ostatni guzik

Baltic Pipe zapięte na ostatni guzik

Zezwolenie na eksploatację podmorskiej części Baltic PIpe jakie otrzymał Gaz-System zakończyło w praktyce inwestycyjną część całego projektu. Wcześniej nadzór budowlany zezwolił na uruchomienie gazociągu Goleniów-Lwówek.
Baltic-Pipe

Ostatnia decyzja

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB), wydając pozwolenie na użytkowanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe aż po wody duńskie, zakończył jednocześnie proces uzyskiwania zgód i decyzji administracyjnych, niezbędnych do uruchomienia całego systemu. Wcześniej duńska agencja energetyczna Energistyrelsen wydała Energinetowi i Gaz-Systemowi pozwolenia na eksploatację części Baltic Pipe, leżących na duńskich wodach. Gaz-System, który jest właścicielem bałtyckiej części Baltic Pipe dostał pozwolenie na eksploatację fragmentu, leżącego na wodach terytorialnych Danii na Bałtyku, aż po wejście na brzeg wyspy Zelandia w zatoce Faxe. Natomiast Energinet dostał pozwolenie na eksploatację 105 km odcinka na Morzu Północnym – na duńskich wodach terytorialnych i szelfie kontynentalnym, a drugie dla fragmentu gazociągu, ułożonego przez cieśninę Mały Bełt.

Dodatkowo cały gazociąg podmorski otrzymał certyfikat zgodności DNVGL-ST-F101 – ważnym w przemyśle naftowym i gazowym dokumentem jakości wykonania gazociągów. To potwierdzenie, że został zbudowany z poszanowaniem bezpieczeństwa publicznego i środowiska.

Baltic Pipe
Baltic Pipe

Lądowa odnoga Baltic Pipe też z pozwoleniem

Komplet pozwoleń ma też już cały gazociąg Goleniów-Lwówek wraz z infrastrukturą towarzyszącą lądowa odnoga Baltic Pipe, która przesyłać będzie gaz w głąb polskiego systemu przesyłowego. Gazociąg prowadzi od rozbudowanej specjalnie na potrzeby Baltic Pipe tłoczni w Goleniowie do skrzyżowania z gazociągiem jamalskim w Lwówku. Zgodnie z przyjętą umowną nomenklaturą, właśnie na gazociągu jamalskim kończy się system Baltic Pipe.

Tłocznie

Podłączenie nowego źródła gazu wymagało też rozbudowy systemu przesyłowego w innych miejscach. Wymagało to budowy nowej tłoczni w Gustorzynie o mocy 20 MW, oraz rozbudowy Goleniowa i tłoczni w Odolanowie. Moc tłoczni w Goleniowie po rozbudowie wzrosła do 25 MW, a w Odolanowie – do 30 MW. Wszystkie mają już odbiory techniczne i są gotowe do działania. 

Czytaj także: Gaz-System na Jamale do 2068 roku

Tym samym jedna z najbardziej skomplikowanych i kapitałochłonnych operacji inwestycyjnych Gaz-Systemu dobiega końca. 27 września przewidziane jest uroczyste i oficjalne otwarcie, a od 1 października, wraz z początkiem nowego roku gazowego Baltic Pipe ma już dostarczać gaz do Polski. 

Materiał Partnera
Rozmowa z producentem pomp ciepła Vamos, o sytuacji związanej z nadchodzącym sezonem grzewczym, rozwiązaniach grupy Viola oraz 20 letniej gwarancji na pompy ciepła.
Vamos3
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
UE szykuje się na zimę bez nieprzebranych dostaw taniego gazu z Rosji. Wszystkie kraje UE mają swoje własne kłopoty, ale większość próbuje oszczędzać. Sprawdziliśmy jak to robią Francuzi, Włosi, Niemcy i Węgrzy
gas in hands