Menu
Patronat honorowy Patronage

PAP, Wyborcza, TVN24 BiŚ, cire.pl, wnp.pl – o zminach w zarządach PLNG i Saipem

Bartłomiej Derski mówi o kulisach sporu pomiędzy Polskim LNG, które buduje gazoport w Świnoujściu, a jego włoskim wykonawcą - Saipem.

Bartłomiej Derski mówi o kulisach sporu pomiędzy Polskim LNG, które buduje gazoport w Świnoujściu, a jego włoskim wykonawcą – Saipem.

– Negocjacje pomiędzy Polskim LNG i Saipemem trwają od wielu miesięcy. Chociaż gazoport został już w zdecydowanej większości wybudowany, to brak porozumienia może opóźniać jego uruchomienie. Sytuacja jest o tyle delikatna, że Polskie LNG może co prawda domagać się kar umownych od Saipemu, ale przede wszystkim zależy mu na dokończeniu terminala, o czym doskonale wiedzą Włosi i nie boją się tego argumentu wykorzystywać w negocjacjach – uważa Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl – czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej publikowanej przez media biznesowe.

Pełna treść artykułu na stronie PAP lub TVN24 Biznes i Świat

W majowej "Gazecie Bankowej" obszerny artykuł poświęcony przeszkodom w zwiększeniu wydobycia gazu ziemnego w Polsce, powołujący się na wyliczenia dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl.

Wielkie trzęsienie ziemi w Japonii z marca 2011 r. zatrzęsło również światowym rynkiem skroplonego gazu. Ceny wystrzeliły, gdy Japończycy, zmuszeni deficytem energii z elektrowni jądrowych, zwiększyli import paliw, w tym LNG. Atom w kraju Kwitnącej Wiśni może wrócić już w czerwcu. Co z LNG? 

Terminale importowe LNG pierwotnie projektowano i budowano w zasadzie tylko w jednym celu – sprowadzenia surowca i wpuszczenia gazu do sieci. Gwałtowny rozwój globalnego rynku sprawił, że gazoporty mają znacznie więcej możliwości