Menu
Patronat honorowy Patronage

Europa poradzi sobie tej zimy bez rosyjskiego gazu?

Tydzień Energetyka: Nowy paneuropejski gazociąg? Ruchy kadrowe w Tauronie, Europa poradzi sobie bez rosyjskiego gazu

Magazyny gazu w UE wypełniają się szybciej niż średnio w poprzednich pięciu latach, pomimo iż Rosja ograniczyła dostawy przez Nord Stream 1 o 80 proc. Wydawało się nie do pomyślenia, że UE może bezpiecznie przejść przez zimę, ale dzięki magazynom jest to możliwe – oceniają analitycy brytyjskiego banku Standared Chartered. Sezon napełniania magazynów powinien skończyć się wynikiem 103 mld m3.

Klaus Miller, szef niemieckiego regulatora BNetzA ogłosił, że niemieckie magazyny są wypełnione w  75 proc., co oznacza, że wszystko idzie zgodnie z planem. Kolejny cel to 80 proc. na 1.10. Miller dodał, że aby bezpiecznie przejść przez zimę Niemcy muszą ograniczyć zużycie o 20 proc.

Dymisje w Tauronie bez wyjaśnień

Dwóch członków zarządu Taurona – Artur Michałowski odpowiedzialny za handel oraz Jerzy Topolski, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem zostało w piątek odwołanych przez radę nadzorczą.

Przyczyn dymisji nie podano, co już staje się standardem w przypadku giełdowych spółek skarbu państwa. Prawdopodobnie należy je wiązać z sytuacją wokół nowego bloku w Jaworznie.

 Artur Michałowski zaczynał karierę w małych górniczych elektrociepłowniach, od 2016 r. był wiceprezesem PGNiG Termika, gdzie szefem był wtedy Wojciech Dąbrowski, dziś prezes PGE i jeden z najbardziej wpływowych ludzi w polskiej energetyce. Wiceprezesem był od sierpnia 2021 r. wcześniej przez kilka miesięcy był p.o. prezesa.

Jerzy Topolski z Tauronem, a w zasadzie jego poprzednikami był związany przez całe swoje zawodowe życie.  Jest sieciowcem, wcześniej był w zarządzie Tauron Dystrybucja. Uchodzi za pozbawionego politycznych powiązań.

Trudno ocenić odpowiedzialność akurat tych dwóch członków zarządu za sytuację w Jaworznie. Przypomnijmy, że wcześniej posadę stracił bezpośrednio odpowiedzialny z nowy blok Sebastian Gola.

Nowa rura z Hiszpanii pomoże

Niemcy chcą szybkiego wybudowania rurociągu, który połączy Hiszpanię i Portugalię z Europą Środkową. Deklarację w tej sprawie wygłosił kanclerz Olaf Scholz w czwartek 11.08. – Europa cierpi na brak takiego łącznika via Francja, dzięki niemu łatwiej będzie zaspokoić popyt – wyjaśnił kanclerz.

Propozycje Niemiec niemal natychmiast poparł  premier Portugalii Antonio da Costa oraz hiszpański minister przemysłu Reyes Maroto. Obaj mówili, że rurociąg pomoże w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu.

Hiszpania i Portugalia są stosunkowo bezpieczne dzięki dużej liczbie terminali LNG oraz gazociągowi łączącemu Cordobę z Afryką.

Nowy blok w Elektrowni Jaworzno III może pokryć 4-5 proc. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Czy przed nadejściem zimy, najtrudniejszej dla europejskiej energetyki od wielu dekad, zostanie on doprowadzony do pełnej sprawności?
Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Fot. Tomasz Elżbieciak
We wtorek dostawy energii elektrycznej na 2023 rok zostały wycenione na wielu europejskich giełdach najwyżej w historii. We Francji i Szwajcarii cena prądu przekroczyła 2,6 tys. zł, a w Polsce 1,6 tys. zł/MWh. Do efektów wojny handlowej z Rosją dołożyła się susza, która ograniczyła produkcję elektrowni wodnych w Skandynawii, atomowych we Francji i węglowych w Niemczech.
Zielone technologie rozwijają: