Menu
Patronat honorowy Patronage

TOK FM – o przyczynach rosnącego importu energii elektrycznej

Bartłomiej Derski w audycji "Post factum" mówił o tym, że Polska stała się importerem energii netto i tłumaczył przyczyny tej sytuacji.

Bartłomiej Derski w audycji „Post factum” mówił o tym, że Polska stała się importerem energii netto i tłumaczył przyczyny tej sytuacji.

– Szwedzi, którzy mają duży udział elektrowni wodnych i atomowych czy Niemcy z dużym udziałem energii atomowej, odnawialnej i na węgiel brunatny mają tańszą energię na rynku hurtowym. Inne składowe, które sprawiają, że energia na rynku detalicznym jest tam droższa, doliczane są dopiero do rachunków odbiorców końcowych – tłumaczył w rozmowie z red. Pawłem Sulikiem Bartłomiej Derski.

Całą audycja z 6 maja dostępna na stronie TOK FM

W czwartek Brytyjczycy wybiorą nowy parlament, Od ich decyzji może zależeć bardzo wiele – także w europejskiej polityce energetyczno-klimatycznej i gazie łupkowym. Co ich wybór może oznaczać dla Polski?

W 2014 roku polskie elektrownie wyprodukowały mniej energii elektrycznej, niż zużyli krajowi odbiorcy. Powód? Energię za granicą można kupić taniej. To wyzwanie dla doktryny niezależności energetycznej kraju.

Bartłomiej Derski mówi o kulisach sporu pomiędzy Polskim LNG, które buduje gazoport w Świnoujściu, a jego włoskim wykonawcą - Saipem.

W majowej "Gazecie Bankowej" obszerny artykuł poświęcony przeszkodom w zwiększeniu wydobycia gazu ziemnego w Polsce, powołujący się na wyliczenia dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl.